HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

13.10.2020 Do 31.10.2020 je Thajsko uzavřené. Ačkoliv se mluví o otevření poloostrova Phuket, informace jsou zmatečné a s cestou do země pro rok 2020 se počítat nedá.

Bezpečnost

Thajsko je pro turisty velmi bezpečnou zemí, k případům napadení či okradení téměř vůbec nedochází. Velmi ojedinělým případům se dostane velké mezinárodní publicity, jež v mnoha případech zkresluje skutečnou situaci. Vzhledem k počtu turistů se dá říct, že takové případy jsou nesmírně vzácné a riziko je ve skutečnosti mnohem menší než kdekoli v Evropě či Severní Americe.

Velmi malé je také riziko okradení a krádeží, v restauracích a kavárnách můžete velmi běžně spatřit prázdný stolek, na kterém je odložený mobilní telefon, kabelka či notebook, jejichž majitel či majitelka je zrovna na toaletě; stejně tak uvidíte i řady zaparkovaných motorek se spoustou zavazadel a tašek.

Pozor na kapsáře je však třeba si dát na některých nočních tržnicích, krádežemi je proslulý zejména noční trh Pat Pong v Bangkoku.

Relativní riziko představuje silniční doprava s velkou nehodovostí, často si však zranění způsobí sami turisté neopatrnou jízdou na motorkách. Při jízdě na motorce ve dvojících si dávejte pozor na sestupování – je relativně často vidět západní dívky, jež mají na lýtku spáleninu od výfuku.

Velké opatrnosti je třeba dbát zejména v průběhu svátku Songkran a několik dní před a po něm, kdy Thajci cestují po celé zemi a k zábavě patří alkohol – počet smrtelných nehod se v těchto dnech více než zdvojnásobí.

Zdraví

Voda z kohoutku není nikde v Thajsku pitná, na pití si vždy kupujte vodu balenou, která je dostání prakticky všude. Led nabízený v restauracích do nápojů je vyroben z pitné vody, riziko však mohou představovat nádoby na led, ne led samotný.

V Thajsku existují státní nemocnice, jež podle oblasti bývají dobře vybavené (ve velkých městech; na venkově je jejich úroveň nižší), a nemocnice soukromé, jejichž hlavním cílem je vydělávání peněz. Mnohé z těchto soukromých nemocnic jsou na špičkové úrovni mezinárodního standardu s kvalitně vyškolenými lékaři, v jiných tomu tak bohužel není a není výjimkou, že různé závažné zákroky provádějí lidé bez příslušné kvalifikace.

V lékárnách je volně prodejné velké množství léků včetně těch, které jsou v ČR pouze na předpis.

Kromě lékáren prodávajících továrně vyráběná léčiva existují v mnoha městech tradiční čínské lékárny, kde je diagnóza stanovena na základě pulzu a léčebná směs může obsahovat rozličné přírodní produkty živočišného, rostlinného i nerostného původu včetně sušených částí či celých těl živočichů.

Přestože je Thajsko velmi civilizovaná země s relativně vysokým hygienickým standardem, jedná se o zemi ležící v tropech a tomu odpovídá riziko různých tropických onemocnění. Pro několikatýdenní pobyt stačí základní očkování, hlavně proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu – před cestou se vždy vyplatí navštívit příslušné zdravotní oddělení a nechat si očkování doporučit.

Je vhodné zvážit očkování proti vzteklině; riziko nepředstavují ani tak volně se potulující psi jako spíš psi, jejichž majitelé je nechají volně pobíhat a často bývají agresivní.

Závažné a stále větší riziko představuje malárie, neboť v celé oblasti jihovýchodní Asie je v posledních letech stále rozšířenější rezistence prvoků způsobujících malárii proti všem dostupným lékům. V Thajsku nejsou z tohoto důvodu antimalarika běžně dostupná.

Dalším velmi závažným onemocněním je horečka dengue, jejíž rozšíření několik let stoupá celosvětově a nejsou proti ni žádné specifické léky.

Nejlepší obranou proti komárům je prevence, používání repelentů ve dne i v noci (malaričtí komáři jsou aktivní za soumraku a za úsvitu, komáři přenášející horečku dengue potom přes den); pokud v oknech nejsou sítě proti hmyzu nebo spíte venku, používejte moskytiéru.

Riziko může do určité míry představovat jídlo a pití, běžné cestovatelské průjmy postihnou určité procento turistů, většinou však mají lehčí průběh a tělo se s nimi relativně brzy vypořádá; v závažnějších případech je třeba vyhledat lékařskou pomoc a zahájit vhodnou léčbu.

Dobrým vodítkem při výběru správné restaurace je počet místních hostů v místním podniku, což může být i obyčejný stánek na ulici, naopak počet turistů v čistě turistické restauraci žádným vodítkem a ukazatelem kvality není.

Aktualizaci online průvodce vypracoval Jan Styblík.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: