Jak si vybrat jógový retreat?

Jak si vybrat jógový retreat?

Chystáte se na jógový pobyt? Máme pro vás tipy a rady, jak si vybrat pro vás nejlepší jógový retreat tak, abyste si ho užili a odnesli si z něj co nejvíce radosti, znalostí a nových zážitků. A také zmiňujeme, na co si dát při výběru pozor.

Na pobyty se cvičením jsem jezdila už od 18 – v podstatě hned, jak jsem začala učit aerobik – nejprve jako účastník a brzy také jako cvičitel. Vždycky jsme se několika autobusy přesunuli do Chorvatska, tam pobyli 2-3 týdny, užívali si moře, cvičení a čerstvého ovoce a jeli zase zpátky. Bylo to fajn a po čase to byl pocit, jako když jedete na chatu – stále stejné místo, téměř stejní lidé a člověk věděl, kde co najde.

Na svůj první jógový retreat, kam jsem vyrazila sama, jsem si pak ale počkala skoro až do 30. Pamatuji si doteď ten moment, kdy jsem se plně rozhodla, že vyrazím. Už jsem několik let každodenně praktikovala jógu, neměla jsem chuť si kupovat žádné nové boty, ani šatičky, ale cítila jsem , že potřebuji udělat něco pro sebe. Nějakou dobu už jsem sledovala Kino MacGregor a její úžasnou jógovou praxi, kterou pravidelně sdílela na Youtube a když společně se svým manželem uspořádali retreat v Thajsku – v zemi, kde jsem před tím už mnohokrát byla a cítila jsem se tam jistě a bezpečně, tak už všechno šlo ráz na ráz. Najednou jsem byla v krásném resortu retreatového centra a pomalu se seznamovala s dalšími 50 lidmi, kteří za Kino a jejím manželem vyrazili také. Už z této první zkušenosti jsem si odnesla několik poznatků, které mi pak usnadnily výběr a rozhodování o tom, kam vyrazím příště.

Takže jak si takový retreat, který si skutečně užijete, vybrat:

1) Jeďte s učitelem, kterého už znáte

Sázkou na jistotu je určitě vyrazit s učitelem, ke kterému chodíte na lekce doma. Víte do čeho jdete, nejspíš budete znát další studenty, kteří s vámi pojedou a nové pro vás bude jen prostředí. Pokud pojedete do zahraničí a třeba neumíte moc dobře anglicky, tak je určitě příjemné mít kolem sebe skupinku, která vám případně ve vašem rodném jazyce poradí, nebo vás vezme tam, kam byste si sami bez jazykové vybavenosti netroufli.

2) A co když toho „svého učitele“ stále ještě hledáte, nebo byste rádi vyrazili někam, kam ten váš nejezdí?

Najděte si učitele, který vám jednoduše „sedne“ podle fotek, videí, nebo ještě lépe referencí jeho studentů.

Kino jsem sice nikdy před tím osobně neviděla, ale měla jsem nakoukáno mnoho jejích instruktážních i jiných jógových videí.  Cítila jsem, že v mnoha aspektech máme podobný pohled na život i jógovou praxi, ale i to, že je v mnoha aspektech dál než já, a tak se toho od ní mohu mnoho naučit. Současně tím, že mi byla učitelka (respektive oba učitelé – Kino i její manžel) velice sympatická a byla jak se říká „moje krevní skupina“, přijeli za ní studenti, kteří byli podobného ražení, a tak jsme si dobře rozuměli.  Už na prvním retreatu jsem tak osobně poznala a popovídala si s 50 lidmi, se kterými jsme si měli co říct.

Když to porovnám s pobyty, kde jsem se seznámila jen s pár lidmi, tak rozdíl byl v tom, že jsme bydleli všichni společně a trávili spolu čas i u jídla.

3) Pokud jedete sami a chcete se seznámit se stejně smýšlejícími lidmi, hledejte retreat, kde budete bydlet a jíst všichni společně.

 Důležitým momentem díky kterému jsem se na tomhle retreatu cítila jako doma byl fakt, že jsme měli čas a příležitost si v podstatě se všemi účastníky popovídat. Když to porovnám s pobyty, kde jsem se seznámila jen s pár lidmi, tak rozdíl byl v tom, že jsme bydleli všichni společně a trávili spolu čas i u jídla. A to byl rozhodně vždy ten nejlepší moment, jak někoho nového poznat. Na žádném z retreatů, na kterých jsem byla (snad kromě meditační vipassany, ale tam se nemluvilo, takže to bylo jedno) neplatil žádný striktní zasedací pořádek. Prostě jste si naložili jídlo u bufetu a sedli si tam, kde bylo volno. Jelikož jsme všichni praktikovali stejný styl jógy, stačilo se zeptat na jméno a třeba na to, jak dlouho vaši spolustolovníci praktikují. I když nejsem od přírody nijak průbojný typ a navazování vztahů s novými lidmi mi (alespoň tehdy před sedmi lety) chvíli trvalo, tak v takovéto skupince to bylo naprosto přirozené.

Najednou jsem byla v krásném resortu retreatového centra a pomalu se seznamovala s dalšími 50 lidmi.

4) Pokud je to pro vás alespoň trochu komfortní, vyrazte sami

Když porovnám jógové retreaty, kam jsem jela sama a kde jsem byla s mužem, nebo maminkou (ona totiž také velice ráda cestuje a třeba do Indie ji náš tatínek odmítá doprovázet), tak nejvíc zážitků, nových kamarádů a nečekaných dobrodružství jsem zažila tam, kde nikdo nehovořil mou řečí a téměř všechny tváře byly nové. Pravda je, že po celkem krátkém čase se vám (hlavně pokud jezdíte s podobnými, nebo se stále stejnými učiteli, nebo prostě pokud se věnujete stále jednomu stylu jógy) málokdy stane, že byste neznali vůbec nikoho. Je ale opravdu báječné potkat se s lidmi, kteří žijí na druhé straně planety a rok, nebo i déle jste je neviděli a mít čas a prostor si s nimi popovídat, zjistit co je nového a prožít další společná dobrodružství.

5) A kde takový jógový retreat najít?

Existuje mnoho webových stránek o józe, kde učitelé své jógové pobyty inzerují.

Z českých můžete vybírat například na webu jogadnes.cz, jogoviny.cz, yogapoint.cz a dalších, dále pak na skupinách o józe, které najdete na Facebooku. Osobně bych ale doporučila si podle referencí, nebo toho, že vás nějaký učitel zaujme, hledat přímo na stránkách konkrétních učitelů. Přeci jenom se od daného člověka chcete něco naučit a strávíte s ním mnohem více a mnohem intenzivnějšího času než při běžných jógových lekcích, tak je důležité, aby vám byl sympatický.

Jóga se dá cvičit i na pláži při západu slunce

7) A na co si dát pozor?

Učitelé, kteří se prezentují jako „všechno vím, všechno znám a když mi dobře zaplatíš a budeš dělat přesně to, co ti říkám, tak se osvobodíš od všeho utrpení“.

Učitelů jógy je v poslední době stále více a více. Někteří učí chvíli, jiní desítky let. Jak ale poznat toho, který skutečně ví o čem mluví? Rozhodně, pokud máte možnost, podívejte se, případně si popovídejte s jeho studenty, hlavně s těmi, co s daným učitelem studují dlouho. Můžete jim třeba napsat po internetu. Pokud jsou v pohodě, zdraví a v klidu, tak to bude nejspíš to, co daný učitel svým studentům předává. Současně cítím, že ti nejlepší učitelé, které jsem kdy potkala byli skromní, pokorní, netvrdí, že vědí všechno nejlépe, umí přiznat chybu a sami sobě se zasmát.

Přeji vám, ať je pro vás váš první, nebo další jógový retreat příjemnou zkušeností a odnesete si z něj co nejvíce poznatků a zážitků a nám všem přeji, ať zase můžeme brzy v pohodě cestovat.

Kdybyste chtěli nejprve vyrazit s českou partičkou ať už po Čechách, nebo do zahraničí, tak se můžete přidat na některý z retreatů, kde učím já. Najdete je na mém webu, nebo na webu mého jógového studia Sedmé nebe. Pokud by vás zajímala další jógová inspirace, téměř denně píši na svůj IG profil @KatkaYoga a na Facebooku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: