HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Maledivy v koronakrizi: Podrobné informace o cestování do jedné z nejbezpečnějších destinací

Maledivy v koronakrizi: Podrobné informace o cestování do jedné z nejbezpečnějších destinací

Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto dne cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními, funguje stejně skvěle, jako před koronakrizí. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě!

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Z nepochopitelných důvodů, i přes tuto skutečnost, nejsou Maledivy stále na seznamu EU jako bezpečná, ale ani nebezpečná destinace. Různé státy je však na své seznamy postupně začínají přidávat. České Ministerstvo zahraničních věcí cestování na Maledivy nezakazuje, ale ani nedoporučuje. Co si o Maledivách myslí české Ministerstvo zdravotnictví je naprosto šílené a absolutně neadekvátní reálné situaci, která tady na Maledivách opravdu je. I přesto byli Češi letos v létě mezi prvními návštěvníky Malediv po jarní koronakrizi. Aktuálně na Maledivy Češi a Slováci létají více než kdykoli v minulosti. Od znovu otevření Malediv do konce ledna 2021 náš tropický ráj navštívilo již přes 100 000 tisíc turistů z celého světa a čísla dále rostou.

Aktuálně nejlepší letecké spoje na Maledivy

Od července 2020 se postupně obnovují letecké spoje nejenom z Prahy na Maledivy, ale také z Německa, Rakouska, Švýcarska a dalších států. Qatar Airways a Emirates z Prahy na Maledivy létají již čtyřikrát v týdnu. Ceny letenek jsou příznivé a podmínky přerezervací velmi flexibilní. Když jsou aerolinky nuceny let zrušit nebo posunout, nabídnou cestujícím bez poplatku co nejbližší možný termín. Rezervované ubytování se dá v návaznosti na změnu letů jednoduše přerezervovat zdarma. Pokud budete flexibilní a přizpůsobíte se odletům z Prahy, zpáteční letenka na Maledivy na jakýkoliv termín se dá aktuálně koupit od 16 000 do 18 000 Kč, což je super cena. Dříve platilo, že lety o víkendu jsou nejdražší, aktuálně tomu tak není! Dle studie, kterou si nechala zpracovat Mezinárodní organizace letecké dopravy IATA, je procentuálně riziko nákazou v letadle stejné jako zasažení bleskem.

Bezpečnostní, hygienické a preventivní procesy proti COVID-19

Maledivské úřady v době uzávěry hranic pilně pracovaly na průvodci bezpečnostními a preventivními procesy, který je postupně aktualizován a jimiž se nyní řídí všichni v cestovním ruchu, ale i mimo něj.

Při odbavení od letecké společnosti obdržíte cestovní sadu, např. u Qatar Airways se jedná o dezinfekci, chirurgické rukavice, roušku a štít, které musíte mít nasazené během celého letu mimo času stravování. Toto pravidlo neplatí u cestovatelů v Business nebo First Class.

Před příletem na Maledivy, platné od 10. září 2020, musí mít všichni turisté před přistáním na Maledivách certifikát o negativním PCR testu, který není starší než 96 hodin. Na certifikátu musím být uveden název testu (PCR), adresa laboratoře, jméno a podpis laboranta, datum odběru, jméno a osobní údaje testovaného shodné s cestovním pasem, číslo pasu testovaného (vyžadovali Maledivci, ale hlavně vyžadují i letecké společnosti.) a výsledek testu. Test nemusí podstoupit děti mladší 1 roku.

Výsledek PCR testu musí být v angličtině a nahrán u online zdravotní karty Traveler Health Declaration“, kterou je nutné vyplnit 24 hodin před odletem na Maledivy. Tato zdravotní karta se vyplňuje i před odletem z Malediv. Po vyplnění formuláře web vygeneruje kód, který bude vyžadovat letecká společnost již při odbavení na letišti. Bez tohoto kódu vás nebude cestující odbaven. Online zdravotní karta nahradila papírovou Arrival Card.

Na Maledivách je zatím povinné nošení roušek u všech, kteří pracují v cestovního ruchu a také u místních obyvatel. Personál resortů, hotelů, penzionů i lodí neustále nosí roušky, někteří i chirurgické rukavice a je pravidelně testován. Hostům se namátkově měří tělesná teplota. Všude jsou k dispozici dezinfekční gely a vše se pravidelně dezinfikuje.

Resort Sun Siyam Olhuveli, jižní Male atol, Maledivy, aktuální opatření
Resort Sun Siyam Olhuveli, jižní Male atol, Maledivy, aktuální opatření

Uvítání na Maledivách

Jakmile na Maledivách vystoupíte z letadla, autobusem vás letištní personál přepraví do haly s imigračními úředníky, kde letištní personál provádí screening aneb měření tělesné teploty. V případě, že nemáte teplotu, pokračujete dále k imigračnímu úředníkovi, který vám na základě Vašeho pasu, zpáteční letenky a voucheru na ubytování udělí víza. Při vyzvednutí zavazadel je nutné dodržovat rozestupy 1 až 3 m. V případě, že máte teplotu, bude vám na náklady maledivských úřadů proveden PCR test.

Na letišti vás přivítají zástupci cestovek nebo hotelový personál, který vás doprovodí na terminál rychlo lodí nebo hydroplánů či vnitrostátní letiště. Doprava na ostrovy musí být zajištěna pouze prostřednictvím cestovek nebo hotelů. Cestovat na vlastní pěst nebo veřejnými trajekty je zakázané.

Ostrov Rasdhoo, Alif Alif atol, Maledivy
Ostrov Rasdhoo, Alif Alif atol, Maledivy

Příjezd na ostrovy

Po příjezdu na ostrovy, a to ať na resorty nebo na obydlené ostrovy, vám před check-in (přihlášením) změří teplotu. Následuje proces přihlášení a registrace a pak vás pracovník recepce odvede k ubytování. V tu chvíli nastává okamžik, kdy roušky a respirátory můžete konečně odložit a užívat si dovolenou.

Dovolená na ostrovech a safari lodích

Aktuálně je možné strávit dovolenou, až na pár výjimek, jak na resortech, tak na obydlených ostrovech. První obydlené ostrovy se turistům otevřely 15. října 2020. Obydlené ostrovy se turistům otevíraly postupně. Od 15. prosince by se pomalu měly začít otevírat všechny obydlené ostrovy. Otevření obydlených ostrovů záleželo na ostrovních samosprávách. Aktuálně, v případě pobytu na obydlených ostrovech, je 72 hodin před odletem z Malediv nutné podstoupit PCR test, který si turista hradí sám. Ceny jsou různé, většinou kolem 100 USD. Na každém obydleném ostrově jsou vzorky odebírány v místních zdravotních střediscích nebo v nemocnici, penzionu nebo hotelu. Více zde: Aktuální seznam otevřených ubytovacích kapacit.

Cestování mezi ostrovy a kombinované pobyty

Od 15. října 2020 je povolené také cestování mezi obydlenými ostrovy a obydlenými ostrovy a resorty. Pozor ale, vše za speciálních podmínek. Pohyb se hlásí Ministerstvu cestovního ruchu. Přesun je možný v případě, že ani z jeden ostrovů nemá hlášený pozitivní případ a není v izolaci. Byť je kombinace ostrovů zajímavým zpestřením celé dovolené a je mou oblíbenou, doporučuji cestovat mezi ostrovy nejdříve od druhé poloviny roku 2021, až se vše ustálí. Od 23. října 2020 jsou povolené také kombinace plaveb a pobytů na ostrovech. Opět za podmínek, které platí i u obydlených ostrovů a resortů.

Severní Male atol
Severní Male atol

Exkurze, výlety a aktivity

Celodenní nebo půldenní výlety z ostrova na ostrov (mimo lokality hlavního města Male) v případě, že ani jeden z ostrovů nemá pozitivní případ nebo nejsou v izolaci, jsou nyní rovněž povoleny. PCR testy nejsou potřeba. Jediné omezení i nadále platí v lokalitě hlavního města Male a na příměstských ostrovech Hulhumale a Villingili. Na tyto ostrovy turisté mohou pouze v případě tranzitního ubytování. V případě pobytu v tranzitních hotelech na Hulhumale nebo v Male je turista, který zůstává déle než 48 hodin, povinen na vlastí náklady podstoupit PCR test. Restaurace a další příslušenství tranzitních hotelů a penzionů mohou využívat pouze tam ubytovaní hosté.

Návrat to České republiky

Při návratu z Malediv do ČR platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře. Aktuálně (únor 2021), je před návratem do ČR ještě na Maledivách nutné podstoupit PCR test, který není starší než 72 h. před nástupem do letadla, po příletu do ČR zůstat 5 dnů v samoizolaci a 6 den podstoupit další PCR test, jehož výsledek buď domácí karanténu ukončí nebo prodlouží. Tento požadavek je ze strany českého Ministerstva zdravotnictví absolutně nepochopitelný. Na většině resortů a obydlených ostrovů je testy možné zajistit. Ceny se pohybují od 65 do 200 USD. Zdarma testy provádí pouze vybrané luxusní resorty. Výsledek testu se v takovém případě předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let. Testy na COVID-19 nehradí žádná pojišťovna a ani stát a bude si jej muset uhradit sami. Cestovní pojištění a pojištění storna v souvislosti s COVID-19 nabízí různé pojišťovny na trhu, ale existují různé výluky, na které je potřeba si při sjednání pojištění dát pozor.

Aktuální info o karanténě na Maledivách a vhodném pojištění v případě karantény, je možné najít na mém webu.

Právě teď jsem, od poloviny února do polovina března 2021, na Maledivách a je tu doslova božsky. Cesta proběhla naprosto v pořádku a mimo roušek, které musíte mít cestou nebo 3 PCR testů, jeden před cestou na Maledivy, druhý před odletem z Malediv a třetí v ČR, jsem nic rušivého zatím neobjevila.

Gili Lankanfushi, severní Male atol, Maledivy
Gili Lankanfushi, severní Male atol, Maledivy

Proč na Maledivy cestovat právě v koronakrizi?

Důvodů proč na Maledivy cestovat právě teď nebo v nadcházející sezóně je hned několik. Jak už bylo zmíněno, jedná se o jednu z nejbezpečnějších destinací na světě. Cestou na Maledivy zažijete komfort i v ekonomické třídě, protože letadla nejsou zdaleka tak plná jako před koronakrizí. Resorty, hotely a penziony už se poměrně plní, ale i tak tu zažijete božský klid a útěk od stresu v EU. Ani potřeba být online kvůli práci či škole není problém. Internet už je na Maledivách dnes poměrně dobrý, veřejná Wi-Fi je zdarma, stabilnější připojení lze pořídit za menší poplatek.

Proč na Maledivy necestovat v koronakrizi?

Moc důvodů, proč na Maledivy v koronakrizi necestovat, jsem nenašla. Nepříjemnou věcí jsou PCR testy a šťourání odběrovou tyčinkou skoro až do mozku. To se, doufejme, brzy změní. Hovoří se o zavedení COVID testů ze slin. Pozitivní test před odletem je komplikace a otrava, zvlášť když se člověk tak hodně na dovolenou těšil. Jak bylo již řečeno, přerezervovat na jiný termín není problém, o peníze za dovolenou tak nepřijdete. Omezující je zajisté i rouška, respirátor nebo štít na obličeji během letu a cestou na ostrov. Není to však nic, na co bychom nebyli z poslední doby zvyklí. Poslední možnou nepříjemností by mohl být pozitivní test během dovolené a náklady s tím spojené, ale i to se dá jednoduše vyřešit, a to vhodným pojištěním, které ve spolupráci s maledivským Ministerstvem cestovního ruchu nabízí maledivská pojišťovna Allied Inbound. Izolaci je možné na vlastní náklady podstoupit také na resortu, na kterém trávíte dovolenou. Znamená to prodloužení si dovolené. Resorty i hotely mají pro pozitivní hosty vyhrazené vilky v oddělené části ostrova.

Další denně aktualizované informace naleznete na www.otherwayholiday.com! Informace o koronaviru a všeho kolem něho jsou vždy relevantní a pochází z maledivských oficiálních vládních zdrojů, z vlastní zkušenosti autorky, ze zkušenosti jejich maledivských kolegů a obchodních partnerů a od podzimu letošního roku i ze zkušenosti klientů.

Zkušenosti čtenářů

Tereza

dekuji moc za info Lucie, zrovna se na Maledivy chystam a jelikoz kombinujeme guesthouse i rezort, potrebujeme jednak split-stay confirmation od mistniho ministerstva, tak PCR test 72 hodin pred opustenim Malediv. Co se mi nedari dohledat je prave to, zda nam test uznaji v CR, nebo na nej budeme muset znova hned po priletu :/

Tom
Tereza:

Citace z webu Ministerstva zahraničích věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html):

Povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin. Výsledek testu se v takovém případě předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici.

Takže odpověď je jasná: v ČR budete muset na test znovu, ten z Malediv nepomůže, protože uznávané jsou jenom testy z EU.

zuzana

Dobrý den, díky moc za informace, které mi před plánovanou cestou pomohly. Jediné, co nemůžu nikde najít je, zda se bere ohled na již prodělané onemocnění covid-19 a 90-ti denní „imunitu“. Nevíte o tom něco, prosím? Děkuji Z.

Kalla

Dobrý večer, buď jsem nějak málo vnímavý nebo co, nejsem si jist a tak bych prosil o upřesnění zda budu muset před návratem z Malediv do ČR povinně absolvovat test na Maledivách, abych byl na letišti v Malé odbaven nebo ne. Vyčetl jsem že tato povinnost se vztahuje na ubytované v „guesthouse“, nebo je to povinné i pro ubytované v hotelích…..děkuji moc za info a hezký večer přeji….

Petr
Kalla:

Taky by mě to zajímalo. Ale pokud tomu rozumím dobře, pokud jsem byl na resortu a test nepožaduje aerolinka, není nutný(jen online vyplnění zdr.dotazníku). Qatar Airways test nepožadují.

Lenka

Jestli to dobre chapu, plneni z pojisteni ale plati jen pro osobu s pozitivnim testem. Zbytek rodiny/skupiny tam postizeneho bud musi nechat, nebo zustat na vlastni naklady.

Jitka
Lenka:

Ano.

Lukas H

Dobry den,

Dekuji za skvely clanek. Je pojisteni My Allied duveryhodne? Neni na nej na internetu moc recenzi. Ale asi nam nic jineho nezbyva. Diky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí