Srí Lanka je po sociálních otřesech bezpečná a čeká na návrat turistů

Srí Lanka je po sociálních otřesech bezpečná a čeká na návrat turistů

Ačkoliv na jaře letošního roku proběhlo na Srí Lance několik vážných střetů mezi demonstranty a vládou, jihoasijská země zůstává nadále bezpečnou. Navíc podle mezinárodního průzkumu patří mezi deset nejpřátelštějších států světa. Vyrazili jsme na ostrov letos v létě a přinášíme vám své zkušenosti.

Možná jste zaznamenali články, které od letošního jara líčí Srí Lanku jako velmi rizikové místo pro dovolenou a proto zvažujete, jestli se tam vydat nebo ne. V květnu skutečně v hlavním městě došlo k
několika vážnějším konfliktům
mezi veřejností a vládními složkami. Následovalo pak ještě mnoho dalších
protestů, které připomínaly naši sametovou revoluci. Přes celou řadu odrazujících článků jsme v červenci 2022 na Srí Lanku vyrazili a parádně jsme si tam užili dva měsíce prázdnin. Pokud ještě váháte, pak se s vámi chci podělit o naše zkušenosti, abyste váhat nemuseli. V tomto textu se snažím celou situaci shrnout svým pohledem.

Co se vlastně na Srí Lance stalo?

Srí Lanka fungovala vcelku podobně jako většina rozvojových zemí. Země nebyla bohatá, ale velmi citelně se rozvíjela. Každých pár měsíců byly vidět nové domy, obchody nebo silnice. Jako socialistická země tu fungovala řada regulací, která měla za cíl zlepšit dosažitelnost elektřiny, benzínu a dalších komodit pro nejchudší vrstvy. Politici slíbili lidem před volbami, že jim je dále zlevní, což stálo poměrně dost finančních prostředků v dolarech, které vláda získávala jednak z turismu a jednak od několika milionů Srílančanů pracujících v zahraničí. Obě tyto skupiny díky covidu prakticky zmizely a s nimi i většina devizových rezerv Srí Lanky.

Prezident Gotabaya Rajapaksa se pokusil to vyřešit velmi nešťastným způsobem. Zakázal nákladný dovoz chemických hnojiv, aby „zemědělství bylo více zelené“. To se asi povedlo. Za hnojiva se utratilo o dost méně dolarů, ale zato export čaje, kokosů, koření a dalších zemědělských produktů se propadl. Úroda často nestačila ani na jídlo pro místní obyvatele a ti se začali bouřit. Další propad devizových rezerv způsobil skokový propad kurzu národní měny na polovinu (turisté tímto citelně vydělali) a následně i přerušení importu benzínu, nafty a mnoha dalších důležitých produktů. Po souhře zmíněných okolností tak byla krize na světě.

Fronty na plyn v červenci 2022, Srí Lanka, autor: Martin Dlabač
Fronty na plyn v červenci 2022, Srí Lanka, autor: Martin Dlabač

Inspekce dvou Čechů v létě 2022

Začátkem července jsme přiletěli s Emirates do Kolomba. Na letišti proběhlo vše překvapivě hladce, když například ani nechtěli vidět potvrzení o očkování s tím, že ho mají v systému od minule. Díky nedostatku benzínu byly silnice volné a cesta velmi pohodlná. Náš kamarád a řidič palivo naštěstí sehnal. V červnu a červenci skutečně jeho nedostatkem trpěla celá země. Zejména místní měli problém se dostat do práce a kvůli skokově narostlé ceně dopravy zdražilo vše včetně zemědělských produktů. Tedy pro místní, protože díky propadu kurzu rupie cizinci získají za své peníze tolik, že často ještě na celé dovolené ušetří. Pro představu nafta dnes (po zdražení) stojí 430/- Rs, což je méně než 30 Kč.

Dostupnost paliva

Kolem letiště ani během cesty k nám na poloostrov Kalpitiya jsme neviděli žádné nepokoje ani nic, co by nám přišlo jakkoliv nebezpečné. Náš dům jsme si zde postavili na „důchod v teple“, ale již nyní ho provozujeme jako český plážový resort na Srí Lance a nazvali jsme ho Dune Towers podle sousedících
písečných dun. Dlouhé fronty místních lidí u benzínek jsme viděli hlavně v červenci. Smutné je, že čas strávený ve frontách jim nikdo neplatí, takže mají o to větší problém vyjít s penězi celý měsíc. Někteří naši hosté se nám letos svěřili, že opakovaně pomohli místním natankovat bez fronty. A opravdu, kdykoliv jsme jeli autem tankovat, hned nám dozorující policisté ukázali, ať jedeme rovnou ke stojanům a do pěti minut jsme měli natankováno. Cestovatelé se tedy problémů s palivem bát nemusí.

Od srpna zavedla vláda přídělový systém na paliva přes QR kódy, takže se vše téměř vrátilo k normálu. V srpnu jsme navštívili Negombo a Kolombo a situace tam se zdála úplně v normálu. Na benzinkách většinou 2-5 aut, v obchodech a restauracích běžný ruch, na silnicích normální (silnější) provoz. S plynem to bylo na začátku podobné. Když jsme v srpnu potřebovali vyměnit dvě plynové lahve na vaření, po objednání jsme je dostali asi během dvou dnů.

Situace na památkách a plážích

Co se zatím k normálu nevrátilo, jsou počty turistů. To znamená, že hotely nabízejí různé slevy a o každého hosta se dokonale starají, aby si ho udržely. Volné pláže i památky jsou další bonus pro kohokoliv, kdo se nenechá odradit od cesty na Srí Lanku. Mluvili jsme s řadou dalších cizinců a všichni byli se svou letošní cestou nadšeni. Dá se říct, že špatnou zkušenost jsme neslyšeli od nikoho, koho jsme tu
potkali. Naopak jsem byl osobně svědkem toho, jak se paní vyptávala na Facebooku s tím, že píše
článek pro přední český zpravodajský web. A napsala ho v duchu, který kladl důraz na masové demonstrace v centru Kolomba, fronty na benzín a na vše, co lákalo pozornost čtenářů.

Pozorování stovek delfínů, Alankuda, Srí Lanka, autor: Martin Dlabač
Pozorování stovek delfínů, Alankuda, Srí Lanka, autor: Martin Dlabač

(Ne)dostatek léků

I podle oficiálních informací je na ostrově některých léků nedostatek. Na druhou stranu naše sousedka měla zánět slepého střeva a operace proběhla naprosto bez problémů. Za dva dny byla doma. Osobně jsem byl jen v lékárně a tam vše vypadalo jako obvykle. Koupil jsem si Strepsils na škrábání v krku. Mimochodem celá krabička stojí asi 20 Kč. Pokud ale užíváte nějaké speciální léky, určitě je lepší si je zabalit s sebou na cestu, což ostatně platí vždy. I když podle aktuálních informací z lékárny v Praze i zde začínají některá léčiva chybět, takže se to možná brzy vyrovná.

Výpadky elektřiny

Často se také zmiňují výpadky elektřiny. Konkrétně v Dune Towers jsme za celé léto 2022 zažili asi dva nebo tři v délce několika hodin během dne. Podle sousedů má naše lokalita výjimku jako významná zemědělská oblast. Pídili jsme se tedy u svých známých z různých koutů ostrova, a tam skutečně k výpadkům docházelo a v nějaké míře dochází dosud. Nicméně přerušení dodávek proudu jsou řízená s ohledem na obyvatelstvo a dochází k nim prý maximálně dvě až tři hodiny v kuse a nikoliv každý den. Výpadky elektřiny jsou způsobem, jak snížit náklady na výrobu, a jsou vždy plánovány na denní čas mezi 9. a 17. hodinou.

Bezpečnost na veřejnosti

My bydlíme asi dva km za vesnicí Alankuda na samotě u moře. Dalo by se říci rizikové místo, ale ani
v této složité době jsme nezaznamenali, že by nám někdo něco kradl nebo nás dokonce ohrožoval. Z doslechu víme, že krádeže například čerpadel na vodu z políček se množí, ale za celý náš pobyt jsme
nic takového osobně nezaregistrovali. Rozhodně si myslím, že je v tomto ohledu pořád větší riziko na české chalupě než na té naší srílanské.

Mini ostrůvky, Srí Lanka, autor: Martin Dlabač
Mini ostrůvky, Srí Lanka, autor: Martin Dlabač

Zážitky v přátelské atmosféře

Rozhodně doporučuji soustředit se hlavně na zážitky a to, abyste si vše v klidu užili. Památky jsou na svých místech a kromě akutní fáze covidu v letech 2020-21 nevím o žádných omezeních. Přírodní atrakce podléhají jen vlivům počasí – od Kolomba na jih nejlepší sezóna za chvíli začne a až do dubna si tam můžete naplno užívat velryby, delfíny, želvy, potápění a šnorchlování… A pokud to nestihnete, tak od
května do září na vás to samé čeká na východě ostrova.

U nás v Kalpitiya máme celkově sušší počasí a tudíž od prosince do dubna tu můžete pozorovat z lodi stovky delfínů, šnorchlovat a potápět se. Od května do září pak více fouká, ale většinou neprší a je to hlavní sezona pro kitesurfing. Safari v národním parku Wilpattu nebo nekonečné mangrovové porosty v laguně lze navštívit prakticky celoročně, nicméně v říjnu a listopadu je potřeba počítat s častějšími dešti. Časopis Condé Nast Traveller vyhodnotil nedávno Srí Lanku jako desátou nejpřátelštější zemi na světě, takže určitě využijte každou možnost potkat se s místními a neváhejte při pozvání na čaj k nim domů. Budou se o vás starat jako o vlastní.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí