REDAKCE NA CESTÁCH: Cesta na Balkán šéfredaktorky Kateřiny Smolové v 5 otázkách

REDAKCE NA CESTÁCH: Cesta na Balkán šéfredaktorky Kateřiny Smolové v 5 otázkách

Balkán je směsice národů, kultur a jazyků. Má poměrně mladou a často i bolestivou historii, kterou už mnozí z nás v dějepise tak trochu „nestíhali“. Možná o to důležitější je vydat se sem a sám si udělat vlastní obrázek. Možná se vám proto bude hodit pár tipů naší šéfredaktorky.

Kam všude ses za deset dní na Balkáně podívala?

Cestovali jsme vlastním autem, což nám dávalo opravdu hodně možností. Hlavním cíle byla určitě Albánie, zejména její sever. Strávili jsme pár dní trekováním v Prokletých horách, pak jsme se posunuli k albánskému pobřeží a nenechali si ujít ani Tiranu či Krujë. Za zmínku stojí i Skadarské jezero, k němuž jsme se ale vydali z černohorské strany. Toulali jsme se nad Bokou Kotorskou, okoupali se na jihu Chorvatska v zapadlé vesničce Slano. Při cestě zpátky jsme pak stihli Mostar a Sarajevo. Právě hlavní město Bosny a Hercegoviny jsem měla dlouho v plánu, ale nějak to stále nevycházelo. Hodně mě bavilo i Kosovo, kterým jsme, bohužel, stihli pouze projíždět.

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby?

Těžko to shrnout, protože balkánské země se od sebe diametrálně liší, například Albánie a Černá Hora mají mezi sebou stále propastný rozdíl. Nicméně se dá říct, že cestovat se tady dá opravdu za pár korun a nebudete se muset ani příliš omezovat. Stačí, když vám nebude vadit nocovat v kempech a jet ve čtyřech lidech jedním autem. A popravdě najdete tu kempy nebývalých kvalit. Můj tajný tip je Kamping Pa Emer nedaleko albánského Drače nebo nádherné místo u řeky asi dvacet minut jízdy od Sarajeva, kde vám sympatický majitel neservíruje hned při příjezdu domácí mošt. Jedním z nejdražších míst se stává Chorvatsko, kde například celodenní parkování v Dubrovníku vyjde na 60 Eur.

Kolik dní je fajn vyhradit si na cestu na Balkán?

Samozřejmě to záleží na tom, kam míříte. Například Albánie či Makedonie už je opravdu daleko a možná se vyplatí uvažovat o leteckém spojení. Když ale jedete autem, přivezete si takový komplexnější dojem třeba i o kontrastech mezi jednotlivými státy. V tomto případě ale potřebujete více dnů, protože cesta je to opravdu dlouhá a vyplatí se ji rozdělit na menší části. Všeobecně se dá říct, že vypravit se na Balkán méně než na týden, je škoda.

Přivezla sis nějaký velmi silný, ať už příjemný nebo nepříjemný, zážitek?

V Albánii je potřeba počítat se sníženou kvalitou silnic, což se může podepsat na vašem autě. Na tom našem se dokonce podepsala cesta na albánské dálnici, kdy jsme najeli v noci na cizí předmět a pošramotili si pravé přední kolo. Naštěstí jsme s ním dojeli až domů, nicméně se to dá považovat za docela nepříjemný zážitek. Těch příjemných pak bylo spoustu, od popíjení pálenky v albánské horské vesnici, přes koupání v ledových horských bystřinách i azurovém moři, až po chuť bosenské kávy a vůni grilovaného masa.

Máš nějaký osobní tip na výjimečné místo?

Mys Kepi i Rodonit v Albánii. Tak poetické místo jsem dlouho neviděla. Zarostlý kousek světa vás nejprve zavede ke zřícenině hradu národního hrdiny Skanderbega, a pak vás čeká nádherná pláž s jednoduchým občerstvením v bývalém bunkru a výhledem na starý kamenný kostelík. Lidí je zde poskromnu a voda neuvěřitelně modrá.

Neodpustím si taky jeden tip na Boku Kotorskou. Pokud se chcete vyhnout davům turistů v Kotoru, není nic jednoduššího, než si obout pevnější boty, sbalit pár litrů vody a vydat se do kopců plných turistických stezek nad zátoku. Garantuju vám, že se budete na zátoku koukat úplně sami, maximálně si můžete dát džus z granátových jablíček v zapadlém domečku vysoko nad vodou.

Autorka Kateřina Smolová vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika, jízda na horském i silničním kole a v neposlední řadě jóga. Má ráda země s vysokými horami, milými lidmi a neobjevenými místy. Už více než tři roky pracuje jako šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se ji podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: