HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

2.11.2020 Země se otevírá turistům. Turisté musí akorát vyplnit „Pase de Salud“ (zdravotní průkaz), který najdete na adrese https://salud.go.cr/. Dále musí mít turisté cestovní pojištění s krytím léčby koronaviru a nákladů na ubytování.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Kostarice je poměrně dobrá. Vyšší kriminalita je jen v centru San José. Doporučuje se uschovat pas a další cennosti včetně letenek v hotelovém trezoru a cestovat pouze s fotokopií pasu. Na cestách je dobré mít jen nezbytné množství peněz.[cut] Dále se doporučuje nenosit šperky, pečlivě si hlídat cenné věci, například fotoaparáty a kamery, parkovat jen na hlídaných parkovištích a v autě nikdy nenechávat žádné drobnosti. Nedoporučuje se brát stopaře. Jakýkoliv styk s drogou je přísně postihován.

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Kostarika je vcelku bezpečná a civilizovaná země. Nicméně určitá bdělost je na místě, protože budete turistou. Například nevybírat větší množství peněz v bližší přítomnosti nějaké cizí osoby, to samé platí i ve směnárnách. Pokud se necítíte jistě, nedělejte to, jděte jinam nebo přijďte později.
Trochu jiná situace může být po setmění a to hlavně opět v odlehlejších místech, prázdná ulice prázdná pláž apod. Největší kriminalita je každopádně v San José. Dále pak některé zóny Karibiku. Bezpečnější je oblast Pacifiku a hor.
Pokud tedy půjdete někam po setmění, berte si s sebou pouze kopii pasu (pokud máte na hotelu k dispozici trezor) a nutné peníze na noční vycházku v hotovosti. Lépe nemít debetní kartu s sebou. Ani žádné cennosti jako dražší hodinky atd.
Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka.
Pokud byste se náhodou stali obětí nějakého přepadení, odevzdejte vše, co chtějí. S největší pravděpodobností to budou pouze zloději, kteří vám nechtějí ublížit.

Zdraví

Při cestách do Kostariky jsou doporučena očkování proti hepatitidě A, B, tyfus, tetanus. Skoro celá pacifická strana země je označena za malaria-free, riziko hrozí je při delší pobytu na karibské straně.

Voda z vodovou se dá pít v Kostarice téměř všude (balená je samozřejmě ke koupi také). Průjmová onemocnění známá z mnoha jiných tropických zemí, jsou tady jen velmi výjimečná.

Zdravotní rizika při běžném turistickém zájezdu nejsou téměř žádná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: