Covid, zdraví a bezpečnost

7. 5. Aktuální info z Guatemaly (14 dní, 2 000 km Guatemalou za průzkumem motorkářského zájezdu CK Rajbas! Letěli jsme s KLM Vídeň – Amsterdam – Panama – Guatemala a stejně i nazpět. Při návratu byl problém s PCR testem. Na letišti v Guatemale nestačil PCR test starý 36 hodin. Přes dohady jsme museli na letišti na poslední chvíli dělat antigen test za 214 quetzal – asi 600 Kč. PCR test jsme dělali u firmy Blue Medical za 640 quetzal. Na odběrovém místě zde. Výsledek jsme měli na emailu za 5 hodin (garantují do 6 hodin). Ostatním cestovatelům doporučuji jít na test v kratší době než 24 h před odletem. Důvod antigen testu – prý jej budeme potřebovat pro let do Amsterdamu. Opak byl pravdou – nikdo jej po nás již nechtěl. Byly to vyhozené peníze a hlavně stres na letišti, aby neuletělo letadlo. Jinak v Guatemale funguje vše normálně, hotely, restaurace, památky – vše otevřeno. Skoro žádní turisté. Na ulicích se většinou roušky nosí poctivě. Podívejte se na fotky z cesty!

27. 4. Do země je možné vstoupit i za účelem turistiky. Podmínkou je předložení maximálně 72 hodin starého negativního PCR-testu. V případě předložení certifikátu o očkování nebo důkazu o prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech můžete vstoupit bez omezení.

19. 3. 2021 Guatemala postupně mírně otevírá své hranice pro cizince bez trvalého pobytu, postupně se obnovují komerční mezinárodní lety. Ty jsou určeny spíše než pro turisty pro cestující s nezbytnými důvody k cestě. Od ledna 2021 kvůli dalšímu nárůstu případů vláda zavedla na letišti při příletu i na pozemních hranicích pro všechny osoby starší 10 let povinné doložení negativního výsledku PCR nebo antigenního testu ne staršího 72 hodin. V případě, že můžete písemně doložit, že jste jej absolvovali před odletem, ale dosud jste neobdrželi výsledek, jste povinně podrobeni na letišti druhému testu a musíte v jeho prostorách počkat na výsledek. Všechny osoby vstupující do Guatemaly letecky musí také před příjezdem vyplnit zdravotní dotazník, který je k dispozici online na adrese zde. Vstup turistům není oficiálně omezen, ale Migrační institut upozornil, že bude velice pečlivě kontrolovat důvody vstupu.

21.12.2020 Je nutné mít negativní PCR test (ne starší 96 hodin) nebo antigenní test (ne starší 72 hodin) a vyplnit před odletem zdravotní formulář, a získat z něj QR kód.

Bezpečnostní situace v Guatemale je nestálá, může dojít k napadení a okradení cizinců. Je tedy lepší cestovat pouze ve dne a vyhýbat se osamělým místům, nenocovat v přírodě či v odstaveném autě, nenechávat osobní věci bez dozoru. Před odjezdem je vhodné opatřit si fotokopie cestovního pasu, víz, letenek, dokladů k pojištění a tyto kopie uschovat stranou od originálů.

Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. .Vždy je nutné předem fotografovanou osobu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit.

Zdraví

V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie, dengue, žloutenka, cholera, žlutá zimnice, břišní tyfus, améby atd. Turisté by se měli vyhýbat místům se stojatými vodami a loužemi, používat spreje k hubení komárů v místnostech i osobní repelenty. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A, tyfu a tetanu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: