Polská perla u Baltu: hanzovní metropole Gdaňsk

Polská perla u Baltu: hanzovní metropole Gdaňsk

Do Gdaňsku přilétám až před půlnocí, první setkání s městem proto probíhá pod rouškou tmy občas zjemnělé slabými pouličními lampami. V mém malém hotelovém pokoji je střešní okno, z nějž ještě před usnutím pozoruji špičku osvětlené radniční věže. Zdi z červených cihel a zelené hodiny mi napovídají, že mě tohle město asi docela příjemně překvapí.

Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Tato tři polská města ležící na břehu Baltského moře tvoří takzvané Trojměstí. Jedná se o poměrně velkou aglomeraci, v níž dnes žije okolo 750 000 obyvatel. „Gdaňsk patří mezi nejstarší polská města, i když byl ve své historii dlouho městem svobodným, ale i součástí Německého císařství,“ vysvětluje nám průvodce, který bude mít za úkol nám v průběhu několika málo dní představit všechna tři města.

Cihlové domy, kouzelné staré uličky a vodní kanály napovídají o bohatství a hlavně historii stovky let obývaného území. Už od 7. století na tomto místě byla podle archeologů malá rybářská osada. Pokud bychom šli po prvních zmínkách písemných, dostaneme se hodně blízko k dějinám českým. O Gdaňsku se totiž píše v legendě Život svatého Vojtěcha – českého světce.

Gdaňskem na kajaku

Poprvé se rozhodnu na město podívat z trochu jiné perspektivy. Přímo v centru Gdaňsku se nachází půjčovna kajaků, na dvě hodiny tak beru do ruky pádlo a vydávám se po klidné a z jara ještě chladné vodě místních kanálů prozkoumat zákoutí hanzovní metropole. Můžete se vydat více směry a překvapí vás, že buď se octnete za pár minut zcela v centru turistického ruchu anebo v opuštěných zátokách plných divoké přírody, kde se vám o loďku otírají květy leknínů a labutí křídla.

Jestli něco na první pohled zaujme, je to stav místního historického centra. Tolik krásně opravených domů, sýpek a kostelů se v metropolích, která si prošla v za 2. světové války podobným martýriem, příliš nevidí. Z každého zákoutí i dlažební kostky dýchá hrdost Poláků na tohle nádherné město. Možná taky proto prochází vše opravdu pečlivou rekonstrukcí a dokonale si zachovává dávný velkolepý ráz.

Velmi rychle se dostane také do přírody, Gdaňsk, Polsko

Město shora

Po druhé se naopak rozhodnu podívat na Gdaňsk z výšky, mé kroky míří ke kostelu Panny Marie. Jedná se o hlavní dominantu gdaňského panorama (místní ho proto občas nazývají korunou města) a největší stavbu svého druhu. Její velikost člověku doslova vyrazí dech. „Dovnitř kostela se vejde až 25 000 lidí,“ vysvětluje nám průvodce a mě osobně nejvíc zaujme fakt, že přes hlavní loď vedla mimo bohoslužbu velmi frekventovaná cesta. Otevřené protilehlé brány místním dovolovaly jezdit na trh přímo přes kostel.

To úplně nejlepší ale najdete až na střeše po vystoupání stovkách schodů. Mezi věžičkami se krčí malá plošinka s výhledem na město. Vzhledem k tomu, že se katedrála nachází v opravdovém centru, rozevírá se mi pod nohama spousta pravidelných ulic s červenými střechami, maličká náměstí i vodní kanály. Pokud to počasí dovolí, je odtud vidět opravdu daleko a člověk si snadno udělá představu o tom, kam až zmiňované Trojměstí sahá.

Kubík doporučuje: Zoologická zahrada v Gdaňsku je se svou rozlohou přes 120 hektarů největší v Polsku. Vyrazíte-li sem s dětmi hned ráno, užijete si krásnou procházku bez lidí. V létě pak děti ocení opravdu rozlehlé písečné pláže po celém pobřeží Trojměstí Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. O bílý písek není rozhodně nouze ani na poloostrově Hel, kam se s dětmi můžete vydat výletní lodí přímo z historického centra Gdaňsku.

Sopoty a Gdyně

Lázeňské město s dokonale poklidnou atmosférou a usrkáváním vody z léčebného pramene. To jsou Sopoty. S dlouhým dřevěným molem táhnoucím se daleko od břehu do vod Gdaňského zálivu působí téměř kýčovitě.  Na písečné pláži polehávají skupinky teenegrů i rodin s malými dětmi. Netrvá dlouho a k příjemnému odpočinku se nechá zlákat i většina turistů.

Dlouhá pláž, Sopoty, Polsko
Pláž a molo v Sopotech, Polsko

Posledním a nejméně zábavným městem je pravděpodobně Gdyně. Celkové dojem z města není nějak úchvatný, ale i tady se najdou jednotlivá místa, která potěší. Zbude-li vám čas, zkuste si prohlídnout místní akvárium anebo navštivte místní nový pivovar Browar port Gdynia s výhledem na moře.

A proč je vlastně Gdaňsk tak výjimečný?

Třeba proto, že úplně celý voní mořem, i když ho vůbec nevidíte. Nebo taky proto, že se budete muset chytit za nos, pokud jste se do teď dívali na Polsko s úplně nesmyslným despektem. Stále vám to nestačí? Tak třeba proto, že odsud pochází spisovatel Gűnter Grass, filosof Arthur Schopenhauer a astronom Johannes Hevelius.

Do Gdaňsku se to může zdát daleko, ale pokud se rozhodnete letět, budete tam za pár hodin. Polská letecká společnost LOT zde provozuje pohodlné a dobře navazující lety přes Varšavu, díky nimž se můžete do Trojměstí vydat jen na prodloužený víkend. Více na www.lot.com.

Zkušenosti čtenářů

nafr

Gdańsk a Sopot jsou super! Jinak blízko je také středověký křižácký hrad Malbork, který určitě stojí za to ;).

Radka

Musím souhlasit, sever Polska je skvělý, byli jsme na prodlouženém výletě v Gdaňsku a Gdyni před dvěma lety a rozhodně nelitujeme. Jízdenky s Polski busem z Prahy jsme dokonce pořídili za jeden zlotý na osobu a cestu 🙂
Nicméně doporučuji si předem zjistit, kdy na místě začíná a končí turistická sezóna, protože my jsme v březnu (cca 10 dní před začátkem sezóny) byli docela nemile překvapeni… Polovina muzeí zavřená, lodě nejezdily, kostelní věž též zavřená, i válečný křižník v Gdyni, na který jsme se hodně těšili.
V Gdaňsku se nám moc líbilo muzeu Roads to Freedom o komunistické minulosti a cestě za svobodou. Nově otevřené muzeum Solidarity bude určitě taky super 🙂

Lenka

Doporučuji navštívit Sopoty -krásné přímořské město s festivalovou tradicí a koupit si jantar. Nám předloni vyšlo počasí s koupáním v teplém Baltu a bylo to super.

Před týdnem jsme se z Polska vrátili – Mazury, Gdaňsk, Malbork – stojí to za to.

Leona

Souhlasím, Polsko je krásné. My jsme se loni vydali autem z Frýdku-Místku přes Opole a Vroclav do Svinoústí a pak kolem Baltu směrem na východ po všech polských majácích až do Krynice Morske. Úžasný zážitek – není jich mnoho (my jsme jich navštívili 14), téměř všechny jsou přístupné a měli jsme radost, že jsme našli i ty nepřístupné. 🙂 Měli jsme s sebou kola, projeli jsme si Hel, Lebu, 2 dny jsme pobyli v Gdaňsku – nádherné město, najděte si v centru úžasnou kašubskou hospůdku. V Sopotech je pěkné proslulé molo, ale připravte se na davy turistů a vstupné na molo.
Skvělý road trip, při němž poznáte i polské vnitrozemí, doporučuji!

Jerzy
Leona:

Souhlasím, Polsko je fajn. Za mě číslo 1 jednoznačně velmi neprávem opomíjená Varšava-město z postavené z krve a popela (myslím do doslovně. viz čtvrť Muranów), ale abych nebyl negativní. Toto město má co nabídnout, krásné parky, mrakodrapy, hezky obnovené staré cenrum, příjemné restaurace. Sice takový velký miš maš urbanistický chaos, ale bulváry a pláže na Visle v centru města vám dojem z města vynahradí .
2. Lublin, perla východního Polska
3. Vratislav město českých králů

Leona

Více si počtete na http://www.latarnie.pl . 🙂

Lenka

Mňa celkom zaujalo číslo koľko sa zmestí do Mariánskeho kostola. Tiež som sa pôvodne stretla s číslom 25tisíc, no príde mi to extrémne. 😀
https://lenkasays.com/severne-polsko/

Jerzy

Jenom doplním že jde o sousedská města a tak mezi nimi panuje veliká rivalita. Není výjimkou že se do sebe pustí fanoušci Arky a Lechie. Za návštěvu stojí válečné muzeum Westerplate anebo například pláž v Gdyni Orlowě. Gdańské letište Lecha Walesi bylo vyhodnoceno jako šesté nejhezčí letiště na světě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí