Covid, zdraví a bezpečnost

10. 9. VIETNAM otevře od listopadu ostrov Phu Quoc pro očkované turisty. Další podmínkou je negativní PCR test před cestou ne starší než 72 hodin.

14. 4. Vstup není možný.

13.10.2020 Vietnam v současnosti neumožňuje vstup turistům.

Celková bezpečnostní situace dobrá. Vzrůstající je počet kapesních krádeží v HCMC, Nha Trangu a v Hanoji. Pohyb po většině území je volný, výjimkou jsou zakázané vojenské zóny a horské oblasti obydlené menšinami (přístupné oficiálně pouze s vietnamským průvodcem nebo s povolením). Pozor na dopravní nehody (dopravní chaos, absolutní nerespektování předpisů, často neexistující první pomoc) – řidiči jezdí většinou pomalu, ale nepozorně. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou, což přiznávají i vládní činitelé. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními „dodavateli“ (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným „spropitným“.

Zdraví

Pojištění pro cestu a pobyt je vhodné. Není vyžadováno povinné očkování. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ustanovení Dohody o spolupráci ve zdravotnictví zaručující bezplatnou péči pro občany ČRnení dodržováno. Hygienické podmínky v místních nemocnicích jsou velmi slabé.

Vyskytuje se zde řada nakažlivých chorob – při delším pobytu a zejména mimo hlavní centra se doporučuje očkování proti žloutence A, B, tetanu, případně také japonské encefalitidě, břišnímu tyfu a TBC. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu horečka Dengue. Vietnam se stále více stává rizikovou oblastí z hlediska výskytu nemoci AIDS.

Závěrem lze ale říci, že Vietnam je bezpečnou zemí vhodnou i pro „cestovatele-začátečníky“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: