HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

15. 4. ŘECKO se příští týden s největší pravděpodobností otevře turistům a zruší současnou povinnou karanténu pro ty, kteří se prokáží dokončeným očkováním na COVID-19, nebo negativním PCR testem ne starším než 72 hodin. Přes zemi bude možný i transit: občané Evropské unie budou moct cestovat do Řecka přes letiště Atény, Soluň, Heraklion, Chania, Rhodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu a dva pozemní hraniční přechody.

13. 4. Všichni cestující do Řecka, nezávisle na výchozí destinaci, státní příslušnosti a způsobu vstupu do země, musí: 

– nejpozději 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit a odeslat elektronický registrační formulář, tzv. Passenger Locator Form (PLF), který je spolu s návodem k dispozici na řecké vládní platformě  (platí pro všechny cestující nad 18 let):

– předložit negativní PCR test provedeným v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu, který nesmí být starší než 72 hodin od odběru vzorku (platí pro všechny cestující starší 10 let),

– podrobit se antigennímu přetestování na místě vstupu (hraniční přechod či letiště),

– nezávisle na výsledku testu, na výchozí destinaci, státní příslušnosti a způsobu vstupu do země, setrvat po vstupu Řecka v 7denní karanténě na místě udaném v registračním (PLF) formuláři.

22.12. Mezi 18.12. a 7.1. platí povinnost pro všechny cestující nastoupit do 3-denní karantény. Zároveň platí povinnost formuláře, negativního testu (ne staršího 72 hodin), a antigenního testu při vstupu.

4.12. Stále platí nutnost negativního testu (ne staršího 72 hodin), navíc také vyplnění elektronického PLF formuláře a získání QR kódu. Při vstupu mohou probíhat namátkové testy na covid.

12.10.2020 Od 28. září je od pasažérů z ČR při příletu požadován negativní test v angličtině. Řecko 1. října 2020 prodloužilo bezpečnostní opatření. Ty zahrnují vyplnění formuláře před příletem (PLF), nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách a dodržování obecných hygienických předpisů.

Řecko představuje poměrně bezpečnou zemi pro turisty. Ke krádežím a přepadením zde dochází jen ojediněle. Zejména ve velkých městech a turistických lokalitách je samozřejmě nutné dbát zvýšené pozornosti. K nejvyššímu počtu krádeží dochází na Rhodosu, Korfu či na Krétě. 

V Řecku je výslovně zakázáno pořizovat fotografie vojenských objektů. Porušení tohoto zákazu může vést k závažným postihům. Dalším vážnou záležitostí je zákaz vývozu starožitností ze země, což se týká všech předmětů vyrobených před rokem 1830. 

Každoročně se v Řecku utopí při koupání v moři v průměru více než 250 osob, z nichž velkou část tvoří zahraniční turisté. Na většině pláží bohužel nejsou plavčíci. V moři se také vyskytuje velké množství medúz, především červené medúzy mohou člověka požahat. Je třeba si dávat pozor rovněž na mořské ježky. 

Zejména během suchého léta je zakázáno kouřit a rozdělávat oheň v blízkosti lesů, velmi často zde totiž dochází k rozsáhlým lesním požárům.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: