HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kostarika znovu dostupná! Praktický rádce na cesty podle délky pobytu, velikosti rozpočtu i způsobu cestování

Kostarika znovu dostupná! Praktický rádce na cesty podle délky pobytu, velikosti rozpočtu i způsobu cestování

Jak vidět z Kostariky to nejdůležitější když… máte 10, 14, 21 dní? Na úvod si pojďme říct, že Kostarika je jednoduše překrásná země a kdo ji navštíví, je nadšený jejím přírodním bohatstvím. Říká se o ní, že je to Švýcarsko Střední Ameriky. Ale podle nás má ještě něco navíc. Jsou to nádherné pláže, karibské a tichomořské pobřeží, bohatý podmořský život, majestátní sopky a různorodá fauna a flóra. Je dobře, že si Ticos, jak si říkají Kostaričané, své bohatství uvědomují a přírodu si chrání. Pojďme ale k samotnému cestování a buďme konkrétní.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Co vidět, když máte 10 až 14 dní?

Na Kostariku vám doporučujeme si vyhradit alespoň 14 dní. Když však tuto možnost nemáte, co dělat když máte 10 dní a chcete ze země stihnout co nejvíce? Při 10 dnech doporučujeme například tento okruh:

San José – karibské pláže v okolí Národního parku Cahuita – sopka Poás – Národní park Monteverde – Národní park a sopka Rincón de la Vieja – tichomořské pobřeží Playa Flamingo – zpět San José.

Když se vám podaří si vyhradit více jak 14 dní, může váš okruh vypadat třeba takto:

San José – sopka Arenal – Národní park Montevrede – poloostrov Nicoya a tichomořské pobřeží – Národní park Manuel Antonio – Národní park Corcovado – pohoří Cerro de la MuerteSan José. Možnosti jsou ale nekonečné, záleží, co od Kostariky očekáváte, zda jste spíše aktivní cestovatelé nebo si chcete odpočinout. Proto je nejlepší trasu předem zkonzultovat a dobře naplánovat program individuálně každému cestovateli na míru tak, aby byl s cestou spokojený.

Když chcete po Kostarice cestovat autem

Po Kostarice je jednoznačně nejlepší cestovat pronajatým autem, protože tak uvidíte ze země nejvíce a nejste na nikoho vázáni. „Autopůjčovnu vybírejte pečlivě. My našim klientům nejčastěji půjčujeme automobily s pohonem všech kol a půjčovné zahrnuje i základní pojištění.  Silniční síť na Kostarice je na latinskoamerické poměry dobrá. Silnice jsou v dobrém stavu a dobře sjízdné.

Autorka článku Lívia Kocnárová má Střední Ameriku a Kubu jako druhý domov. Jak to na Kubě vypadá a co Kubánci očekávají po smrti Fidela Castra? Přečtěte si v nedávno vyšlém rozhovoru.

Jiná věc je, když cestujete například v období dešťů (září, říjen), a vlivem nepřetržitých lijáků mohou být některé cesty podmáčené a proto uzavřené. Mohli byste být pak překvapení, že se nedostanete tam, kam jste měli naplánováno. Pro řízení Vám stačí český řidičský průkaz, musí vám být více jak 23 let a jezdí se vpravo. Parkování doporučujeme výhradně na placených hlídaných parkovištích. Pokud budete zastavovat u pláží, doporučujeme automobil neopouštět a mít jej stále pod dohledem.

Když cestujete s dětmi

Cestování po Kostarice s dětmi je bezpečné. Kromě hlavního města San José, kde po setmění raději doporučujeme nevycházet, protože kriminalita tam je. „Ideální je věk od cca 6 let a výše. To už se dá s dítětem pohodlně cestovat a užijete si to všichni. Záleží samozřejmě na typu okruhu a jeho náročnosti. Pokud zvolíte pobytový, není co řešit a můžete vzít i děti mladší. Stravování pro děti je v hotelech také dostačující, navíc v místních obchodech je možné zakoupit i pokrmy pro malé děti. Každopádně si děti Kostariku užijí a zamilují. Je to asi dáno tím, že děti obecně milují zvířata a Kostarika je jich plná.


Když chcete ušetřit

Kostarika pro nás Čechy není levná destinace. Vysoké ceny služeb v cestovním ruchu jsou dány zejména dvěma věcmi. První je ta, že Kostarika si velmi chrání své životní prostředí a proto zahrnuje do služeb pro turisty ekologické taxy. To se pak promítá např. do vstupů do národních parků, do benzínu nebo do cen za ubytování na úpatí národních parků.

Druhým důvodem je to, že Kostarika je velmi oblíbenou destinací amerických turistů, kteří víceméně ceny pro turisty určují. Co tedy dělat, když tedy chcete během své cesty ušetřit? Když jedete na Kostariku, doporučujeme se na to předem připravit s tím, že si dovolenou užijete a nebudete šetřit za každou cenu. Existují ale cenově výhodnější programy pro turisty, například program Ubytování a auto, což je program kdy máte v ceně pronájem automobilu a ubytování v režimu otevřených voucherů a rezervace si zařizujete sami v průběhu cesty.

Dále můžete využít stravování mimo turistické restaurace, v místních restauracích. Zde nabízejí chutné jídlo za rozumné ceny např.: galon vody cca 2.5 – 3USD, pivo 1,2,- 2USD, večeře, 4 – 10USD. Ušetříte právě zmíněným nákupem vody v galonech, tedy ve velkém, kdy si pak vodu v průběhu cesty rozléváte. Pro otrlejší je nejlevnější způsob opatření vody natočením z kohoutku. Vody v horských oblastech je běžně pitná. V přímořských oblastech bych doporučila konzumovat vodu balenou. Všeobecně je dobré začít užívat cca 14 dnů před odjezdem do exotické dovolené probiotika.

Pokud jste rozhodnuti pořídit si pár suvenýrů, můžete nakoupit u jednoho prodejce vše najednou, v tom případě lze cenu dobře usmlouvat. Špatně se smlouvají indiány vyrobené masky a výrobky ze dřeva…. Říká cestovatelka Lívia Kocnárová a majitelka z CK EXOTICA TRAVEL.

Zkušenosti čtenářů

Dušek Antonín

Dobrý de děkuji že mám možnost se vás na něco zeptat. Mám plán jet na Kostariku v lednu ale nějak mě stále zaráží že v Evropě není pojišťovna která by mě pojistila pro případ nakažení cv19 v Kostarice jelikož je stále na semaforu oranžová .Prosím můžete mi poradit na kterou pojišťovnu se mohu obrátit ?Samozřejmě jsem celoročně pojištěn proti úrazu atd. bez omezení, ale v CZ není pojišťovna která by v současné době byla ochotná sjednat pojištění proti cv19 v zahraničí. Moc děkuji za nějaké informace Zdravím vás a všechny cestovatelé

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí