Covid, zdraví a bezpečnost

4. 10. SRÍ LANKA rozvolňuje pro očkované cestovatele! Ti nově nemusí podstupovat PCR test po příletu na Srí Lanku, a tedy nemusí být 24 hodin v určeném karanténním hotelu. Ihned po příletu na Srí Lanku lze volně cestovat po ostrově. 

28. 1. 2021 Srí Lanka změnila podmínky vstupu. Cestující se musí prokázat negativním testem ne starším než 96 hodin, zaplatit místní zdravotní pojištění (12 USD) a podstoupit další test na místě (jeden za 40 USD – kolik testů musí podstoupit záleží na tom, jak dlouho v zemi člověk zůstává). Není určeno, kolik minimálně dní musí návštěvníci v zemi zůstat, ale pokud déle, než 2 týdny, musí na na první dva týdny do tzv. semi-karantény, tedy ubytovat se v jednom z 55 resortů / hotelů, kde může využívat bazén, posilovnu, restauraci a může dokonce s místním průvodcem vyjíždět na některá zajímavá místa a památky. Jakmile povinnou lhůtu v resortu dokončí, může po ostrově libovolně cestovat.

10.12.2020 Srí Lanka oznámila otevření hranic k 1.lednu 2021 za těchto podmínek: negativní test (ne starší 72 hodin), další test po příjezdu, třetí test po 7 dnech, žádost o víza. Turisté musí být v zemi nejméně 14 dní.

14.10.2020 Srí Lanka je pro cestovatele uzavřená. Otevření letišť je ohlášeno na konec listopadu.

Ačkoliv v zemi od poloviny osmdesátých let probíhala občanská válka mezi vládními vojsky a separatistickou teroristickou organizací tamilských tygrů (LTTE), útoky nebyly nikdy vedeny proti turistům. Jednalo se spíše o nové politické uspořádání země a o ekonomické rozdělení moci. Aktuálně je situace klidná a Srí Lanka je velmi bezpečnou zemí.

Důrazně nedoporučujeme příliš ležérní a odvážné oblečení, ženy se na plážích nesmí opalovat nahoře bez ani v příliš malých bikinkách. Do posvátných chrámů není povolen vstup s odhalenými rameny a koleny. Všeobecně je ale dnes celá země považována za poměrně bezpečnou.

Zdraví:

Před cestou zjistěte od lékaře na očkování a cestovní medicínu aktuální informace ohledně očkování. Pokud jedete do oblasti s rizikem žluté zimnice, pak je toto očkování povinné. Při cestách na Srí Lanku jsou doporučena antimalarika a očkování proti hepatitidě A,B a tyfu, tetanu a spalničkám. Podle místa je dobré zvážit i přeočkování proti japonské encefalitidě typu B, přenosné dětské obrně, záškrtu a vzteklině. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu.

Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Během nich se mohou dostavit pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy. Je třeba často pít tekutiny, aby nebyl organismus dehydratován. Také se doporučují pravidelné doušky tvrdého alkoholu. Zdravotní rizika při běžném turistickém zájezdu nejsou téměř žádná, pouze se nedoporučuje pít voda z kohoutku.

Další nebezpečí:

I když je Srí Lanka oblíbenou plážovou destinací, je potřeba dát si pozor na velké vlny v době monzumů a velmi silné spodní proudy, které mohou znamenat značné nebezpečí.

Dalším rizikem mohou být jedovatá zvířata, zejména hadi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: