HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

23.12.2020 Cestovatelé z ČR mají zákaz vstupu do 6. ledna (poté by měly platit stávající podmínky).

13.10.2020 Ekvádor požaduje negativní test nebo 10-ti denní karanténu. Rovněž je nutné vyplnění zdravotního dotazníku při příletu.

Názor Pavla Svobody na bezpečnost v Ekvádoru:

Internet se bohužel hemží děsivými případy okradení či přepadení. Před odjezdem jsem kvůli diskuzím na téma „Quito danger“ téměř nespal. Nám se však Ekvádor jevil jakobezpečná, bezproblémová země. Nebo jsme měli jen štěstí. Důležité je netoulat se po nocích po městech a hlavně si dávat v autobusech pozor na věci!

Ekvádor podle Ondřeje Prosického:

Ačkoli již není Ekvádor bezpečný jako před dvaceti lety je výrazně bezpečnější než třeba Kolumbie, se kterou bývá často, co se týče bezpečnosti, srovnáván. Současná velice tíživá ekonomická situace země a rozvíjející se turistický ruch míru nebezpečnosti ještě zvyšují. Ta je ale ostatně srovnatelná s většinou zemí latinské Ameriky.

Zloději Ozbrojená přepadení jsou stále možná v některých částech Quita, v Guayaquilu a v některých pobřežních oblastech země. Častější jsou však kapesní krádeže na autobusových zastávkách a v městských autobusech. Velice rizikové jsou přeplněné ulice a tržiště ve městech, kde si ani nevšimnete, že vám někdo vybírá batoh nebo kapsy. Velice rizikovým místem jsou jízdy trolejbusem ve špičce v hlavním městě. Především tady pracují kapsáři ve skupinách. Pokud budete pozorní a budete do autobusu nastupovat s tím, „tak jestlipak nějakého kapsáře objevím“, jistě se je vám podaří objevit a nic se vám neztratí. Z vlastní zkušenosti vím, že pozornost nelze udržet věčně, proto doporučuji nemít nic v kapsách, vše raději hluboko v batohu a ten spíše na prsou než na zádech.

Je chvályhodné, že když potkáte místní při cestě do nějaké rizikovější oblasti, hned vás budou od cesty odrazovat. Také necháte-li, zejména v hlavním městě, klinbat na krku fotoaparát, jistě se za pár minut najde někde někdo z místních, který upozorní, že je to nebezpečné.

Často proběhne místní televizí zpráva, že tamhle nebo jinde došlo k ozbrojenému přepadení autobusu, při kterém přišlo o život tolik a tolik lidí a všichni o peníze a cennější věci. To by ale rozhodně neměl být důvod, proč se cestování autobusem vyhýbat úplně. Větší pravděpodobnost je, že vás na kusy třeba roztrhá zatoulaný pes. Místní autobusové společnosti, především ty větší, při cestách na větší vzdálenosti dělají při nástupu do autobusu procedury výrazně podobné těm, kterými je nutno projít na letišti. Po Ekvádoru jsem najezdil místními autobusy 4200 km a kontrolu při nástupu do autobusu jsem však absolvoval pouze před noční cestou z Loja do Guayaquilu. Velice rizikovými jsou noční jízdy na dlouhé vzdálenosti, především do Guayaquilu.
Z jistého pohledu jsou nebezpečné i dlouhé výlety do odlehlých oblastí a výstupy na kopce. Zatímco noční autobusy jsou rizikem především pro místní, tady jde o krk především bledým tvářím. Mnoho dolárků chtivých lupičů láká příležitost oškubat plně vybaveného turistu nebo horolezce v opuštěné krajině, kde se pomoci nedovolá. Pokud chcete přijít o všechno, tady je pár tipů: výlet na sopku Pichincha nad Quito, výstup pěšky na La Virgen de Quito z centra města, výstupy na Illinizu a Tungurahuu a třeba cesta k jezeru Mojanda u Otavala. Myslím, že právě přepadení a zabití bylo důvodem zmizení české dívky na Illinize před třemi lety. Nebezpečí může skýtat i pobyt v odlehlých horských chatách, na Cotopaxi a na Chimborazu jsou chaty s „ochrankou“. Jedinou ochranou může být pohybovat se na odlehlých místech ve větších skupinách.

Doporučuje se využívat hotelové bezpečnostní schránky pro uložení cenností, cestovních dokladů a letenek a dále pořídit fotokopie dokumentů a letenek a originály podle možností uložit na bezpečném místě, nejlépe na HK ČR. V případě krádeže je nutno se ihned obrátit na policii a sepsat příslušný protokol pro likvidační řízení škody u pojišťovny. Při cestách do vnitrozemí konzultovat program s HK ČR a ponechat itinerář cesty. Znám několik lidí, kteří měli peníze a zpáteční letenky po dobu cestování po Ekvádoru uloženy v hotelu v Quitu. Chce to jen zkoušet a domluvit se s těmi nejochotnějšími.

V žádném případě jsem nechtěl těmito řádky v někom vyvolat paranoidní představy o nebezpečnosti Ekvádoru a od návštěvy této překrásné země odrazovat. Každému, kdo je trochu soudný a nevystavuje třeba na obdiv na každém rohu svou novou kameru nebo v hospodě dolary přecpanou peněženku, se většinou nic nestane.[/cut]

Zdravotní rizika

Do Ecuadoru není vyžadováno zvláštní očkování, nicméně doporučuji informovat se před cestou na klinice geografické medicíny Vinohradské nemocnice nebo na vám nejbližší Okresní hygienické stanici. Doporučí obvykle očkování proti břišnímu tyfu a hepatitidě A a B. Pro cestovatele do tropických oblastí země (Oriente a Esmeraldas) je vhodné vybavení vhodnými antimalariky a očkování proti žluté zimnici (pouze oblasti Oriente).
[cut]
Pokud chcete předejít žaludečním problémům, je vhodné pít pouze balenou vodu, nebo si podezřelou vodu „zpitňovat“ převařením nebo tabletami. Jsem proti paranoidnímu chování, doporučovanému některými průvodci, je zbytečné si zuby čistit v kupované vodě! Stejně tak je hloupé neochutnat místní kuchyni jenom proto, že je připravovaná ve špíně v parném slunci na ulici. Jako medicínu je vhodné si s sebou vzít zásobu slivovice a loknout si vždy ráno a večer. Zatím mi to vždy pomáhalo, žádné problémy jsem nikdy neměl.

Jelikož budete na rovníku, kde je teplo a vlhko, nebudete mít o komáří kamarády nouzi. Jako prevence malárie se předepisuje Delagil, užívá se týden před odletem, během pobytu a dva týdny po návratu dvě tablety týdně. Pokud chcete obtěžující komáry alespoň na chvíli zahnat, doporučuji repelent Autan.

Je vhodné mít s sebou lékárničku se vším možným (i nemožným), nikdy nevíte, co budete zrovna potřebovat. A nemusíte to být zrovna vy, můžete i někomu pomoci. Přece jen tu jeden medikament zmíním. Jelikož hodně času strávíte v autobusech, osvědčil se mi Kinedril – nikdy vám v neustále se klikatících silničkách nebude nevolno. Nejvhodnější je to hlavně na dlouhých trasách. Možná si říkáte: „Mně špatně v autobuse nebývá“, ale poznáte. Také jsem to tvrdil.

Stejně tak někomu přijde hloupé další doporučení. Důležitý je krém s ochranným filtrem (alespoň faktor 10) proti prudkému slunci, jinak se třeba za odpoledne v Quitu dokonale spálíte. Jste na rovníku a slunce, pokud vyleze, tu má fakt sílu. Jestli nevěříte, vyzkoušejte se třeba v Esmeraldas u oceánu opalovat při zatažené obloze, nebo dokonce za deště, pokud nejste zrovna snědé pleti, vaše pokožka bude večer zarudlá.

Velkým nebezpečím je v Ekvádoru horská nemoc při zanedbané aklimatizaci. Pokud na sobě při výstupu sledujete zrychlení tepu, dušnost, nevolnost a zvracení, poruchy rovnováhy, závratě, světloplachost atd., vykašlete se na kopec a rychle dolů nebo vás budou z kopce snášet indiáni na oslíku tuhého! Pro výstupy na kopce je důležité se důsledně věnovat aklimatizaci. Před výstupem na vrchol, třeba Cotopaxi 5897 m, strávit několik dní ve výškách okolo 2600 – 4500 m.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: