Kastilie, León a La Rioja – Cestou po Camino de Santiago

Kastilie, León a La Rioja – Cestou po Camino de Santiago

Z kastilských zlatavých plání občas vykukují kopce korunované velkolepými strážními hrady, zelené oživení se ale koná až v živější vinařské oblasti podél řeky Río Duero na západě či v malé samostatné provincii La Rioja. Pouť vede přes úchvatná historická města León, Burgos a Salamanca, v nichž musíte ztrávit minimálně den, abyste načerpali atmosféru časů dávno minulých.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Dějiny Španělska byly vždy zejména dějinami silných provincií, a právě takovou ústřední roli hrála ve Španělsku dvojice království Kastilie a León. Před více než tisíci lety se poprvé ocitla pod společnou vládou, a i když se to poté ještě mnohokrát změnilo, dnes se jedná o jednu autonomní oblast. Nachází se v podstatě v srdci Španělska a mnohými je Kastilské království považováno za kolébku novodobé historie země. 

Celá oblast je charakteristická svou rozlehlostí, takže tu najdete turisty zcela nepoznaná místa bez výrazných zajímavostí i velmi oblíbené cíle cestovatelů. Velkou část pokrývají nadmíru úrodné oblasti centrální planiny, která leží až ve výšce tisíc metrů a poskytuje skvělé podmínky pro pěstování obilí. 

Kastilská část Camina de Santiago

Významnou roli hraje v Kastilii také poutní cesta El Camino de Santiago, její prostřední část totiž vede právě severní plošinou oblasti. Přichází sem ze zmíněné La Riojy, kde protíná hlavní město Logroño, a pokračuje dále do dvojice měst Burgos a León. Jedná se o poměrně náročný úsek trasy, protože zelená a dobře zavlažovaná vinařská krajina se tu v mžiku stane poměrně jednotvárnou a vyprahlou. Mnozí poutníci to považují za výhodu, jelikož jim právě ona jednotvárnost přináší klid a možnost nenechat se rozptýlit od svých hlubokých myšlenek, jiní se na dlouhém suchém úseku naopak trochu trápí. V každém případě se ale jedná o jeden z nejrovnějších a nejvyprahlejších úseků Svatojakubské cesty vůbec, který dá rozhodně zabrat.

Mimochodem, mluvíme o takzvané Francouzské variantě cesty, která je jednou z nejoblíbenějších. Táhne se přes celý sever Španělska od hranic s Francií v délce asi osmi set kilometrů. Nicméně nejfrekventovanější úsek je posledních 100 pěších kilometrů přes Galicii před Santiagem de Compostela, protože právě tato suma kilometrů poutníkům zaručí, že dostanou v cíli osvědčení o absolvování pouti. V Santiagu de Compostela se podle legendy nachází hrob svatého Jakuba, a právě ten se stal cílem poutníků už v desátém století. V následujících stoletích se sem vydávalo už okolo půl milionu poutníků ročně a tradice přetrvává a sílí i přes drobná historická zapomnění až dodnes.

Kastilský úsek Camina má téměř pět set kilometrů a z oblasti vystupuje průsmykem O Cebreiro a dále pokračuje přes deštivou a zelenou Galicii. I přes jednotvárnost krajiny si ale poutníci užívají značné množství historických památek a krásných měst vhodných k odpočinku. Zdánlivě nezáživný úsek se proto pro mnohé nakonec promění ve velmi intenzivní kilometry plné zážitků.

Typická kastilská krajina

Uvolněný a vzdušný León

Jedním z nejkrásnějších měst v oblasti je jistě León, který působí i přes množství historických památek velmi vzdušným a mladistvým dojmem s nenucenou a uvolněnou atmosférou. Historické centrum skvěle koresponduje s moderní částí města a turisté sem míří nejen za slavnou Leónskou katedrálou, ale také za vyhlášenými restauracemi a tapas bary, které jsou považovány za jedny z nejlepších v celém Španělsku, mnohé z nich najdete v malebných uličkách čtvrti kolem Plaza Mayor. León se s oblibou pyšní také prestižní univerzitou.

K plánování vaší cesty ve Španělsku určitě využijte Route planner. Po zvolení výchozí a cílové polohy vám nabídne možnosti vaší cesty a zajímavé tipy na místa po cestě včetně fotografií konkrétních míst! Můžete si body do cesty ukládat a máte tak jistotu, že nic neminete.

Hlavní dominantou města je slavná Leónská katedrála z 13. století. Její gotické věže, klenby a pilíře zlatavé barvy přímo lákají k návštěvě. Uvnitř vám doslova vyrazí dech obrovské vitrážovité plochy s různými náměty – světci, biblické příběhy, fantastická zvířata či podrobnosti ze středověkého života. Najdete zde celkem 125 velkých a 57 malých oken s vitrážemi, které vznikaly od založení katedrály až do konce dvacátého století. Abyste vitráže náležitě ocenili, přijďte do katedrály za opravdu slunečného dne, kdy hrají barvami nejen samotná okna, ale i paprsky procházející přímo do interiéru stavby.

Nad hlavním vchodem najdete krásné západní průčelí zdobené rozetovým oknem zobrazujícím Pannu Marii s Jezulátkem a kolem ní dvanáct andělů. Celý půdorys budovy je tvořen křížem a štíhlá vysoká loď měří na délku celých devadesát metrů. Chcete-li prozkoumat i křížovou cestu, postranní kaple a katedrální poklady, musíte zamířit do přilehlého Musea Catedralicio Diocesano.

Katedrála už na místě sice stojí přes 700 let, ale v poslední době se odborníci shodují, že znečištěný vzduch by mohl způsobit rychlejší erozi měkkého kamene a řeší, jak stavbu uchránit.

Katedrála v Leónu je známá především nádhernými vitrážemi.

Fascinující Burgos

Dalším městem na trase Svatojakubské cesty je Burgos, který byl také více než 500 let hlavním městem regionu a dodnes se těší velkému zájmu. Osobně jej považuji za ještě zajímavější město než León. Najdete zde druhou gotickou katedrálu, která je dokonce považována za jednu z nejhezčích náboženských staveb ve Španělsku, vzpomínky na dobu diktátora Franca, jehož fašistická vláda zde nějakou dobu sídlila, historické jádro plné opravených domů, paláců a krásně dlážděných náměstí i mohutnou pevnost tyčící se nad městem. 

Kontrastem k nádhernému centru jsou poměrně rozsáhlé průmyslové zóny v okolí, které poutníkům i turistům lehce zkazí dojem ze vstupu do města. Centrum nicméně určitě stojí za návštěvu, rychle se rozrůstající město totiž působí živelným a přátelským dojmem. Prohlédnout si jej stihnete za jeden den, ale klidně zůstaňte déle a užijte si místní kavárničky a příjemné horké večery plné vína a halasného projevu Španělů.

Katedrála v Burgosu sice nedisponuje nádhernými vitrážemi, ale celá stavba je mnohem zdobnější a elegantnější než její protějšek v Leónu. Její návštěva bude jistě hlavním bodem na programu poznávání města a stavba ve vás zanechá dojem jako celek. Přesto si nenechte ujít zejména tři zajímavosti: Konstáblovu kapli s náhrobkem nejvyššího velitele Kastilie z roku 1496, křížovou klenbu v impozantní hlavní kopuli a elegantní renesanční zlaté schodiště spojující kostelní loď s vysokými dveřmi na úrovni ulice.

V okolí katedrály najdete hned několik dalších kostelů, které stojí za návštěvu, ale za chvíli vás možná začnou trošku nudit, zkuste proto spíše posedět na některém z náměstí a užívat si celkový cvrkot města či zamiřte do Museo de Burgos nedaleko Plaza de Vega. A rozhodně si nenechte ujít výhled z Castillo de Burgos, k němuž vede schodiště od kostela San Esteban nedaleko katedrály.

Jeden z hradů strážících kastilské camino.

Univerzitní město Salamanca

Opravdovým skvostem oblasti je slavné univerzitní město Salamanca ležící na jihu Kastilie, a tedy mimo Svatojakubskou cestu. Historií to zde dýchá doslova z každého kamene, protože město bylo založeno ještě před příchodem Římanů. Jestli chcete zažít ryzí ukázku španělské renesanční architektury, vydejte se právě sem, ne nadarmo je Salamanca považována za jedno z nejelegantnějších měst ve Španělsku vůbec.

Oproti předchozím dvoum městům je Salamanca poněkud rozlehlejší a vyžaduje proto více času na prohlídku, doporučujeme alespoň dva celé dny. Centrem města je velkolepé a velmi rozlehlé náměstí Plaza Mayor obklopené čtyřpodlažními domy s podloubími plnými kaváren, obchůdků a barů, v nichž nachází oblibu zejména místní obyvatelé.

Slavnou Universidad de Salamanca pak najdete na jih od náměstí. Její historie sahá až do roku 1218 a na první pohled vás zaujme velkolepé průčelí, zaplatíte-li vstupné, můžete se podívat do interiérů stavby. Za další návštěvu stojí dvojice katedrál v centru města: starší románská stavba Catedral Vieja a vedlejší nová Catedral Nueva. Na první pohled možná budete obě stavby považovat za jednu, ale není to pravda. Máte-li chuť na hloubavé odpoledne v muzeu, jednoznačně zvolte poněkud výstřední Museo de Art Nouveau y Art Déco.

Vyznačená trasa Svatojakubské cesty

Zlaté doly antického Říma v Las Médulas

Nedaleko města Ponferrada najdete rozervané načervenalé skály Las Médulas porostlé bujnou zelení. Římané zde za čtvrt století dokázali z původní masy hory vytěžit více než 1600 tun zlata pomocí systému hloubení šachet v kombinaci se zaplavováním vodou z řek Duero a Sil. Spletitá síť kanálů měla celkově délku okolo sto kilometrů. Dnes její zbytky slouží jako pěší stezky mezi skalami, kaštanovými háji a dubovými lesy. Vzhledem k unikátním hydraulickým technikám těžby starých Římanů se hory působením vody hroutily do téměř fantaskních tvarů. 

Celá oblast byla zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO a můžete ji prozkoumat pohodlnými cestami během dvouhodinové procházky. V obci Las Médulas najdete informační centrum, archeologické muzeum a několik restaurací, zatímco vesnička Orellán nabízí příjemné ubytování mezi vinicemi. Určitě ochutnejte místní víno a sýr. 

TIP: Navštivte komplex vápencových jeskyní Cueva de Valporquero v severní části provincie León. Krápníková výzdoba je zde opravdu unikátní.

Vinařská La Rioja

Závěrem se ještě zastavme v již zmíněné autonomní oblasti La Rioja, která je východním sousedem Kastilie. Její návštěvu je ideální začít v hlavním městě provincie, jímž je elegantní a malebné Logroño. Nečekejte zde velké architektonické skvosty, ale město má velmi milou atmosféru, disponuje značným množstvím kavárniček a kvalitních restaurací, takže o zábavu zde určitě budete mít postaráno. Turisty nejvíce přitahuje rušná stará čtvrť Casco Antiguo, kde to doslova kypí životem. 

La Rioju můžeme pomyslně rozdělit na dvě oblasti: Rioja Alta a Rioja Baja. Vstupní branou do první zmíněné oblasti je slavné moderní městečko Haro plné úspěšných starých vinařství. Rioja Baja pak leží v jihovýchodní části provincie, a i tady najdeme poměrně velké množství vinic. 

Pokud se chcete o pěstování vína dozvědět více, ideálně se na delší dobu zastavte právě ve městě Haro, kde v samotném centru najdete hned několik typických bodeg (vinných sklepů) nabízejících zdarma nebo za malý poplatek prohlídku i s ochutnávkou vína. Preferujete-li spíše méně rušná místa, zkuste vesničku San Vincente de la Sonsierra, kde najdete další snadno dostupná vinařství. 

A kdybyste už měli v oblasti navštívit jen jediné místo, rozhodně vyberte Santo Domingo de la Calzada. Právě tady svatý Dominik v 11. století založil jednu z prvních poutnických ubytoven a hospic pro nemocné. Nádherné staré kamenné město vás se svou románsko-gotickou katedrálou doslova uhrane a budete si také chvíli připadat jako poutníci na Caminu de Santiago. 

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí