Český ženský sólový prvovýstup na Kang Yatze II (6175 m), kam se donedávna mohlo jen s průvodcem

Český ženský sólový prvovýstup na Kang Yatze II (6175 m), kam se donedávna mohlo jen s průvodcem

Cestovatelka Kateřina Krejčová jako první Češka a dost možná taky jako první žena vůbec zdolala šestitisícovku Kang Yatze II sólově alpským stylem!

Dne 4.8.2018 v 8:44 ráno jsem sólově vylezla himalájskou šestitisícovku Kang Yatze II (6175 m) alpským stylem. Vzhledem k tomu, že až do 19.7.2018 bylo pro vylezení této hory potřeba povolení – permit, který byl vydán pouze v případě, že měl s sebou lezec horského vůdce nebo skupinu, možná jsem první žena na světě a jistě první Česka, která vylezla na vrchol Kang Yatze sama, zcela bez pomoci jakékoli další osoby (např. vůdce, nosičů, jiného člena týmu…).

Ačkoli se jedná o poměrně často lezenou himalájskou šestitisícovku, která se nachází na území Ladaku, jižně od hlavního města celé oblasti Lehu, kdy se v létě o její zdolání pokouší zhruba 1-2 expedice denně, noc před výstupem jsem spala ve výškovém táboře zcela sama a nikdo jiný se ten den o výstup na vrchol nepokusil ani nikdo jiný ten den na vrcholu nestanul. Měla jsem horu jen sama pro sebe. Je nádherná. Podmínky pro výstup byly naprosto optimální.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

V Ladaku obecně turistům nefungují mobilní telefony a satelitní telefony jsou zakázány zákonem, neměla jsem tedy žádné spojení se světem a lezla jsem tedy tak trochu na punk. Mačky jsem si půjčila v táboře Nimaling a o mém vrcholovém pokusu věděla pouze skupina Indů, kteří se nacházeli v základním táboře a chtěli se o výstup pokusit o den či dva později.

Původně jsem neměla cepín a věřila, že mohu horu vylézt pouze s mačkami a trekovými holemi, ale noc před výstupem jsem potkala ve výškovém táboře dvojici Indů, kteří jako poslední toho dne sestupovali z vrcholu do základního tábora. Upozornili mě, že pro výstup je cepín potřebný a prozradili mi, kde mají schované horolezecké vybavení (asi 40 minut nad výškovým táborem). Dovolili mi půjčit si jejich cepín, který jsem ovšem musela brzy ráno ještě za tmy nejprve najít. Nakonec jsem byla velmi ráda, že ho mám, byl při výstupu mou největší psychickou oporou.

Výstup jsem zahájila ve 4:24 ráno, vrcholu jsem dosáhla v 8:44 a zpátky ve výškovém táboře jsem byla ve 12:06. Z vrcholu byly nádherně vidět osmitisícovky K2, Broad Peak a masiv Gasherbrumu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí