HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

4.1.2021 Turecká vláda zrušila nutnost testů při tranzitu. Dále jsou ale testy (PCR, ne starší 72 hodin) nutné při cestě do země.

29.12.2020 Letiště v Istanbulu (IST) oznámilo nutnost negativních PCR testů při tranzitu.

28.12.2020 Turecko oznámilo nutnost negativního testu (ne staršího 72 hodin). V zemi stále platí řada vnitřních omezení (omezený veřejný život, zákaz nočního vycházení o víkendu)

23.11.2020 Podmínky vstupu do země se nezměnily ani s novými omezeními.

1.11.2020 Vstup pro cizince je nyní povolen. Po příletu na letišti se podrobíte krátké lékařské kontrole (měření teploty) a pokud se objeví symptomy, bude proveden zdarma PCR test na koronavirus. Negativní test ze zahraniční není akceptován. Cestování po Turecku není pro zahraniční turisty nijak omezeno.

Turecko je velmi bezpečnou zemí, rozhodně bezpečnější než velká většina střední a západní Evropy. Protože jde o zemi muslimskou, ženy i muži by měli chodi přiměřeně oblečeni, tj. plavky jen na pláži.

Krátké kalhoty a tílka také nejsou považována za dostatečně slušné oblečení a na východě země jsou vysloveně nevhodné. V JV části Turecka, zejména v blízkosti hranice s Irákem a Sýrií probíhají čas od času násilnosti spojené se snahou Kurdů o větší emancipaci. Malá občanská válka, která zde dříve probíhala, už je ale deset let za námi.

Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost ostatním účastníkům silničního provozu. Dopravní předpisy jsou obdobné těm v ČR, v praxi se však často nerespektují.[cut] Velmi ostražití by měli být chodci, protože v Turecku je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla“. Při řízení automobilu dává řidič na vědomí svou přítomnost ostatním řidičům zejména troubením, použití světelné signalizace neznamená dávání přednosti ale právě naopak.

Mezi ČR a Tureckem není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, a proto je nezbytně nutné, aby čeští občané cestující do Turecka byli pojištění pro zahraničí. Privátní zdravotnická péče je nicméně na vysoké úrovni. Turecko naštěstí nepředstavuje obzvlášť vysoké zdravotní riziko pro běžného cestovatele.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: