HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

19.10.2020 Je nutné stáhnout trasovací aplikaci a při vstupu do země podstoupit vyšetření.

Belize láká turisty ze západních zemí zejména jazykem. V Belize se totiž domluvíte anglicky, protože je zde angličtina úředním jazykem. Ne nadarmo neslo Belize až do roku 1981 název Britský Honduras. Na rozdíl od okolních zemí, kde vládne španělština, se téměř v celé zemi bez potíží domluvíte anglicky, ač i zde místní mluví převážně španělsky.

Bezpečnost

Trestné činy jsou v Belize spojeny obvykle se dvěma faktory – konzumací alkoholu a pašováním drog. Pohybovat se po setmění kolem místních náleven je opravdu často cesta do problémů, a tak nelze než doporučit zdržovat se večer v místech, kde je více turistů. Místní jsou příjemní, ale alkoholismus je v Belize značný problém a naprostá většina násilných trestných činů se odvíjí právě od konzumace alkoholu a drog.

Drogový byznys pak kvete zejména v největším městě Belize City, kterému se vyhněte, jak jen to bude možné. Zejména pak po soumraku je tu ryze nebezpečno, což vám potvrdí i místní. Naštěstí je toto městoturisticky zcela nezajímavé a proto se mu můžete s klidem vyhnout a nebo jej pouze ve dne použít jako spojnici s ostrovy.

Ve všech ostatních městech je relativně bezpečno, pouze je rozumné dodržovat základní bezpečnostní opatření. Nemávejte kolem sebe naditou peněženkou, drahým mobilním telefonem a drahý fotoaparát za několik desítek tisíc korun nemějte pokud možno jen přes rameno. Je to příležitost, která dělá zloděje. Drahé hodinky, zlaté řetízky a brilianty ve špercích také nejsou ten nejlepší nápad. Jste v Karibiku. Kupte si korálky a s sebou vezte jen hodinky za tisícovku. Vyhnete se tak velkému množství potenciálních problémů.

Pokud budete používat hlavu a budete si vědomi dění kolem vás, nebudete mít s největší pravděpodobností žádné problémy. Jeden dolar vám pak může pomoci vyváznout od opilých bezdomovců, kteří vám nechtějí dát pokoj a ušetří vás větších potíží. Podobná setkání jsou výjimečná, ale počítat byste s nimi měli.

Při výběru zavazadla myslete na to, že jen těžko budete po kamenných ulicích vozit kufr na kolečkách a batoh na záda je tak každopádně nejlepší alternativa. Jedině pokud plánujete trávit celou cestu na jednom místě, připadá kufr v úvahu. I tak ale budete za exoty. Nebo za Američany…

Zdraví

Doporučené cčkování – do Belize nejsou žádná povinná očkování, avšak určitě neuděláte chybu, když budete mít platné očkování proti tetanu. Na vašem uvážení jsou očkování proti žloutence, vzteklině či břišnímu tyfu. Antimalarika bere před cestou do Belize jen zlomek turistů, protože případů malárie je zde velmi málo. Rozhodnutí je ale čistě na vás.

Měli byste vědět, že jedna věc vám v zavazadle chybět nesmí – repelent proti hmyzu s obsahem látky DEET, nejlépe hned 50%. Naprostá většina ubytovacích zařízení, i těch nejlevnějších, má v oknech síť proti hmyzu. Pokud ale chcete vyjít po setmění ven, je krajně nerozumné učinit tak bez toho, aniž byste se tímto repelentem nastříkali. Komáři začínají létat se západem slunce a jsou otravní. Ušetříte si tak bezesné noci i případné komplikace.

S aktualizací online průvodce nám pomohl Jakub Kynčl, fotograf a autor webu SuperBelize.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: