HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

8. 2. 2021 Pro vstup do země je nutná online registrace na stránkách ministerstva zdravotnictví a zaplacení speciálního pojištění u kostarické společnosti INS. V případě turistické cesty do Kostariky budou dle MZV Kostarickými autoritami po každém cestujícím požadovány následující doklady: Povinné cestovní pojištění včetně lékařského ošetření minimálně ve výši USD 20.000 a minimálně USD 4.000,- na ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění musí být zakoupeno pouze u kostarické společnosti INS. Vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD.
Při přechodu hranice s Nicaraguou či Panamou je nutné předložit negativní test na covid-19. 

15. 12.2020 Přesně popisuje Honza Odehnal z CK Rajbas: „Pro vstup do Kostariky je nezbytné mít po internetu vyřízený tzv. Health pas – https://salud.go.cr/  Podmínkou jeho úspěšného vyplnění je pojištění na COVID u kostarické pojišťovny (systém nabízí dvě možnosti – Grupo INS a levnější Sagicor) nebo mezinárodní pojistku s krytím 50 000 USD. Po vyplnění a zaplacení kostarického pojištění přijde emailem pojistka s jedinečným kódem. Tento kód je třeba napsat do Health pasu – jinak nelze vyplnění dokončit. Pro zdárné vyplnění Health pass je také třeba zadat číslo sedadla v letadle. Následně obdržíte QR kód s kterým se prokážete již před nástupem do letadla a před vstupem do Kostariky.“

2.11.2020 Země se otevírá turistům. Turisté musí akorát vyplnit „Pase de Salud“ (zdravotní průkaz), který najdete na adrese https://salud.go.cr/. Dále musí mít turisté cestovní pojištění s krytím léčby koronaviru a nákladů na ubytování.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Kostarice je poměrně dobrá. Vyšší kriminalita je jen v centru San José. Doporučuje se uschovat pas a další cennosti včetně letenek v hotelovém trezoru a cestovat pouze s fotokopií pasu. Na cestách je dobré mít jen nezbytné množství peněz.[cut] Dále se doporučuje nenosit šperky, pečlivě si hlídat cenné věci, například fotoaparáty a kamery, parkovat jen na hlídaných parkovištích a v autě nikdy nenechávat žádné drobnosti. Nedoporučuje se brát stopaře. Jakýkoliv styk s drogou je přísně postihován.

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Kostarika je vcelku bezpečná a civilizovaná země. Nicméně určitá bdělost je na místě, protože budete turistou. Například nevybírat větší množství peněz v bližší přítomnosti nějaké cizí osoby, to samé platí i ve směnárnách. Pokud se necítíte jistě, nedělejte to, jděte jinam nebo přijďte později.
Trochu jiná situace může být po setmění a to hlavně opět v odlehlejších místech, prázdná ulice prázdná pláž apod. Největší kriminalita je každopádně v San José. Dále pak některé zóny Karibiku. Bezpečnější je oblast Pacifiku a hor.
Pokud tedy půjdete někam po setmění, berte si s sebou pouze kopii pasu (pokud máte na hotelu k dispozici trezor) a nutné peníze na noční vycházku v hotovosti. Lépe nemít debetní kartu s sebou. Ani žádné cennosti jako dražší hodinky atd.
Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka.
Pokud byste se náhodou stali obětí nějakého přepadení, odevzdejte vše, co chtějí. S největší pravděpodobností to budou pouze zloději, kteří vám nechtějí ublížit.

Zdraví

Při cestách do Kostariky jsou doporučena očkování proti hepatitidě A, B, tyfus, tetanus. Skoro celá pacifická strana země je označena za malaria-free, riziko hrozí je při delší pobytu na karibské straně.

Voda z vodovou se dá pít v Kostarice téměř všude (balená je samozřejmě ke koupi také). Průjmová onemocnění známá z mnoha jiných tropických zemí, jsou tady jen velmi výjimečná.

Zdravotní rizika při běžném turistickém zájezdu nejsou téměř žádná.

Zkušenosti čtenářů

Milos

Má pls někdo zkušenost jak řešit pak odlet/návrat domů v případě letu s KLM, tj. přes AMS, kde je nutný PCR test i pro transit? Tj. konkrétně jestli jste si ho nechali dělat v San José nebo je to možné i bez něj a udělá se quick test až v AMS? Díky za případné info.

Dominik
Milos:

Taky zajima

Ála
Milos:

KLM vyžaduje negativní PCR test na COVID-19 (ne starší než 72 hodin)
před nástupem do letadla (z Prahy nebo z Kostariky) je nutný také antigenní test ne starší než 4 hodiny. Ke všem testům je nutný vystavený mezinárodní certifikát (vystavuje laboratoř na letišti asi za 250 Kč).
Antigenní test získáte před odletem z letiště Praha.
Info zde:
https://www.prg.aero/vyzva-pro-cestujici-z-prahy-do-amsterdamu

V Kostarice zatím není zcela možné testování antigenním testem (povinným při cestách s KLM). Tento test byl schválen v Kostarice k testování až 9.2.2021! Takže jej nyní nakupují a budou zavádět, ale nikdo neví, jak dlouho jim vše potrvá.
První laboratoř, která zavedla rapid test na Kostarice (antigení test za 60 USD) – před jedním dnem ! – je zde:

https://ticotimes.net/2021/02/10/costa-rica-labs-begin-offering-antigen-tests-for-tourists

aktuální informace zde:
https://www.twoweeksincostarica.com/covid-19-test-costa-rica/rím

Držím palce Ála

honza
Ála:

Super příspěvek. Ještě doplním levné a uznáváné pojištění specielně pro Costa Ricu: https://www.trawickinternational.com/products/safe-travels-international-cost-saver
Honza;-)

Robin

Karle proc sem nedas oficialni odkaz? Nejake tvoje myslenky a nazory jsou zde cestovatelum opravdu k nicemu.

Ála
Robin:

Karel píše nesmyslné příspěvky všude zde na fóru. Jsou nerelevantní a nepodložené fakty a zavádějící. Proto také nikdy nepřiloží odkaz, kde získal informace.

Například zde:příspěvek Karel 25.1.2021, 13:58:38
https://www.hedvabnastezka.cz/do-kostariky-v-dobe-korona-krize-s-detmi-energii-zde-nacerpa-kazdy/
nebo zde : příspěvek Karel 30.1.2021, 23:11:18
https://www.hedvabnastezka.cz/kostarika-prakticky-radce-na-cesty-podle-delky-pobytu-velikosti-rozpoctu-i-zpusobu-cestovani/

Lupínek
Robin:

Karel bude zřejmě jen nepřející hater, který rozhodně není v San José, ale spíše sedí doma na gauči!

Zde je oficiální odpověď naší ambasády v Bogotě (společné pro tuto oblast) na dotaz ohledně údajné povinnosti 2 týdenní karantény po příletu (problémem je tedy spíše s kým a jak odletět – viz nesplnitelné požadavky KLM na testy a údajné odlety jejich prázdných letadel):

Dobrý den,
hovořila jsem včera s honorárním konzulátem v San José a nic takového mi nepotvrdil. Vstup do země je možný bez testu a pouze vzdušnou cestou (pozemní hranice jsou stále uzavřeny). Upozorňuji ale, že přetrvávají problémy s návratem do Evropy, protože kostarické laboratoře nejsou schopny dodat výsledek PCR testu dříve, než za tři dny, a test na antigeny, který vyžaduje let. společnost KLM, se v Kostarice pořídit nedá.
Bližší informace naleznete na:
https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/planning-your-trip/entry-requirements
S pozdravem
B. Maršíčková, konzulární referentka

Ála
Lupínek:

Zde je laboratoř v Kostarice – San Jose.
Testy covid – PCR test do 24 hodin, rapid antigen test – výsledek ten samý den.
http://labechandi.com/2020/11/pruebas-covid-19/

Rychle se vše mění. Je třeba sledovat. Odkazy na ostatní laboratoře jsou např. zde:
5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
https://www.mzv.cz/bogota/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_k_cestovani_do_kostariky.html

Zdravím všechny cestovatele

Ondra
Robin:

Jsme na kostarice od 1.2 a vse bez problemu. O omezenich nemuze byt rec. Hotely a restaurace otevreny bez problemu – vystridali jsme jiz 3 hotely. Karlovi doporucuji vymenit sveho lekare, popripade uzivane prasky.

Jakub

Ano,potvrzuji,cestuji od 9/2, jiz pate ubytovani a vse ok. Zadna karantena po prijezdu. Zadne vetsi restrikce,zivot je zde v relat. normalu,akorat kostaricane dodrzuji rousky v doprave,restauracich apod. Ceskych „nosalu“ je tu malo.

Veronika

Zdravím, je potřeba si nějak rezervovat termín v laboratoři v Kostarice? Nebo jen prostě přijedeme a necháme se otestovat? A nevíte jestli testují antigennim testem na letišti jako v Praze, nebo je potřeba si tento test zařídit v nějaké z laboratoří? Děkuji za jakékoli informace.

Karel
Veronika:

Tak to opravdu nevim.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: