HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

22. 10. IZRAEL se 1. listopadu otevře očkovaným turistům. Podmínky vstupu:

  • dokončené očkování / prokázání prodělání covidu.
  • Test před odletem, test po příletu na letišti a při odletu zpět ze země

Přesné podmínky zde.

14. 4. Od 23. května bude umožněn vstup do země zahraničním turistům. Do Izraele budou moci vstoupit očkování turisté, ale pouze ti, kteří budou součástí turistické skupiny. Důvodem je snadnější sledování skupiny než jednotlivců. Na základě výsledků tohoto pilotního projektu bude projednáno i vpuštění individuálních cestujících. Cestovatelé do Izraele musí před nástupem do letadla podstoupit PCR test, stejně jako PCR test a test na protilátky po příletu na letiště. Více na The Jerusalem Post.

9. 3. Díky očkování IZRAEL otevřel hranice. Do Izraele může přicestovat letecky zhruba tisíc lidí, příští týden se má kvóta zvýšit na tři tisíce osob. Rozhodnutí se ale týká jen Izraelců a vybraných zahraničních pracovníků. Pro mezinárodní turisty zatím zůstává zavřený.

13.10.2020 Izrael je pro cizince uzavřen.

Představovat si Izrael jako zemi plnou číhajících nebezpečí je nesmysl. Turisté by akorát měli dodržovat místní pravidla a zbytečně se nevydávat do některých oblastí, jako je pásmo Gazy (Gaza Strip) nebo západní břeh Jordánu (West Bank). Tato místa jsou armádou uzavřena, ale většinou vás do nich pustí, pokud na tom budete trvat. Aktuální situaci znají vojáci na přechodech velmi dobře a je třeba se jí řídit, neboť se často mění. Vstup na tato území však může být nebezpečné.

Policie je v Izraeli velmi dobře vycvičená, stejně jako armáda. V porovnání s naší policií je značně přátelštější a s veřejností dobře spolupracuje. Lze říci, že se nesnaží někoho„nachytat“ při nepatrném přestupku, ale většinou napoprvé přátelsky domluví a má tendenci věc řešit po dobrém. Teprve po neúspěšném pokusu následuje represe, která je tvrdá; nedoporučujeme proto policejní instrukce porušovat. Nikdo v zemi nemá zájem na zbytečných problémech a střetech, což je pochopitelné, a snaha o mírové soužití všech je přímo obdivuhodná. Policisté budou tedy vašimi pomocníky a není třeba se jich obávat; naopak se na ně můžete kdykoliv bez obav obrátit. Prakticky totéž lze říci i o vojácích izraelské armády. Díky tomu je Izrael zemí bezpečnou, samozřejmě s výjimkou občasných muslimských atentátů. Nejde zdaleka jen o čísla v oblasti kriminality, ale pocítíte to sami v běžném dění na ulici. Pokud nebudete zkoušet něco zakázaného nebo nebezpečného, nic vám nehrozí.

Upozornění: V Izraeli je trestná nejen výroba a distribuce drog, ale i jejich držení pro osobní potřebu. Hazardní hry a kasina jsou v Izraeli rovněž zakázána.

Zdraví a lékařská péče

Lékařská péče je v Izraeli na vysoké úrovni. Zdravotnické služby jsou však velmi drahé, např. jeden den pobytu v nemocnici stojí i 1 000 USD. Česká republika nemá s Izraelem uzavřenou žádnou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, a je proto nutné si před cestou sjednat cestovní pojištění nebo si opatřit embosovanou platební kartu.[cut]

Pro vstup do Izraele se nevyžaduje žádné očkování. Obecně platí, že stejně jako na celém Blízkém východě je třeba dbát na zvýšenou hygienu, například na důkladné omývání ovoce a zeleniny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: