HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

14.10.2020 Srí Lanka je pro cestovatele uzavřená. Otevření letišť je ohlášeno na konec listopadu.

Ačkoliv v zemi od poloviny osmdesátých let probíhala občanská válka mezi vládními vojsky a separatistickou teroristickou organizací tamilských tygrů (LTTE), útoky nebyly nikdy vedeny proti turistům. Jednalo se spíše o nové politické uspořádání země a o ekonomické rozdělení moci. Aktuálně je situace klidná a Srí Lanka je velmi bezpečnou zemí.

Důrazně nedoporučujeme příliš ležérní a odvážné oblečení, ženy se na plážích nesmí opalovat nahoře bez ani v příliš malých bikinkách. Do posvátných chrámů není povolen vstup s odhalenými rameny a koleny. Všeobecně je ale dnes celá země považována za poměrně bezpečnou.

Zdraví:

Před cestou zjistěte od lékaře na očkování a cestovní medicínu aktuální informace ohledně očkování. Pokud jedete do oblasti s rizikem žluté zimnice, pak je toto očkování povinné. Při cestách na Srí Lanku jsou doporučena antimalarika a očkování proti hepatitidě A,B a tyfu, tetanu a spalničkám. Podle místa je dobré zvážit i přeočkování proti japonské encefalitidě typu B, přenosné dětské obrně, záškrtu a vzteklině. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu.

Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Během nich se mohou dostavit pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy. Je třeba často pít tekutiny, aby nebyl organismus dehydratován. Také se doporučují pravidelné doušky tvrdého alkoholu. Zdravotní rizika při běžném turistickém zájezdu nejsou téměř žádná, pouze se nedoporučuje pít voda z kohoutku.

Další nebezpečí:

I když je Srí Lanka oblíbenou plážovou destinací, je potřeba dát si pozor na velké vlny v době monzumů a velmi silné spodní proudy, které mohou znamenat značné nebezpečí.

Dalším rizikem mohou být jedovatá zvířata, zejména hadi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: