Covid, zdraví a bezpečnost

2. 11. KAMBODŽA se od 30. listopadu otevře turistům. Nejprve musíte zůstat 5 dní v určených destinacích a následně bude možné volně cestovat. Destinacemi jsou Sihanoukville, Koh Rong island a Dara Sakor Resort v Koh Kong. Návštěvníci musí letět přímo do Sihanoukville a ne přes mezinárodní letiště Phnompenh. Pro vstup je nutné mít dokončené očkování, test před příletem, test po příletu, pojištění na COVId-19 a vízum.

28. 4. Ministr cestovního ruchu prohlásil, že by mělo ke konci roku 2021 dojít k rozvolnění opatření v zemi a očkovaní zahraniční turisté, kteří budou přijíždět ze zemí s nízkým rizikem nákazy, nebudou muset absolvovat 14 denní karanténu po příjezdu.

14.10.2020 Pro cestu je nutné si předem zařídit vízum. Je nutné prokázat se negativním testem a pojištěním pokrývajícím zálohy v minimální výši 50 000 USD. Je také nutné složit deposit o výši 2000 USD do banky určené po příletu. Zdravotní prohlídka a 14-ti denní karanténa jsou povinné.

Země se díky své historii a památkám stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů.

Z pohledu Asie je dnes Kambodža zemí nejvíce ohroženou nemocí AIDS, více než Thajsko a Vietnam. Počet dospělých infikovaných virem HIV se odhaduje na 3-4 %. Velmi nízké ceny za sexuální služby a jejich snadná dostupnost jsou velkým lákadlem pro zahraniční turisty, kteří však musejí počítat s vysokým rizikem nákazy různými přenosnými nemocemi.

Kambodža však patří mezi nejzaminovanější země na světě. Nevybuchlá munice, tzv. UXO (unexploded ordnance), více než pro turisty představuje největší riziko pro samotné obyvatele. Přesto platí pravidlo pohybovat se po vyšlapaných stezkách a nedotýkat se podezřelých předmětů na zemi. Nejvíce postižené oblasti jsou Battambang, Banteay Meanchey, Siem Reap a Kampong Thom.

Zdraví

Doporučené očkování je proti břišnímu tyfu a hepatitidě A a B.

Riziko malárie je poměrně vysoké (uvádí se s výjimkou hlavního města Phnompenh). Za nejúčinnější ochranu proti komárům platí oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a používání repelentů.

Platí zásadní pravidlo nepít jinou vodu než balenou, převařenou, popřípadě upravenou tablety na úpravu vody.

O jídle platí pravidlo konzumovat jen to, co se dá oloupat, nebo uvařit. Pokud se toto nedá zařídit (je lákavé poznávat nové druhy ovoce) je důležité je alespoň pořádně omýt balenou vodou.

Hlavní riziko nákazy motolicemi pochází z požívání syrových nebo nedovařených ryb. Především se nedoporučuje konzumace fermentované ryby. Motolicemi se můžete nakazit i plaváním v jižních oblastech Mekongu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: