HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

19. 3. 2021 Guatemala postupně mírně otevírá své hranice pro cizince bez trvalého pobytu, postupně se obnovují komerční mezinárodní lety. Ty jsou určeny spíše než pro turisty pro cestující s nezbytnými důvody k cestě. Od ledna 2021 kvůli dalšímu nárůstu případů vláda zavedla na letišti při příletu i na pozemních hranicích pro všechny osoby starší 10 let povinné doložení negativního výsledku PCR nebo antigenního testu ne staršího 72 hodin. V případě, že můžete písemně doložit, že jste jej absolvovali před odletem, ale dosud jste neobdrželi výsledek, jste povinně podrobeni na letišti druhému testu a musíte v jeho prostorách počkat na výsledek. Všechny osoby vstupující do Guatemaly letecky musí také před příjezdem vyplnit zdravotní dotazník, který je k dispozici online na adrese zde. Vstup turistům není oficiálně omezen, ale Migrační institut upozornil, že bude velice pečlivě kontrolovat důvody vstupu.

21.12.2020 Je nutné mít negativní PCR test (ne starší 96 hodin) nebo antigenní test (ne starší 72 hodin) a vyplnit před odletem zdravotní formulář, a získat z něj QR kód.

Bezpečnostní situace v Guatemale je nestálá, může dojít k napadení a okradení cizinců. Je tedy lepší cestovat pouze ve dne a vyhýbat se osamělým místům, nenocovat v přírodě či v odstaveném autě, nenechávat osobní věci bez dozoru. Před odjezdem je vhodné opatřit si fotokopie cestovního pasu, víz, letenek, dokladů k pojištění a tyto kopie uschovat stranou od originálů.

Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. .Vždy je nutné předem fotografovanou osobu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit.

Zdraví

V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie, dengue, žloutenka, cholera, žlutá zimnice, břišní tyfus, améby atd. Turisté by se měli vyhýbat místům se stojatými vodami a loužemi, používat spreje k hubení komárů v místnostech i osobní repelenty. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A, tyfu a tetanu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: