Kostarika znovu dostupná! Praktický rádce na cesty podle délky pobytu, velikosti rozpočtu i způsobu cestování

Kostarika znovu dostupná! Praktický rádce na cesty podle délky pobytu, velikosti rozpočtu i způsobu cestování

Jak vidět z Kostariky to nejdůležitější když… máte 10, 14, 21 dní? Na úvod si pojďme říct, že Kostarika je jednoduše překrásná země a kdo ji navštíví, je nadšený jejím přírodním bohatstvím. Říká se o ní, že je to Švýcarsko Střední Ameriky. Ale podle nás má ještě něco navíc. Jsou to nádherné pláže, karibské a tichomořské pobřeží, bohatý podmořský život, majestátní sopky a různorodá fauna a flóra. Je dobře, že si Ticos, jak si říkají Kostaričané, své bohatství uvědomují a přírodu si chrání. Pojďme ale k samotnému cestování a buďme konkrétní.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Co vidět, když máte 10 až 14 dní?

Na Kostariku vám doporučujeme si vyhradit alespoň 14 dní. Když však tuto možnost nemáte, co dělat když máte 10 dní a chcete ze země stihnout co nejvíce? Při 10 dnech doporučujeme například tento okruh:

San José – karibské pláže v okolí Národního parku Cahuita – sopka Poás – Národní park Monteverde – Národní park a sopka Rincón de la Vieja – tichomořské pobřeží Playa Flamingo – zpět San José.

Když se vám podaří si vyhradit více jak 14 dní, může váš okruh vypadat třeba takto:

San José – sopka Arenal – Národní park Montevrede – poloostrov Nicoya a tichomořské pobřeží – Národní park Manuel Antonio – Národní park Corcovado – pohoří Cerro de la MuerteSan José. Možnosti jsou ale nekonečné, záleží, co od Kostariky očekáváte, zda jste spíše aktivní cestovatelé nebo si chcete odpočinout. Proto je nejlepší trasu předem zkonzultovat a dobře naplánovat program individuálně každému cestovateli na míru tak, aby byl s cestou spokojený.

Když chcete po Kostarice cestovat autem

Po Kostarice je jednoznačně nejlepší cestovat pronajatým autem, protože tak uvidíte ze země nejvíce a nejste na nikoho vázáni. „Autopůjčovnu vybírejte pečlivě. My našim klientům nejčastěji půjčujeme automobily s pohonem všech kol a půjčovné zahrnuje i základní pojištění.  Silniční síť na Kostarice je na latinskoamerické poměry dobrá. Silnice jsou v dobrém stavu a dobře sjízdné.

Autorka článku Lívia Kocnárová má Střední Ameriku a Kubu jako druhý domov. Jak to na Kubě vypadá a co Kubánci očekávají po smrti Fidela Castra? Přečtěte si v nedávno vyšlém rozhovoru.

Jiná věc je, když cestujete například v období dešťů (září, říjen), a vlivem nepřetržitých lijáků mohou být některé cesty podmáčené a proto uzavřené. Mohli byste být pak překvapení, že se nedostanete tam, kam jste měli naplánováno. Pro řízení Vám stačí český řidičský průkaz, musí vám být více jak 23 let a jezdí se vpravo. Parkování doporučujeme výhradně na placených hlídaných parkovištích. Pokud budete zastavovat u pláží, doporučujeme automobil neopouštět a mít jej stále pod dohledem.

Když cestujete s dětmi

Cestování po Kostarice s dětmi je bezpečné. Kromě hlavního města San José, kde po setmění raději doporučujeme nevycházet, protože kriminalita tam je. „Ideální je věk od cca 6 let a výše. To už se dá s dítětem pohodlně cestovat a užijete si to všichni. Záleží samozřejmě na typu okruhu a jeho náročnosti. Pokud zvolíte pobytový, není co řešit a můžete vzít i děti mladší. Stravování pro děti je v hotelech také dostačující, navíc v místních obchodech je možné zakoupit i pokrmy pro malé děti. Každopádně si děti Kostariku užijí a zamilují. Je to asi dáno tím, že děti obecně milují zvířata a Kostarika je jich plná.


Když chcete ušetřit

Kostarika pro nás Čechy není levná destinace. Vysoké ceny služeb v cestovním ruchu jsou dány zejména dvěma věcmi. První je ta, že Kostarika si velmi chrání své životní prostředí a proto zahrnuje do služeb pro turisty ekologické taxy. To se pak promítá např. do vstupů do národních parků, do benzínu nebo do cen za ubytování na úpatí národních parků.

Druhým důvodem je to, že Kostarika je velmi oblíbenou destinací amerických turistů, kteří víceméně ceny pro turisty určují. Co tedy dělat, když tedy chcete během své cesty ušetřit? Když jedete na Kostariku, doporučujeme se na to předem připravit s tím, že si dovolenou užijete a nebudete šetřit za každou cenu. Existují ale cenově výhodnější programy pro turisty, například program Ubytování a auto, což je program kdy máte v ceně pronájem automobilu a ubytování v režimu otevřených voucherů a rezervace si zařizujete sami v průběhu cesty.

Dále můžete využít stravování mimo turistické restaurace, v místních restauracích. Zde nabízejí chutné jídlo za rozumné ceny např.: galon vody cca 2.5 – 3USD, pivo 1,2,- 2USD, večeře, 4 – 10USD. Ušetříte právě zmíněným nákupem vody v galonech, tedy ve velkém, kdy si pak vodu v průběhu cesty rozléváte. Pro otrlejší je nejlevnější způsob opatření vody natočením z kohoutku. Vody v horských oblastech je běžně pitná. V přímořských oblastech bych doporučila konzumovat vodu balenou. Všeobecně je dobré začít užívat cca 14 dnů před odjezdem do exotické dovolené probiotika.

Pokud jste rozhodnuti pořídit si pár suvenýrů, můžete nakoupit u jednoho prodejce vše najednou, v tom případě lze cenu dobře usmlouvat. Špatně se smlouvají indiány vyrobené masky a výrobky ze dřeva…. Říká cestovatelka Lívia Kocnárová a majitelka z CK EXOTICA TRAVEL.

Nejširší nabídku průvodců a map Kostariky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Dušek Antonín

Dobrý de děkuji že mám možnost se vás na něco zeptat. Mám plán jet na Kostariku v lednu ale nějak mě stále zaráží že v Evropě není pojišťovna která by mě pojistila pro případ nakažení cv19 v Kostarice jelikož je stále na semaforu oranžová .Prosím můžete mi poradit na kterou pojišťovnu se mohu obrátit ?Samozřejmě jsem celoročně pojištěn proti úrazu atd. bez omezení, ale v CZ není pojišťovna která by v současné době byla ochotná sjednat pojištění proti cv19 v zahraničí. Moc děkuji za nějaké informace Zdravím vás a všechny cestovatelé

Šárka
Dušek Antonín:

Koukala jsem, že AXA nebo ERV… Zkušenost nemám, jen nad touto destinací také přemýšlím. Mmchd oranžová je proto, že po návratu do ČR musí být test.

Bobr
Dušek Antonín:

Povinné cestovní pojištění u kostarické společnosti INS https://cotiza.ins-cr.com/frmDatosIncluir.aspx?P=431 zahrnující lékařského ošetření minimálně ve výši 20.000 USD a 2.000,- na nemocniční ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění může být zakoupeno i u jiné kostarické společnosti nebo se může jednat o mezinárodní cestovní pojištění splňující tyto požadavky. Pojistná smlouva se vkládá do digitální registrace (viz níže) a musí být v angličtině či španělštině. V případě mezinárodního pojištění je požadavek na minimální krytí 50.000 USD.

Vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD na adrese: https://salud.go.cr

Milan
Dušek Antonín:

Určitě děla ČP-Generali, není to levné, teď nás vyšel 1 měsíc v Karibiku na cca 4 tis pro 2 dospělé

Pepa
Dušek Antonín:

Nedavno jsem se z Costariky vratil, bylo to uzasne. Co se tyce pojisteni, dela napr CSOB pojistovna, ja to mel gratis v ramci kreditni karty od CSOB, jejiz soucasti je cestovni pojisteni. Stacilo na podporu pojistovny napsat mail, poslali mi potvrzeni v AJ, ze jejich pojisteni na karte se vztahuje i na Covid a pripadne ubytovani v ramci karanteny.

Te0reza
Pepa:

Prosim poslal byste mi to potvrzeni na email [email protected] mame tam v planu letet za dva dny a tak se chci pojistit u csob dle asi dobre zkusenosti tak bych jim uz i poslala nak to pot rzeni ma vypadat dekuji

Michaela
Te0reza:

Dobrý deň, mohla by som Vás takisto poprosiť o zaslanie formuláru na email: [email protected]

Tereza
Michaela:

https://www.insubuy.com/safe-travels-international-cost-saver/travel-insurance/
My si udelali toto pojisteni za asi 1100kc pro 2 na 20 dnu je to specialne na Costaricu a covid a bez problemu

Hanka
Tereza:

Dobrý den,

na kolik jste tam dali ty částky? Je tam opravdu pokryt COVID, jak vyžaduje Kostarika?

Tereza
Hanka:

Ano rikam, ze jsme s tim normalne projeli bez problemu,je to vylozene na Kostariku,meli jsme ten nejlevnejsi,castky musi byt min 50 000 dolru a 2000 na pobyt nemocnici to je obsazene i v te nejlevnejsi verzi

Michaela
Pepa:

Dobrý deň, mohla by som Vás takisto poprosiť o zaslanie formuláru na email: [email protected]
Ďakujem

Petra
Pepa:

Dobrý den, Pepo, můžu Vás taky poprosit o to potvrzení? Bohužel mi můj bankéř tvrdí, že toto potvrzení ČSOB nevydává. Můj e-mail [email protected]. Mockrát děkuji.

Tereza
Dušek Antonín:

https://www.insubuy.com/safe-travels-international-cost-saver/travel-insurance/
My si udelali toto pojisteni zaasi 1100 kc pro 2 na 20 dnu je to specialne na Costaricu a covid a bez problemu na hranich proslo

Šárka

Hezký článek, jen trochu zazděný úplně hloupou větou o probiotikach. 🤦

Jaroslav

Podle informací z našeho zastupitelství v Bogotě se jezdí v Kostarice nyní v určité dny jen s určitými značkami. O tom v článku nepíšete, znamená to, že se to nevztahuje na auta zapůjčená v půjčovnách ?

Jitka
Jaroslav:

Dobrý den .Tato informace by mě také velice zajímala protože 5.1 na Kostariku odlétáme a ted jsem pravě pár kroků před rezervováním auta 🙂 .Budu vděčná za jakékoliv informace a v co nejkratší době.děkuji Vám moc a nashledanou.

Michaela
Jitka:

Dobrý den, prosím máte informaci nebo už zkušenost s omezením provozu na Kostarice ? Děkuji Michaela

Michaela
Jaroslav:

Dobrý den, má úplně stejnou otázku, jak je to s omezením provozu na Kostarika? Děkuji.

Jana
Michaela:

Uz to bude tyden co jsem na Kostarice, a krom toho ze clovek musi v uzavrenych prostorech nosit masku, tu zadna jina omezeni v podstate nejsou. Pojisteni jsem si nechala udelat u kostaricke spolecnosti Sagicor. Ceske pojistovny mi rekly ze nepojistuji, kdyz jedu cestovat do cervene oblasti (nevim jak je tomu ted). Pak uz si jenom stahnout health pass a koupit letenku. Pro lety s KLM je covid test povinny.

Adéla
Jana:

Dobrý den, můžu se zeptat, jak jste na Kostariku letěla? Přes jaké země a jakou společností? Já koukala na zpáteční lety a ty jsou přes Panamu, tak nevím jestli budou problémy, když je to červená země, díky 🙂

Pro Adélu
Adéla:

Současná situace je velmi komplikovaná.
Karel 30.1.2021, 23:11:18 Karel 30.1.2021, 23:14:14

Petr
Adéla:

Dá se přímo so San José přes Amsterdam (KLM) / Paříž (Air France)

Pepa
Jaroslav:

Pred par dny jsem se z Costariky vratil, zadne omezeni provozu dle spz jsem nezaznamenal, v pujcovne se nikdo ani nezminil. Takze zrejme se to tam vubec neresi. Vse funguje naprosto normalne, vse je otevrene, obchody, restaurace, hotely, pouze se musi uvnitr nosit rousky. A nastesti jsem jeste stihnul letet tam i zpet zcela bez testu.

Kamil
Pepa:

Dobrý den,

Kde jste prosím půjčovali auto a s jakou společností přes co jste letěli? Dekuji Kamil (724 584 078)

Lenka

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, na kolik přibližně vyjde to povinné pojištění? Plánuji cestu na Kostariku na 14 dní a bojím sem, aby to nebyla nějaká šílená pálka…:/ A taky, píšou že musíte mít s sebou dostatečnou sumu, tuším 4000 dolarů, kontroluje to někdo nebo to je pouze formalita..? Moc děkuji za odpověď! Lenka

Jana
Lenka:

Dobry den, podivejte se na kostarickou pojistovnu Sagicor. 14ti denni pobyt vyjde pojisteni na cca 150 dolaru. Nikdo nekontroluje kolik ma clovek na karte nebo tak. Staci udelat si pojisteni, koupit letenky, vyplnit health pass, nechat si do letadla udelat covid test a muzete letet 🙂 a privita vas krasna tepla zeme)) ja tu uz pres tyden cestuju a vsechno je tu otevrene))

Karel

Narizeni se nevztahuje na drzitele kostarickeho nebo panamskeho pasu.

Lívia
Karel:

Vedeli by ste mi poslať zdroj kde sa viem informovať ohľadom nového nariadenia ktoré spomínate? (2týždne povinná karanténa v hoteloch po prílete) nikde som sa o tom zatiaľ nevedela dočítať, ďakujem

Pepík

Dobrý den. Také tu informaci o povinné karanténě nemohu nikde najít…

Michaela

Karanténa je jenom pro přílety do San Jose.

Jiří

Zdravím, chtěl bych se podívat na začátku března na Kostariku na tři týdny až měsíc. Podařilo se mi najít workaway.
Nicméně jsem se snažil dopátrát kudy nejlip letět a odkud (Praha nebo Vídeň?)
Je tu někdo kdo letěl v nejbližší době a mohl by mi dát víc info? Zajímal jsem se přes letušku a ti mi poradili ať raději v tuhle dobu necestuju, že skrz přestupy třeba v Amstradamu jsou problémy skrz testy…

Budu moc vděčný za info 🙂

Kuba
Jiří:

Tady se to přímo hemží cestovními experty. Určitě najdeš zaručené informace.

Jiří
Kuba:

snazil jsem se doheledat ale nic..tak proro jsem psal…kdyby se nekdo ozval budu vsecny 🙂

Karolina
Jiří:

Já osobně mám koupené letenky přes amsterdam na konci března. Potřebuji PCR test ne starší než 72h, taktéž antigenní test na starší než 6 hodin. Doporučuje se udělat si na letišti v praze a dorazit alespoň 3 hodiny před odletem (na letišti prý testují od 2h ráno). Je to teď komplikované, ale určitě se to nějak dá zvládnou. Přímo na Costa Ricu člověk test nepotřebuje, takže pokud letíte přes jinou zemi, třeba ho nebudete potřebovat vůbec. Ale kdo ví, situace se mění každým dnem.

Jiří
Karolina:

kdo ví…….

Petra Ošmerová

Dobrý den, Pepo, můžu Vás taky poprosit o to potvrzení? Bohužel mi můj bankéř tvrdí, že toto potvrzení ČSOB nevydává. Můj e-mail [email protected]. Mockrát děkuji.

Radka

Ahoj cestovatele, nekdo cerstvou zkusenost s odletem z Kostariky pres AMS? Resi se ten antigen opravdu aby byl 4 hodiny pred boardingem nebo se toleruje +- hodina? Diky moc za zkusenosti.

Petra Osmerova
Radka:

Antigen uz se vubec neresi.

Radka
Petra Osmerova:

Uz? Porad je to oficialni podminka. Ani to nechteji videt, nebo jaka je vase zkusenost? Diky.

P.
Radka:

Aktualizace jsou prováděny 10x denně.

Radka
P.:

Diky 😉

Martina

Dobrý den, chystám se letet na Kostariku koncem dubna, víte už někdo prosím jak je to s tou ČSOB? Mám také pojištění ke kartě, ale nevím, jestli to tedy bude stačit a jestli se z ČSOB dá nějak vydolovat potvrzeni:)
Předem děkuji

Leoš Papoušek

Zdravím, je mi to trošku blbe zde na hedvábné stezce ale jestli někdo má zájem si pořídit v Costarice nemovitost, tak prodávám stavební pozemky na me soukromé farmě o rozloze 211 hektarů v zálivu Golfo Dulce. Omlouvám se jestli tím někoho nastvu.

Martin Zlámal
Leoš Papoušek:

Dobrý den,

prosím o vice info ohledně prodeje pozemků, prosím o kontakt. Děkuji

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí