Covid, zdraví a bezpečnost

22. 6. I přes oficiální otevřenost mexických hranic se zejména na mezinárodním letišti v Mexico City množí případy nevpuštění do země, a to i pro cestovatele, kteří prokáží místo svého pobytu a prostředky na něj. Před vstupem do země je třeba vyplnit online formulář zde. Doporučuje se cestování do Mexika omezit na skutečně klíčové a nezbytné důvody, které zároveň budete moci prokázat písemnými dokumenty při vstupu( více o příslušných dokumentech zde). Tato podpůrná dokumentace musí být ve španělštině. Ačkoli vstup do Mexika je stále relativně málo omezen, každým dnem se mění jak intenzita kontrol a podmínek vstupu na letištích, tak existující letecká spojení. Každý z federálních států Mexika upravuje podmínky a opatření na svém území dle svých pravomocí.

Ačkoli není oficiálně vyžadováno, doporučuje MZV ČR předložení cestovního zdravotního pojištění pokrývajícího i případnou hospitalizaci kvůli COVID-19. Stejně tak doporučuje mít s sebou platný negativní výsledek testu PCR ne starší 72 hodin, ačkoli není povinný – řada aerolinek a hotelů jej vyžaduje.

23. 2. Jaké je to cestovat v MEXIKU s dětmi během pandemie? Vyzpovídali jsme Míšu ze Svět běhu: „Mexiko bylo jednou z mála destinací, kde se jet dá (dokonce i bez testu) a je dobře dostupné letecky. Navíc je i fajn na cestování s dětmi (1,5 a 3,5 roku). Oba jsme v Mexiku už byli, takže jsme věděli, do čeho jdeme (což je také při cestování s malými dětmi důležité). Aktuálně je to skvělé, řekla bych, že lepší podmínky si člověk ani nemůže přát. Minimum lidí (i když Američanů je tu stále dost), takže máme dost turistických cílů skoro zcela pro sebe. Zatím jsme byli třeba v Tulumu a i přes covid tam bylo docela plno. Jak to tu vypadalo v zimě 2019/2020? To si nechci ani představovat… “ Celý rozhovor si přečtěte zde.

16. 2. Aktuální zpravodajství od Míši ze Svět běhu o cestě do MEXIKA. „Letěli jsme z Frankfurtu. Cesta do Německa bez problému (jeli jsme autem), na hranicích žádné kontroly. Na letišti klasicky kontrolují roušky (když nemáš, hned tě upozorní), na check-inu se nás zeptala, zda jsme vyplnili formulář, který Mexiko prý vyžaduje a který je o tom, zda jste se za posledních 14 nesetkali s nakaženou osobou a kde jste byli. Ten prý musíte mít před nástupem do letadla. Ta paní ale byla poslední, kdo se o tom zmínil. Let v pohodě, všichni mají roušky nebo respirátory, děti jsme měli celou dobu bez (1 a 3 roky). Cesta tedy absolutně bez komplikací.
V Mexiku trochu jak v jinem světě, obchody, restaurace otevřené jako vždy, jen lidé jsou v rouškách (uvnitř, občas i na ulici) a jde z nich malinko cítit, že si zachovávají odstup (vzdálenost). V supermarketu a hotelu nám měřili teplotu a stříkali na ruce desinfekce (bez výjimky). Normálně jsou zde lidé celkem dost kontaktní.
Jinak je vše smutné v tom, ze je vše poloprázdné. Letiště, hotely, restaurace. Reklamy na letištích, které normálně vídáme, tam nejsou (prázdné plochy), lidí je obecně všude málo, hotel musí dodržet max. 50 % kapacitu naplnění. Tohle má samozřejmě i své velké výhody pro nás.“

1. 2. 2021 I přes oficiální otevřenost mexických hranic se zejména na mezinárodním letišti v Mexico City množí případy nevpuštění do země, a to i pro cestovatele, kteří prokáží místo svého pobytu a prostředky na něj. Před vstupem do země je třeba vyplnit online formulář zde.

29.12.2020 Je nutné mít zpáteční letenku, potvrzení hotelu i migrační dotazník ve španělštině (na to pozor!). MZV nicméně upozorňuje, že přibývá kontrol a případů nevpuštění do země i s patřičnou dokumentací.

13.10.2020 Po příletu do země je vyžadován vyplněný dotazník a potvrzení o rezervaci ubytování. Limitovány jsou lety mezi Mexikem a USA.

Mexiko je poměrně bezpečnou zemí pro zahraniční turisty a ideální pro batůžkáře co začínají s Latinskou Amerikou a to i přes svou nevalnou.  I tak je dobré stále myslet na to, že člověk není v Evropě a hodně věci fungují jinak.  Ve velkých městech je potřeba se vyhnout určitým čtvrtím a také situacím. Velké problémy často vznikají třeba při návštěvě nočních klubů, kde se často prodávají drogy a člověk se může velice snadno a nechtěně dostat do konfliktu mezi policií a narkomafií  ve kterém často nechybí ani střelba. Je dobré si dávat pozor i při cestě taxíkem.

Velmi špatnou pověst mají taxíky, které chytnete na ulici a to zejména v Mexico City. Je lepší si nechat zavolat taxík v hotelu popř. si zavolat tzv. taxi de sitito. Pokud už do taxíku na ulici nasednete,  mějte se na pozoru. Během cesty by neměl nikdo další nenasednout. Pokud se již stane, že budete přepadeni či vážněji okradeni, je nejlepší ihned volat na konzulát České republiky, který sídlí v Mexico City a poradit se s nimi. Platí to třeba i v případě, kdy se stane vážnější dopravní nehoda a mexická policie po vás chce náhradu škody. V případě kontaktu s policí (zejména dopravní) také nejsou raritou požadavky na úplatek. V takové situaci občas pomůže se vymluvit, občas je dobré zaplatit menší částku a i tady je občas na místě smlouvání. Místní policie totiž nemá reálně jak vymáhat pokutu na turistovi, bude se tedy snažit dostat alespoň něco.

V hlavním městě Mexico City je poměrně bezpečno pokud se vyhnete čtvrtím v centru jako Tepito (za katedrálou Zócalo v centru města), Doctores (okolo stanice metra Doctores) a pak chudinským čtvrtím na okraji města. V centru města jsou všichni zvyklí na turisty a nikdo se například nebude divit vašemu fotoaparátu zavěšenému na krku. Přesto je na místě opatrnost a je dobré se zejména v noci vyhnout chození v postranních temných uličkách a netahat příliš velkou hotovost ani doklady zejména kvůli riziku kapesní krádeže.

Velmi důležité je se v Mexiku vyhnout kontaktu s drogami. Koupí drog se turista dostává do velmi nebezpečného kolotoče ve kterém je činná narkomafie i policie a mnoho těchto případů skončilo v Mexiku pobytem ve vězení. Je dobré vědět, že za tvrdou drogu se v Mexiku považuje i marihuana a její prodej ani konzumace rozhodně není všeobecně tolerována a to zejména ne policií.

Nebezpečí ve venkovských oblastech

Velmi se nedoporučuje cestovat do odlehlých venkovských oblastí o kterých nic nevíte (například nejsou v průvodci či někde jinde popsaná jako turistická destinace) a nebo tam nikoho neznáte. Venkov je často místem, kde jsou nejaktivnější drogové kartely, které nerady  vidí cizince na svém území. Pokud se nejedná o turistickou destinaci je vždy dobré mít na daném místě nějaký kontakt, který vás místní “samosprávě“ představí, pokud zde chcete zůstat a jen neprojíždítě např. autem. Zejména to platí pro severní státy Mexika a pak státy Michoacán a Guerrero. Ve státech Oaxaca a zejména Chiapas čas od času dochází k povstáním místních indiánských obyvatel. Pro cestovatele to většinou znamená, že se nedostanou na některá turistická místa ať už kvůli barikádám nebo kvůli chybějící veřejné dopravě. Při nocování ve volné přírodě se doporučuje vždy se poradit s místními zda a kde je to možné. Vyhnete se tak nepříjemné konfrontaci i problémům. Mexiko je hustě obydlené a každý kus země „někomu“ patří. Normální je kempování na plážích nebo v národních parcích, často za drobný poplatek.

Základní pravidla pro bezpečné cestování

Při cestování po Mexiku mějte pas i větší obnosy peněz schované někde u sebe a pokud někde ukazujete peněženku, tak v ní mějte jen drobnější peníze. Pas většinou nebudete potřebovat ukazovat vůbec, i když je dobré mít jeho kopii pro případ ztráty. Většinou stačí kartička jakékoliv instituce na které je vaše jména a fotografie (např. řidičský průkaz, karta studenta apod.) Při cestování autobusy zejména druhé kategorie  je dobré si dávat velký pozor na své zavazadlo uschované na střeše nebo v zavazadlovém prostoru, čas od času se některá zavazadla takto ztrácí.

Přírodní katastrofy

Mexiko je zemí s velmi častým výskytem zemětřesení a je dobré to vědět. Zemětřesení jsou zejména v centrální a jižní části země a přestože oběti jsou většinou nulové, měli byste vědět jak se při zemětřesení chovat. Pokud jste ve vyšší budově nemá smysl vybíhat ven, ale počkat až se zemětřesení uklidní.  Pak z budovy odejděte po schodem, nejezděte výtahem. Na ulici při zemětřesení pozor na padající kusy domů, zejména se velmi častou rozbíjí skleněná okna. Zemětřesení nelze žádným způsobem předpovídat, takže se na něj ani nedá adekvátně připravit. Podobné je to i s erupcemi sopek. Nejvíce problémů asi dělá vulkán Popocatepetl, který občas zkomplikuje svým popílkem fungování letišť v Mexico City a Pueble.V období červenec až říjen jsou velmi časté hurikány v pobřežních oblastech na Yucatánu, v Mexickém zálivu a na Pacifickém pobřeží. Hurikány přicházejí pravidelně každý rok, jen se neví,  kde a kdy budou. Proto je potřeba se při cestách v tomto období vždy ptát na předpověď počasí. Na rozdíl od zemětřesení se hurikány dají předpovědět minimálně v horizontu hodin.

Zdraví

Mexiko je zdravotně poměrně bezpečná země. Není zde pro cestovatele povinné žádné očkování ani se tu nevykytují nějaké nebezpečné nemoci snad až na dengue a břišní tyfus, které se sporadicky vyskytují na pacifickém pobřeží a jihu Yucatánu. Hygienické normy jsou v Mexiku velmi různé i když obecně se člověk setká i u pouličních prodejců s překvapivě vysokým hygienickým standardem. Přesto je dobré se připravit na obligátní cestovatelký průjem, který potká v Mexiku velké množství lidí. Velmi časté u turistů co se vracejí z Mexika jsou nákazy amébou.

V Mexiku je dobré pít pouze balenou vodu, i sami Mexičani nepijí doma vodu z kohoutku. Stejně tak není příliš vhodné pít nápoje s ledem. U jídla dejte na intuici. Pokud se v Mexiku nechcete vyhýbat ochutnávání místních pokrmů na ulici či v menších restauracích, je asi nejuniverzálnější rada jít tam, kde stojí nejvíce lidí a pokud možno se vyhýbat pokrmům z vnitřností, kde je často největší pravděpodobnost chytit nějaký problémPokud máte pouze lehčí zdravotní problémy stačí zajít do jakékoliv lékárny, kde vám dokážou poradit nejvhodnější lék např. na průjem či chřipku. Většina léků v Mexiku není na předpis (ačkoliv je to na nich často napsáno) a lze tedy takto často koupit i antibiotika, i když je vždy lepší se v takovém případě poradit s lékařem. Nejlevnějšího lékaře najdete hned v lékárně, kde mají ordinaci a za drobný poplatek poradí u jednodušších problémů. V Mexiku koupíte většinu evropských léků i když možná v jiném obalu, jediné s čím je často problém je sehnat kvalitní repelent, ten je lepší si dovézt.

Při závažnějších potížích je potřeba navštívit buďto kliniku nebo nemocnici. Po cestovatelích budou ve všech (asi kromě zařízení Červeného kříže) chtít poplatek za ošetření. Záleží na nemocnici, ale poplatek za jednu konzultaci se může pohybovat i okolo 1000 pesos. Je proto dobré si na cestu sjednat kvalitní pojištění a ujistit se před odjezdem u pojišťovny jaké mají zkušenosti s Mexikem, zda tam mají nějaké smluvní nemocnice, kde budete moci být ošetřeni bez toho abyste museli cokoliv platit popř. jaké jsou jejich podmínky plateb v případě, že se ocitnete v nemocnic, která s vaší pojišťovnou smlouvu nemá. Při akutní hospitalizaci vás většinou v nemocnici základně ošetří bez platby předem, ale pokud budete potřebovat operaci či budete v nemocnici muset zůstat déle, budou žádat z vaší strany garanci, která může být i okolo 30000 pesos a bez ní nebudou pokračovat v ošetření.

Na aktualizaci online průvodce se podílela Lucie Hrušková (Cesty Latinskou Amerikou).

Zkušenosti čtenářů

Petr Heger

Ahoj. Fajn, spousta věcí je zřejmě stejná, ale dnes je 5.12.2021, jak je to teď?!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: