Covid, zdraví a bezpečnost

23. 10. Kuba se otvírá turistům. Od 7. listopadu zruší povinnou karanténu pro mezinárodní cestující a PCR test na letišti. Podmínky vstupu:

 • Očkovací certifikát nebo negativní PCR test (ne starší než 72 hodin). Výjimka platí pro děti do 12 let.
 • Zdravotní deklarace cestujícího (Čestné prohlášení o zdraví).
 • Náhodné PCR testy po příletu.

27. 4. Při příletu na Kubu je nově vyžadován negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. Existuje také povinnost mít uzavřené cestovní pojištění, které pokrývá náklady na léčbu Covid-19. Po příletu je nutné absolvovat další test a podstoupit karanténu – na vlastní náklady. Pátý den je možné podstoupit další test a pokud je negativní, lze karanténu ukončit.

4.1.2021 Pro vstup do země je nutný negativní PCR test (ne starší 72 hodin). Platí také povinnost testů na místě a vyčkání v izolaci na jejich výsledky.

17.11. Cestovatelé musí vyplnit formulář a podstoupit na místě test. Jsou přepraveni přímo do svého hotelu, kde čekají na výsledky testu.

13.10.2020 Kuba je pro cestovatele uzavřena.

Bezpečnostní situace v zemi je relativně dobrá vzhledem k všudypřítomnosti policie ve všech cestovatelsky zajímavých místech a na silnicích. Ani na okrajích měst jsme ale neměli pocit nebezpečí.

Kvůli drobným krádežím je užitečné dodržovat několik praktických pravidel. Nenechávat zavazadla ani chvíli bez dozoru, nenocovat v parku či na plážích, neprocházet se v nočních či ranních hodinách s větším množstvím peněz či s kamerou nebo foťákem, nechodit do prázdných uliček Havany, nevozit s sebou na Kubu cenné předměty, oblékat se nenápadně a finance si rozdělit na více míst a více osobám, auta parkovat vždy na hlídaných parkovištích, ofotit si doklady a v případě, že jste žena, necestovat sama.

Očkování

Před cestou zjistěte od lékaře na očkování a cestovní medicínu aktuální informace ohledně očkování.Obecně jsou pro pobyt na Kubě doporučena tato očkování virová hepatitida typ A, břišní tyfus, tetanus, spalničky. Virová hepatitida typ B – očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů. Záškrt – doporučuje se uvážit očkování, Vzteklina – očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu riziku.

Zdraví

Zdravotní rizika při běžném zájezdu nejsou téměř žádná. Přibalte si ale dostatek léků na různé problémy všetně průjmu, lékárny jsou špatně vybavené a málokde se domluvíte jinak než španělsky.

Pozor si dejte na vodu – tu z kohoutku rozhodně není bezpečné pít. Kupujte raději balenou vodu. Podobný problém je u všudypřítomných mojito koktejlů a piňa colad, bezpečnější je dát si je bez ledu. Pozor také na zeleninu v restauracích, pokud se nedá oloupat, raději ji nejezte.

V souvislosti s rozmachem viru Zika v Jižní Americe je potřeba věnovat pozornosti i rizikům v Karibiku. V roce 2017 jsme viděli na Kubě informační letáky, varující před nebezpečím Zika.

Nezapomeňte

 • turistickou kartu (vízum)
 • doklad o pojištění
 • dostatečnou hotovost
 • konverzační příručku
 • adaptér na zásuvky amerického typu
 • skrytou ledvinku na peníze
 • lékárničku a dostatek léků
 • repelent, opalovací krém s vysokým faktorem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: