Covid, zdraví a bezpečnost

18. 9. Chile se 1. října otevírá pro očkované cestující. Vstup je však možný za přísných podmínek:

  • PCR test před odletem (max. 72 hodin)
  • Autorizace očkování na https://mevacuno.gob.cl/
  • Vyplnit příjezdový formulář “Affidavit for Travelers”
  • Pojištění s minimálním krytím 30 000 USD
  • 5 denní izolace po příletu (může být i v hotelu)
  • Po dobu 14 dnů po vstupu do země budete denně dostávat na svůj e-mail kontrolní formulář. Včasné vyplnění je povinné.

9. 4. Do Chile mohou přicestovat rodinní příslušnici chilských občanů nebo těch osob, které mají trvalý pobyt na území Chile, a páry, které mají podepsanou dohodu o společném soužití druh-družka (Acuerdo Union Civil). Dále je za určitých podmínek umožněn i vstup osobám za účelem podnikání.

V současnosti platí, že pro vstup na území Chile musí každý cestovatel:

1/ předložit platný negativní PCR test na covid19 – ne starší než 72 hodin při nástupu do letadla letícího do Chile;

2/ vyplnit čestné prohlášení (jakási obdoba mezinárodního zdravotního průkazu) www.c19.cl

3/ vyplnit formulář (elektronicky) týkající se „pobytu na území po dobu 14 dnů“: https://www.teck.com/media/Formulario-de-seguimiento-de-contactos-COVID-19.pdf

4/ mít uzavřené zdravotní pojištění včetně pojištění, které zahrnuje krytí nákladů spojené s léčením na covid19

5/ podstoupit po příletu povinnou 10 denní karanténu s tím, že po 7 dnech je možné požádat o provedení PCR testu https://covid19.who.int/table. Do obdržení negativního výsledku je žadatel povinen setrvat v karanténě.

Platí zákaz vstupu osob, které v posledních 14 dnech pobývaly na území Velké Británie (UK), jakož i zákaz přímých letů do/z UK. Občané a rezidenti, kteří v posledních 14 dnech pobývali v UK, musí po návratu do Chile nastoupit do povinné 14 denní karantény.

V případě, že se v daném leteckém spojení do Chile vyskytne osoba, která je nositelem britské mutace viru Covid-19, musí všichni pasažéři bez výjimky do 14 denní karantény.

4.1.2021 Chile obnovila nutnost karantény na 10 dní. Dále platí také negativní test (ne starší 71 hodin) a pojištění.

24.11.2020 Země je otevřena cizincům. Je nutné předložení dotazníku, negativního testu (ne staršího 72 hodin) a pojištění, které pokryje případné náklady s onemocněním covidem. Cestovatelé z rizikových zemí musí nastoupit do karantény.

Chile je jednou z nejbezpečnějších zemí v Jižní Americe. Bezpečnost je téměř srovnatelná se situací v ČR. Ve Valparaísu a Santiagu doporučuji být opatrný a vyhýbat se návštěvě chudých čtvrtí.

Mnohem větší nebezpečí než kriminalita představuje příroda. Při koupání v Pacifiku buďte maximálně opatrní a dbejte pokynů místních, jinak můžete během pár desítek sekund skončit na širém moři. Při pohybu v divoké přírodě s sebou mějte dostatečné vybavení a buďte připraveni na náhlé změny počasí.

Nebezpečí představují např. i neočekávané výbuchy sopek a především zemětřesení, která jsou v Chile na denním pořádku. Dbejte zákazů rozdělávání ohně a dalších zákazů – český turista už v Chile vypálil velkou část NP Torres del Paine…

Po zdravotní stránce není vyžadováno žádné speciální očkování. Zdravotní rizika jsou podobná těm evropským. Lékařská péče je na relativně dobré úrovni a lékárny jsou dobře zásobené. Nezapomeňte na kvalitní zdravotní pojištění. Chystáte-li se výše do hor, předcházejte horské nemoci!

S aktualizací online průvodce pomohl Honza Brotánek – www.dojizniameriky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: