Covid, zdraví a bezpečnost

21. 4. Očkovaní cestující již nepotřebují pro vstup na MALEDIVY negativní PCR test. Maledivy navíc chtějí přilákat turisty tím, že jim jako součást jejich dovolené na ostrově nabídnou očkování proti COVID-19. Oznámil to tamní ministr cestovního ruchu. Plánovaný program se jmenuje 3V (visit, vaccinate a vacation) a jeho účelem je nabídnout možnost, jak pohodlněji navštívit ostrovy. Program by měl být spuštěn před létem, kdy země počítá s tím, že všichni obyvatelé již budou proočkováni.

29. 3. Důvodů proč na MALEDIVY cestovat právě teď nebo v nadcházející sezóně je hned několik. Jedná se o jednu z nejbezpečnějších destinací na světě. Cestou na Maledivy zažijete komfort i v ekonomické třídě, protože letadla nejsou zdaleka tak plná jako před koronakrizí. Resorty, hotely a penziony už se poměrně plní, ale i tak tu zažijete božský klid a útěk od stresu v EU. Ani potřeba být online kvůli práci či škole není problém. Internet už je na Maledivách dnes poměrně dobrý, veřejná Wi-Fi je zdarma. Celodenní nebo půldenní výlety z ostrova na ostrov (mimo lokality hlavního města Male) v případě, že ani jeden z ostrovů nemá pozitivní případ nebo nejsou v izolaci, jsou nyní rovněž povolenyProjděte si kompletního průvodce cestováním na Maledivy za covidu.

23. 3. 2021 Maledivské úřady v době uzávěry hranic pilně pracovaly na průvodci bezpečnostními a preventivními procesy, který je postupně aktualizován a jimiž se nyní řídí všichni v cestovním ruchu, ale i mimo něj. Cestou na Maledivy v letadle od palubního personálu nafasujete cestovní sadu, např. u Qatar Airways se jedná o dezinfekci, chirurgické rukavice a roušku, kterou musíte mít nasazenou během celého letu mimo času stravování.

Podrobné informace o cestování na Maledivy v současné době najdete v tomto článku.

Před příletem na Maledivy, platné od 10. září 2020, musí mít všichni turisté před přistáním na Maledivách certifikát o negativním PCR testu, který není starší než 96 hodinPři cestování s Emirates je čas zkrácen na 72 hodin.Na certifikátu musím být uveden název testu (PCR), adresa laboratoře, jméno a podpis laboranta, datum odběru, jméno a osobní údaje testovaného shodné s cestovním pasem, číslo pasu testovaného (vyžadovali Maledivci, ale hlavně vyžadují i letecké společnosti.) a výsledek testu. Test nemusí podstoupit děti mladší 1 roku.

Výsledek PCR testu musí být v angličtině a nahrán u online zdravotní karty Traveler Health Declaration Form“. Tato zdravotní karta se vyplňuje i před odletem z Malediv. Po vyplnění formuláře web vygeneruje kód, který bude vyžadovat letecká společnost již při odbavení na letišti. Bez tohoto kódu vás nebude cestující odbaven. QR kód má platnost 28 hodin, tzn. pokud z Prahy odlétáte kolem 16 h. odpoledne, je nejlépe ji vyplnit ráno nebo do oběda v den odletu na Maledivy. Online zdravotní karta nahradila papírovou Arrival Card.

Na Maledivách je zatím povinné nošení roušek u všech, kteří pracují v cestovního ruchu a také u místních obyvatel. Personál resortů, hotelů, penzionů i lodí neustále nosí roušky, někteří i chirurgické rukavice a je pravidelně testován. Hostům se namátkově měří tělesná teplota. Všude jsou k dispozici roušky a dezinfekční gely a vše se pravidelně dezinfikuje.

Návrat do České republiky

Než odletíte z Malediv, znovu musíte vyplnit online formulář „Traveler Health Declaration Form“, tentokrát odletovou část a QR kód ukázat pracovníkovi letiště před tím, než půjdete k odbavení. Při návratu z Malediv do ČR platí povinnost před vstupem na území ČR na Maledivách podstoupit PCR test, který nesmí být proveden více jak 72 h. před nástupem do letadla na Maledivách. Výsledek je nutné mít vytištěný a předložit jej aerolinkám. PDF nebo JPEG forma výsledku PCR testu se dále s QR kódem, který ještě před odletem z Malediv získáte vyplněným českého elektronického Příjezdového formuláře, předkládá české kontrole na letišti spolu s cestovním pasem.
Ceny PCR testů se na Maledivách pohybují od 65 do 200 USD a jsou prováděny jak na obydlených ostrovech, tak v resortech. Zdarma testy provádí pouze vybrané luxusní resorty. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let.
Po příletu do ČR je dále přikázáno zůstat 5 dnů v samoizolaci a 6. den podstoupit další PCR test, jehož výsledek buď domácí karanténu ukončí, nebo prodlouží. Výsledky testů se již nehlásí KHS, systém je hlásí automaticky. Více info na stránkách MZV. Dále je také po dobu 14 dnů nosit respirátor třídy FFP2. Testy na COVID-19 nehradí žádná pojišťovna a ani stát a budete si jej muset uhradit sami. Cestovní pojištění a pojištění storna v souvislosti s COVID-19 nabízí různé pojišťovny na trhu, ale existují různé výjimky, na které je potřeba si při sjednání pojištění dát pozor.

9.9. Maledivy oznámily nově povinnost mít při vstupu do země maximálně 72 hodin starý negativní test na Covid-19 v angličtině. Nařízení platí od 10. září.

Maledivy nemají příliš stabilní politickou situaci. Vláda si je však vědoma obrovského množství peněz plynoucích z turistiky do státní pokladny. Jste-li proto v resortu, nebezpečí vám nehrozí. Vydáte-li se na ostrov, kde žijí místní obyvatelé, dodržujte zásady chování v muslimské zemi. Nemějte vyzývavé oblečení, nechoďte v pozdních hodinách na opuštěná místa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: