Nice, hlavní město Côte d´Azur, kde slunce svítí 300 dní v roce

Nice, hlavní město Côte d´Azur, kde slunce svítí 300 dní v roce

Z Nice si můžete užít výhled na třpytící se azurovou hladinu moře i bílé vrcholky hor, ve dne v noci město pulzuje životem a kromě toho se může pochlubit bohatou historií. Pokud jste Nice ještě nenavštívili, rozhodně tuto destinaci můžeme doporučit.

Neni divu, že Nice je hlavní město Azurového pobřeží. Díky přítomnosti mezinárodního letiště sem většina návštěvníků zamíří jako první. Ačkoliv okolí láká k množství aktivit od lenošení na pláži přes cyklovýlety až po lyžování s výhledem na mořskou hladinu, bylo by škoda, kdyby se stalo Nice pouze tranzitním místem a jeho návštěvu byste vynechali.

Ztraťte se v uličkách starého města

Nejstarší a nejzajímavější část města Vieux Nice, neboli Staré Město, leží pod Colline du Chateau, Zámeckým vrchech. Skála, na které se nachází, měří 92 metrů a z parku na jejím vrcholu je překrásný výhled na město i moře. Ve 12. století zde stával hrad, po nemž dostal kopec své jméno. Nahoru se dostanete buď výtahem nebo vyšlápněte schody z Rue Rossetti. Z vrcholu lze dohlédnout až k rušnému přístavu.

Pokud chcete navštívit větší množství památek, muzeí i dalších aktivit, poříďte si turistickou kartu French Riviera Pass. Vybrat si můžete z různých variant podle délky platnosti a v ceně budete mít kromě vstupu do muzeí a objektů například také možnost půjčení kola nebo vstupenku na výlet lodí.

Staré Město tvoří síť uzoučkých uliček a malebných náměstíček protkaná krámky a místními bistry. I když je asi nejlepší se v uličkách na chvíli ztratit, nechat se vést, kam vás nohy zanesou, a nasávat atmosféru, pár orientačních bodů se vždycky hodí. Hlavní tepnou Starého Města je la rue Droite. Na náměstí Rossetti ve středu Starého Města najdete barokní katedrálu Sainte-Réparate ze 17. století, která stojí za nakouknutí. Na rue Benoit Bunico si můžete prohlédnouz nejstarší židovské ghetto ve městě, kde Židé žili už od roku 1430. Pokud si chcete na památku pořídit originální místní umělecké vvýrobky, vydejte se na Cours Saleya, kde se koná jeden z místních trhů.

Z letiště rovnou na pláž

Podél celého zálivu se táhne městem asi 7 km dlouhá Promenade des Anglais, Promenáda Angličanů. Rušná a živá promenáda je hlavní orientačním bodem města, vede skoro už od letiště a končí až pod Zámeckým vrchem. Na promenádě stojí Opéra de Nice z konce 19. století. Za povšimnutí stojí také luxusní hotel Negresco, výrazný architektonický skvost. Protože Anglická promenáda se nachází jen v docházkové vzdálenosti od mezinárodní letiště, při odpočinku na pláži můžete pozorovat letadla, které v Nice přistávají a odlétají, opravdu zblízka, nebo se zamířit hned po příletu do města.

Pokud do Nice přijedete vlakem, z hlavního nádraží Nice Ville Gare do Starého města půjdete pravděpodobně po třídě Avenue Jean Medecine, která končí na největším náměstí v centru města Place Masséna. Zde se pravidelně v únoru koná velký karneval, ale rušno je tu po celý rok. Posaďte se do jedné z kavárniček nebo si vychutnejte v restauraci skvělou večeři. Kousek odsud stojí za návštěvu zahrada Alberta I. s množstvím fontán a zahradních prvků. Ideální úkryt v horkých letních dnech.

Nakoukněte do historie

Pokud jste fanoušky historie, v Nice si můžete vybrat z nabídky několika muzeí. Milovníky umění zaujme Muzeum moderního a současného umění s avantgardními díly od 60. let 20. století a Národní muzeum biblického poselství Marca Chagalla se sbírkou tohoto malíře. V paláci ze 17. století se nachází Mattisovo muzeum, kde si můžete prohlédnout díla francouzského malíře a sochaře Henriho Matisse, který Nice miloval. Je pohřben jen kousek odsud, v kostele Monastere Notre Dame de Cimiez. Za návštěvu stojí také Národní muzeum sportu s jedinečnými sportovními sbírkami, které nemají ve světě obdoby.

Mimo Staré město stojí za návštěvu pravoslavná katedrála Saint-Nicolas, kterou nechala postavit manželka ruskéh cara Nikolaje Alexandroviče na místě, kde kdysi mívali svou vilu. Ke kostelu se vztahuje také legenda, že místní socha sv. Nikolase byla v roce 1915 postavena před kostel, ale okamžitě zčernala. Když ji ale vrátili zpět dovnitř do kostela, socha opět nabyla svých původních zářivých barev. Co je na tom pravdy ale v současné době už nikdo nezjistí.

Kam se vydat z města?

Pokud se vypravíte dál mimo město, prozkoumejte nedotčená pobřeží Středozemního moře a jeho krásy, zátoky lákající k plachtění, vodnímu lyžování nebo potápění. Nebo jen tak ke strávení klidného dne na pláži s dechberoucím výhledem. Podle barvy zdejší mořské hladiny také Azurové pobřeží dostalo své jméno. Vesničky na pobřeží žijí ve dne i v noci – restaurace, kavárny, kulturní akce – bude tu o vás dobře postaráno.

Pokud se do Nice vypravíte v zimě, jen hodinu cesty autem leží nejbližší lyžařská střediska Valberg nebo Auron. Nejvyšší vrcholky této oblasti se zvedají až nad 3000 metrů a o sníh v této oblasti není nouze. Pobřežní Nice má ale i během zimy příjemné mírné klima přímořského města. Není tedy vůbec nemožné dopoledne strávit na svahu a odpoledne si už vychutnávat skleničku vína na mořském pobřeží. Lyžařská střediska jsou skvěle vybavená, kromě desítek kilometrů sjezdovek zde najdete i upravené běžecké tratě, snowparky nebo areály pro děti. Za hezké viditelnosti můžete odsud dohlédnout až k moři.

Lyžování a ostatní zimní aktivity si skvěle užijete v některém z lyžařských středisek Jižních Alp. Inspirujte se v článku Lyžařská střediska v okolí Nice – lyžování s výhledem na moře.

Metropole Nice Côte d’Azur přináší naprosto jedinečné zážitky. Potkává se zde příjemná atmosféra přímořského městečka s dramatickými výhledy na hory. Milovníci sportů ocení lyžařská střediska, zázemí pro cyklisty nebo spoustu příležitostí k výpravám do hor. Na své si přijdou i milovníci gastronomie či poklidného výhledu na moře. Spoustu dalších informací naleznete na en.nicetourisme.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí