Pravý a nefalšovaný cejlonský čaj: Které čajové plantáže na Srí Lance musíte navštívit?

Pravý a nefalšovaný cejlonský čaj: Které čajové plantáže na Srí Lance musíte navštívit?

Historie čaje na Srí Lance se začala psát v roce 1867, kdy se do pěstování cejlonského čaje pustil Brot James Taylor a nedaleko Kandy založil první plantáž Loolecondera.

O více než 150 let později je čaj symbolem ostrova a zelené keříky s čajovými lístky lemující místní kopce lákají k prozkoumání z blízka. Na které čajové plantáže se vydat za těmi nejlepšími zážitky? Čtyři favority doporučí specialisté na Srí Lanku z cestovní kanceláře Go2.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Lipton’s Seat: památka na začátky čajové velmoci

Jméno Lipton je tu téměř synonymem pro čaj. Sir Lipton totiž navázal na snažení Jamese Taylora a k tradici pěstování čaje přispěl velkým dílem. Díky němu se z čaje stal nápoj všech, ne pouze nejvyšších společenských vrstev, a na Srí Lance vybudoval čajové impérium. Lipton’s Seat je, jak název napovídá, místem, kde ze své lavičky pozoroval dění na plantážích a užíval si výhledy do nádherné krajiny. Abyste svět mohli vidět na chvíli stejně jako Sir Lipton, vydejte se na sedm kilometrů dlouhou procházku od Dambatenne Tea Company. Cestou si užijete pohled na zdánlivě nekonečné řady čajovníků a z vrcholku při troše štěstí dohlédnete až k moři. Věrka, odbornice na Srí Lanku, doporučuje na Lipton’s Seat vyrazit ráno a vyhnout se odpoledním mračnům, která jsou tu poměrně běžná.

Nuwara Eliya: koloniální minulost uprostřed Srí Lanky

Cestu do “Malé Anglie” byste rozhodně měli zařadit do cestovních plánů. Toto označení si Nuwara Eliya vysloužila především díky zachovalým architektonickým skvostům, které dávají tušit koloniální minulost, i díky dostihovému závodišti, upraveným zahradám a golfovému hřišti. Golfisté tak nemusí nechávat hole doma, zahrát si mohou i na dovolené na Srí Lance.

Ti, kteří golfu příliš neholdují, mohou čas místo na greenu strávit mezi řadami zelených čajových keříků nebo zeleninovými záhonky. Nuwara Eliya zeleninou, která vyroste na terasovitých políčkách zásobuje celou Srí Lanku.

Haputale: čaj všude, kam se podíváš

Nenechte se místními průvodci přesvědčit, že organizovaná tour je jediná možnost, jak si prohlédnout okolí města. Haputale je skvělým výchozím bodem pro procházky po plantážích, můžete je ale úplně bez problémů procházet sami, proto pokud po průvodci netoužíte, nabídky odmítněte a vydejte se do kopců na vlastní pěst. Cestovatelům doporučujeme zůstat v Haputale alespoň na jednu noc, zejména těm, kteří plánují výšlap na Lipton’s Seat, který je nedaleko.

Ella: zelený čaj i ikonické výhledy z oken vlaku

Ani Ella není místem jedné čajové plantáže. Prozkoumejte okolí svým vlastním tempem, i bez průvodce tu můžete mít čajové lístky na dosah ruky. Máte-li rádi zelený čaj, potěší vás návštěva některé ze zdejších továren na jeho zpracování, Ella je totiž jedním z mála míst, kde se na Srí Lance vyrábí také zelený čaj.

Procházka mezi plantážemi může mít i cíl s krásným výhledem – vydejte se na Malý Adam’s Peak nebo Ella Rock, energie vynaložená na cestu bude stát za to.

Až se vám nebude chtít dál pěšky, zamiřte na místní vlakové nádraží. Zvolte cílovou destinaci (nejčastější volbou je Nanu Oya nebo Haputale) a užijte si jedny z nejikoničtějších srílanských výhledů.

U sběraček na plantážích cesta čaje teprve začíná a nebyla by to cesta na Srí Lanku, kdybyste si k návštěvě nevybrali alespoň jednu továrnu. Místní zaměstnanci rozumí čaji opravdu perfektně, a tak vám rádi vysvětlí, jakou cestu podniknou zelené lístečky z plantáží, než se ocitnou ve vašem hrnečku. Doporučujeme továrnu v Nuwara Eliya. Během hodinové prohlídky do detailu projdete všechny fáze zpracování čaje a na závěr si můžete místní výborné čaje koupit za dobré ceny v obchodě, který k továrně patří.

Srí Lanku můžete znát pro její čaj, není to ale její jediné eso v rukávu. Můžete relaxovat na krásných plážích, užít si výtečnou srílanskou kuchyni i objevovat koloniální historii. Zjistěte, co vše ostrov nabízí, tato země má opravdu talent své návštěvníky nadchnout.

Věra Kusá žije střídavě v Čechách a na Srí Lance, kde mimo jiné průvodcuje zájezdy CK Go2.  Místní kultura ji uchvátila, proto se tam pravidelně vrací a Srí Lanku se snaží propagovat takovou, jaká je, co lidé oceňují.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí