HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

14. 4. Vstup není možný.

13.10.2020 Vietnam v současnosti neumožňuje vstup turistům.

Celková bezpečnostní situace dobrá. Vzrůstající je počet kapesních krádeží v HCMC, Nha Trangu a v Hanoji. Pohyb po většině území je volný, výjimkou jsou zakázané vojenské zóny a horské oblasti obydlené menšinami (přístupné oficiálně pouze s vietnamským průvodcem nebo s povolením). Pozor na dopravní nehody (dopravní chaos, absolutní nerespektování předpisů, často neexistující první pomoc) – řidiči jezdí většinou pomalu, ale nepozorně. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou, což přiznávají i vládní činitelé. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními „dodavateli“ (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným „spropitným“.

Zdraví

Pojištění pro cestu a pobyt je vhodné. Není vyžadováno povinné očkování. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ustanovení Dohody o spolupráci ve zdravotnictví zaručující bezplatnou péči pro občany ČRnení dodržováno. Hygienické podmínky v místních nemocnicích jsou velmi slabé.

Vyskytuje se zde řada nakažlivých chorob – při delším pobytu a zejména mimo hlavní centra se doporučuje očkování proti žloutence A, B, tetanu, případně také japonské encefalitidě, břišnímu tyfu a TBC. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu horečka Dengue. Vietnam se stále více stává rizikovou oblastí z hlediska výskytu nemoci AIDS.

Závěrem lze ale říci, že Vietnam je bezpečnou zemí vhodnou i pro „cestovatele-začátečníky“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: