Covid, zdraví a bezpečnost

4. 8. Pro vstup na území Turecka z ČR je potřeba, aby čeští občané předložili potvrzení o bezinfekčnosti, tj. o ukončeném očkování, prodělání nemoci COVID-19, nebo negativní PCR test (provedený v rozsahu 72 hod. před vstupem) nebo antigenní test (provedený v rozsahu 48 hod. před vstupem do Turecka).

3. 5. Vstup pro cizince je nyní povolen. Od 30.12. je nutné mít maximálně 72 hodin starý negativní test, a to i v případě tranzitu. Cestování po Turecku není pro zahraniční turisty nijak omezeno. V Turecku je však zaveden lockdown, a to do 17. května.

14. 4. Vojtěch Lokša, produktový manažer CK Adventura Turecko nedávno navštívil: „Turecko je zemí, která osloví milovníky exotiky, zároveň je na dosah ruky, velmi snadno je dostupné i v této chaotické době. Antické město Efes, pověstné travertinové terasy Pamukkale či pohádková vulkanická krajina v Kappadokii – to jsou místa, která v uplynulých letech praskala ve
švech, aktuálně je však vzácná příležitost je vidět téměř prázdná. Díky rozmanitosti Turecka si můžete v horách stále ještě zalyžovat, zatímco na jihu si dopřejete relax u moře. Na koupání to sice zatím ještě není, i tak si však můžete dosyta užít středomořské pohody, skvělé kuchyně a turistiky. Ve většině Turecka se již uvolňují opatření a sám zvažuju, zda není čas vyrazit znovu…“

6. 3. Všichni cestující ve věku 6 let a starší povinni předložit negativní výsledky testu Sars-Cov-2 PCR provedeného během posledních 72 hodin před příchozím odletem do Turecka. Byl zaveden formulář pro přijíždějící cestující (letecky, pozemně, námořně): https://register.health.gov.tr/# Na webové stránce jem j. uvedeno, že: Formulář musí být vyplněn během posledních 72 hodin před cestou. Na základě údajů bude automaticky vytvořen soukromý HES kód.
Letiště Istanbul mj. informuje, že dnem 30.12.2020 všichni mezinárodní cestující starší šesti let, kteří přijedou do Turecka leteckou dopravou, budou muset za posledních 72 hodin předložit negativní výsledek testu PCR.

Je omezeno vycházení v neděli (od sobotních 20:00 do pondělních 5:00) v provinciích s vysokým a velmi vysokým rizikem, tamtéž pak i nadále až na další platí omezení pohybu osob do 20 let a nad 65 let věku, zatímco v ostatních provinciích je již jejich pohyb volný. Na celém území TR však i nadále zůstává v platnosti zákaz vycházení ve všední dny od 21:00 do 5:00 – se stanovenými výjimkami (např. cesta do nemocnice či do práce). 

Restaurace, kavárny a další stravovací zařízení jsou otevřeny (s omezeními – maximálně do 50% kapacity míst a pouze v časech mezi 7:00 a 19:00 ve všedních dnech i o víkendech) ve všech provinciích s nízkým, středním a vysokým rizikem, zatímco v provinciích s velmi vysokým rizikem mohou poskytovat pouze donáškové služby.

4.1.2021 Turecká vláda zrušila nutnost testů při tranzitu. Dále jsou ale testy (PCR, ne starší 72 hodin) nutné při cestě do země.

29.12.2020 Letiště v Istanbulu (IST) oznámilo nutnost negativních PCR testů při tranzitu.

28.12.2020 Turecko oznámilo nutnost negativního testu (ne staršího 72 hodin). V zemi stále platí řada vnitřních omezení (omezený veřejný život, zákaz nočního vycházení o víkendu)

23.11.2020 Podmínky vstupu do země se nezměnily ani s novými omezeními.

1.11.2020 Vstup pro cizince je nyní povolen. Po příletu na letišti se podrobíte krátké lékařské kontrole (měření teploty) a pokud se objeví symptomy, bude proveden zdarma PCR test na koronavirus. Negativní test ze zahraniční není akceptován. Cestování po Turecku není pro zahraniční turisty nijak omezeno.

Turecko je velmi bezpečnou zemí, rozhodně bezpečnější než velká většina střední a západní Evropy. Protože jde o zemi muslimskou, ženy i muži by měli chodi přiměřeně oblečeni, tj. plavky jen na pláži.

Krátké kalhoty a tílka také nejsou považována za dostatečně slušné oblečení a na východě země jsou vysloveně nevhodné. V JV části Turecka, zejména v blízkosti hranice s Irákem a Sýrií probíhají čas od času násilnosti spojené se snahou Kurdů o větší emancipaci. Malá občanská válka, která zde dříve probíhala, už je ale deset let za námi.

Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost ostatním účastníkům silničního provozu. Dopravní předpisy jsou obdobné těm v ČR, v praxi se však často nerespektují.[cut] Velmi ostražití by měli být chodci, protože v Turecku je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla“. Při řízení automobilu dává řidič na vědomí svou přítomnost ostatním řidičům zejména troubením, použití světelné signalizace neznamená dávání přednosti ale právě naopak.

Mezi ČR a Tureckem není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, a proto je nezbytně nutné, aby čeští občané cestující do Turecka byli pojištění pro zahraničí. Privátní zdravotnická péče je nicméně na vysoké úrovni. Turecko naštěstí nepředstavuje obzvlášť vysoké zdravotní riziko pro běžného cestovatele.

Zkušenosti čtenářů

Marcela Çetin

Veškeré informace o Turecku nejsou pravdivé, Turecko se v současné době nachází v tvrdém lockdownu, a to až do 17.5.t.r.-prozatím.

S.M.

Pobyt v Istanbulu je v pohodě. Pro turisty je vše otevřené ( veškeré památky, restaurace) a můžete se jako turista procházet i po osmé hod. Zavřený je Grand bazar po dobu lockdownu. Arasta bazar je otevřený a krámky taky. Nutný je PCR-test a vyplněný vstupní formulář. Ve městě se nosí roušky.

Marcela Çetin
S.M.:

Z jakého důvodu šíříte dezinformace?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: