Covid, zdraví a bezpečnost

13. 12. MAROKO prodlužuje zákaz komerčních letů do země, a to až do 31. 2021.

29. 11. MAROKO ode dneška (1. 11. 2021) pozastavuje na 14 dní všechny přílety do země kvůli obavám z covidové mutace Omicron.

8. 6. Maroko od 15. června začíná přijímat mezinárodní lety a také turisty z vybraných zemí. Podmínky vstupu se liší pro cestující ze zemí rozdělených do seznamu A a B. Cestující přilétající ze seznamu A budou muset pro vstup na marocké území splnit tyto podmínky: dokončené očkování, nebo se prokázat negativním PCR testem starým max. 48 hodin. Cestující ze seznamu B musí zažádat o výjimečné povolení. Následně se prokázat PCR testem a nastoupit do 10 denní karantény. Celá EU je ale na seznamu A, takže můžeme začít plánovat cestu!

21.12.2020 Cestovatelé musí mít negativní PCR test (ne starší 72 hodin) v angličtině, francouzštině nebo arabštině. Je nutné vyplnění „Public Health Passenger Form“ dostupného zde.

29.10.2020 Royal air Maroc obnovil lety do země. Občané ČR mohou vstoupit s negativním testem (ne starším 48 hodin), pozvánkou od marocké cestovní kanceláře nebo potvrzenou rezervací hotelu. Je také nutné vyplnit dotazník. Mějte na mysli, že populární destinace (Marrákeš, Fez, Casablanca a Tanžer) jsou stále zavřené.

13.10.2020 Do 10. listopadu jsou lety do země zrušeny.

Bezpečnostní situace je dobrá, není problém cestovat ani na vlastní pěst. Na turistických místech si dávejte pozor na podvodníky a kapsáře.

Větší pozor si dávejte na severu země ve městech Tetouan, Tanger a na hraničním přechodu ze španělské Ceuty, kde probíhá veliká migrace obyvatelstva, ale ani tam není problém se pohybovat. Hranice Maroka s Alžírskem je zavřená a nedoporučuje se v její blízkosti ani cestovat.  

Nefotografujte vládní, vojenské a strategické objekty, jako například letiště.

Ženy se mohou setkat s pokřikováním a neodbytnými místními muži. Většinou je stačí ignorovat nebo arabsky odmítnou „La (šukran)“ – Ne (děkuji). Pokud je situace nepříjemná, můžete začít křičet „šúma“ (styď se) a přivolat si tak na pomoc kolemjdoucí. U žen cestujících solo platí dvojnásob, že čím zdrženlivější oblečení a chování, tím lépe. Homosexualita je v  Maroku trestná.

V Maroku je poměrně vysoká míra nehodovosti na silnicích. Dávejte si pozor především cestujete-li v noci a ve snížené viditelnosti. Některé silnice bývají ve velmi špatném stavu, pohybují se po nich chodci, cyklisti i zvířata a ani dopravní předpisy se příliš nedodržují.

Zdravotnictví

Zdravotní rizika, která v Maroku cestovateli hrozí jsou především průjem a vyčerpání z horka, v Atlasu i výšková nemoc. Voda z kohoutku je na většině míst pitná, ale někdy má špatnou chuť a nemusí být vhodná pro slabší žaludek.
Ve stojatých vodách především v polopouštních oblastech se mohou vyskytovat paraziti bilharzie, nedoporučuje se v těchto vodách koupat nebo brouzdat.

Doporučované očkování je hepatitida A.

Podle mezistátní dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marockým královstvím, poskytují státní zdravotnická zařízení v Maroku nezbytné první lékařské ošetření českým turistům zdarma. Vybavení a úroveň těchto zařízení však vyhovuje pouze základnímu ošetření. Ve vážnějších případech je třeba vyhledat lékařskou pomoc na specializované soukromé klinice. Před cestou do Maroka si tedy nezapomeňte zařídit cestovní pojištění.

Drogy

Držení a přeprava jakéhokoliv množství drog jsou v Maroku oficiálně trestné. V  praxi se ale toleruje držení malého množství hašiše či marihuany, neboť je má u sebe snad každý.

Pití alkoholu na veřejnosti je zakázáno. Doma, v baru nebo v hotelu by neměl být problém.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: