Poznejte klenot Černého moře. Prozkoumejte krásy města Batumi

Poznejte klenot Černého moře. Prozkoumejte krásy města Batumi

Batumi je jedním z nejživějších měst Gruzie a je známé svými úchvatnými plážemi lemujícími pobřeží Černého moře. Tato malebná destinace láká návštěvníky nejen svým bohatým kulturním dědictvím a architekturou, ale také svými písečnými plážemi, které nabízejí ideální místo k odpočinku a relaxaci.

Alphabet Tower

Gruzínská abeceda je považována za jedno z nejstarších a nejkrásnějších písem, které se dodnes na světě používá. Gruzínci jsou na toto dědictví právem hrdí a lásku ke své mateřštině dávají najevo nesčetnými způsoby prostřednictvím poezie a umění. Jedním z nejneobvyklejších příkladů této oddanosti je slavná pětipatrová Abecední věž v gruzínském Batumi. Věž je vysoká 130 metrů a je do ní zasazeno všech 33 písmen gruzínské abecedy. Výtah vyveze návštěvníky do třetího patra slavné batumské věže, kde se nachází restaurace, která se každou hodinu otočí o 360 stupňů. Ve čtvrtém patře se návštěvníci mohou těšit na vyhlídkovou terasu, která poskytuje rozsáhlý výhled na město a Černé moře.

Abecední věž byla navržena tak, aby kopírovala strukturu DNA. Stejně jako DNA obsahuje a spojuje životně důležité informace těla, tak i kulturně významný gruzínský jazyk symbolicky spojuje gruzínský národ v jeden celek.

Socha Aliho a Nina

Každý zná tragický příběh Romea a Julie, ale co třeba Ali a Nino, osudoví milenci, kteří inspirovali kolosální automatickou sochu pojmenovanou po nich, která nyní stojí na pobřeží v gruzínském Batumi?
Příběh, který byl poprvé vyprávěn v románu Ali a Nino z roku 1937, je známým příběhem milenců, kteří skončí za tragických okolností, jež je rozdělí.

Právě tato slavná láska inspirovala gruzínskou umělkyni Tamaru Kvesitadze k vytvoření monumentální pohyblivé sochy v roce 2010. Obří kovové umělecké dílo, známé také jako „Socha lásky“, tvoří dvě poněkud průhledné postavy z na sebe poskládaných segmentů. Každý den v 19 hodin se obě postavy posunují směrem k sobě a nakonec se spojí, protože jejich segmenty procházejí mezi sebou a nikdy se skutečně nespojí. Celé automatické představení trvá asi deset minut a je často osvětleno jasnými, měnícími se barvami, které postavám dodávají ještě více života, než obvykle vyzařují jejich strohá kovová těla.

10 důvodů, proč byste měli navštívit Batumi a okolí. Zdroj: GoBatumi

Botanická zahrada v Batumi

Botanická zahrada vypadá jako skutečná rajská zahrada ze stránek Bible. Jinak se tento úžasný rajský areál, kde jsou shromážděny vzorky nejvzácnějších, nejpodivnějších a nejkrásnějších rostlin světa, nazvat nedá! Na obrovském území zahrady (více než 110 hektarů) se nachází sbírka více než dvou tisíc druhů dřevin.

Menší množství z nich – pouze 104 – roste na Kavkaze, ostatní byly dovezeny z různých koutů planety. A všechny se zázračně ujímají: Vždyť se jedná o japonské sakury, kanárské datlovníky, kaktusy, bambusy, palmy, magnólie a cypřiše. Kromě stromů jsou hojně zastoupeny subtropické rostliny. Celkem je v zahradě přes pět tisíc rostlin různých druhů a tvarů.

Unikátní botanická zahrada se nachází 9 km severně od Batumi v blízkosti letoviska Green Cape. Batumská botanická zahrada byla založena na krásných svazích Zeleného mysu v roce 1880. Zahrada, kde rostou vzácné druhy tropických a subtropických rostlin, byla otevřena pro veřejnost v roce 1912 a každoročně ji navštíví tisíce návštěvníků a hostů.

Batumi Boulevard

Hlavní a nejnavštěvovanější památka města je právě Batumi Boulevard. Rekreační zóna, která je zároveň památkou kulturního dědictví, již po staletí spojuje hosty města nebo jeho původní obyvatele. Zahrnuje sedmikilometrovou pobřežní promenádu, 4 historické aleje, cyklostezku a více než 40 tisíc stromů vysázených v různých obdobích na tomto území. Batumský bulvár se svým historickým významem a nepřetržitým cyklem rozvoje stal vizitkou města, kde si každý najde své místo.

Alphabet Tower v popředí se sochami Aliho a Nina. Zdroj: GoBatumi
Alphabet Tower v popředí se sochami Aliho a Nina. Zdroj: GoBatumi

Batumi Piazza

Veřejné prostranství v italském stylu je jednou z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších památek Batumi. Unikátním prvkem náměstí Piazza je centrální mozaika o rozloze 106 m2 , která je považována za krásnou figurální mramorovou mozaiku, která symbolizuje spojení moře a věčného pohybu, sílu vody a rychlé změny v každodenním životě. Batumské náměstí je jedním z nejrozpoznatelnějších symbolů Batumi. Umělecké ztvárnění náměstí Piazza doplňuje několik luxusních a butikových hotelů, rozmanité restaurace, podmanivá architektura a slavná hodinová věž. Náměstí, které je řazeno mezi nejzajímavější místa v Batumi, je příjemným cílem v kteroukoli denní i noční dobu.

Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Náměstí Evropy – socha Médeie

Neobvyklý název náměstí byl zvolen tak, aby odrážel touhu Gruzínců jít ve stopách svých západních sousedů. Atrakce, které se na tomto živém náměstí nacházejí, však také kreativně propojují město s jeho pestrým dědictvím z dávné i nedávné minulosti.

Mnoho oblíbených aktivit v Batumi se nachází pouhých pět minut chůze od náměstí, včetně Starého bulváru, náměstí Piazza, sochy Neptuna a Černého moře. Jednou z nejzajímavějších staveb podél náměstí je orloj, který vznikl v roce 2010 v Německu a poté byl přenesen do Batumi. Orloj ukazuje nejen čas, ale i aktuální kosmologická fakta, včetně polohy Slunce a Měsíce, aktuální fáze Měsíce a času východu a západu Slunce.

Evropské náměstí je také známé tím, že se zde koná řada batumských akcí, včetně bohatých novoročních oslav, barevných vánočních trhů, mezinárodních koncertů a festivalů Batumoba (Den Batumi).

Archeologické muzeum Adžárie

Archeologické muzeum bylo otevřeno v roce 1994 a v současnosti je považováno za jedno z nejlepších archeologických muzeí v celé Gruzii. Toto muzeum s exponáty shromážděnými z celého Adžarského regionu, včetně rozsáhlých sbírek zlata, je hotovým jackpotem pro každého, kdo se chce vydat na lov kavkazského pokladu!

Muzeum zahrnuje více než 23 tisíc unikátních artefaktů, které pokrývají několik epoch, a také fotoarchiv, vědeckou knihovnu, keramickou dílnu a restaurátorskou laboratoř, kde je každý exponát vyfotografován a graficky zrestaurován. V roce 2014 bylo muzeum přestavěno a exponáty aktualizovány, v té době byla poprvé otevřena slavná expozice o zlatých pokladech.

Západy slunce v Batumi

Batumi má nejkrásnější západy slunce na světě. Pokud patříte mezi milovníky západů slunce, můžete zvážit pobyt na molu v Batumi. Je dobré si vychutnat okamžik pojídáním mořských plodů a studených nápojů a přitom sledovat, jak slunce mizí. Slunce zapadající do Černého moře vytváří ty nejnepředstavitelnější barvy a nečekané výhledy, ať už jste na vrcholu hory, v bulvárním pruhu nebo na pobřeží Černého moře.

U Černého moře jsou západy slunce vyhlášené. Zdroj: GoBatumi
U Černého moře jsou západy slunce vyhlášené. Zdroj: GoBatumi

Relax u Černého moře

Mezi nejpopulárnější pláže v Batumi můžeme zařadit Batumi Boulevard, která se táhne podél promenády u moře. Tato pláž je ideálním místem pro milovníky dlouhých procházek podél pobřeží, kteří si chtějí vychutnat krásné výhledy na moře a město.

Pro ty, kteří hledají odlehlé a klidné místo k odpočinku, je ideální volbou pláž Sarpi a Kvariati, které mají nejčistší vodu. Pláž Gonio se nachází asi 15 kilometrů od centra Batumi a nabízí návštěvníkům klidné prostředí a nezkaženou přírodu. Gonio Beach je obklopená malebnými horami a borovicovými lesy, což poskytuje ideální kulisu pro relaxaci a odpočinek. Další vzdálenější pláží od Batumi je i Tsikhisdziri, která je především v letních měsících velmi populární.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: