HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

13.10.2020 Nepál umožnil vstup cizincům za komplikovaných podmínek. Je nutné mít negativní test (ne starší 72 hodin), strávit 5 dní v karanténě a jít na další test, a následně čekat na jeho výsledky.

Nepál je obecně považován za bezpečnou zemi a při zachování opatrnosti a předvídavosti vám téměř nehrozí okradení nebo přepadení. Peníze, pas a jiné cennosti noste vždy co nejblíže tělu. Doporučujeme také pořídit si před cestou fotokopie důležitých stránek pasu. Pokud využijete služeb nepálské cestovní kanceláře, je možné zanechat pas v jejich úschově a pohybovat se bez něj. Pokud ponecháte své věci  nezabezpečené a bez dozoru, pochopitelně riskujete, že vám mohou zmizet.

Násilné trestné činy jsou v Nepálu spíše vzácností a nebezpečí napadení nebo znásilnění je statisticky bezvýznamné. Pouze na odlehlejších trekkingových trasách existuje jisté riziko přepadení, proto se raději nepohybujte sami. Bezpodmínečně byste měli dodržovat pravidlo (stejně jako kdekoliv jinde v horách), že na cestu se lze bezpečně vydat nejméně ve třech lidech.

Do Nepálu, stejně jako jinam do zahraničí, byste neměli odjíždět bez sjednaného pojištění léčebných výloh. Pojišťovnu vždy informujte o záměrech spojených s vaší cestou. Většinou nestačí základní pojištění, bývá nutné se připojistit na sportovní aktivity. Často ale bývají i sportovní pojistky omezeny maximální nadmořskou výškou, přičemž na treku se běžně dostanete nad 5000 metrů. Z tohoto hlediska se jako výhodné jeví členství v rakouském Alpenvereinu, které je spojené s propracovaným systémem pojištění, vhodným pro sportovní aktivity.

V horách probíhá případná záchrana zejména pomocí vrtulníků. Vrtulník většinou přilétá v dopoledních hodinách, později kvůli oblačnosti a silnému větru často nemůže vzlétnout. Počítejte s tím, že helikoptéra pro vás přiletí v případě, že její provozovatel dostane zaplaceno. To znamená, buď budete mít peníze v hotovosti při sobě nebo se za vás v Kathmandu někdo zaručí, resp. vrtulník zaplatí a vy platbu provedete až po transportu. Vyúčtování s pojišťovnou se obvykle provádí až po návratu do České republiky.

Zdraví a hygiena

Hygienický standard je v Nepálu na nízké úrovni a proto se vyplatí dodržovat základní pravidla hygieny. Zvláště se nedoporučuje pít vodu z vodovodu. Běžně dostupná a levná je balená voda, její chuť však nebývá valná. V horách je situace složitější. Balenou vodu zde sice také zakoupíte téměř všude, ale její cena však již není zanedbatelná. Navíc prázdné láhve znamenají velkou ekologickou zátěž pro zdejší přírodu. Možností jak tento problém vyřešit se nabízí několik. Můžete desinfikovat vodu jódovými nebo chlorovými přípravky a pít pouze čaj a originálně zabalené nápoje ve skle (Coca-Colu, pivo).

Doporučujeme vyhýbat se potravinám, které byly již jednou uvařeny a pak znovu ohřívány. Ovoce jezte jen to, které lze oloupat (banány, pomeranče). Určitě se vám vyplatí na počátku pobytu v Nepálu navštěvovat dražší restaurace, kde je riziko špatné stravy menší. Postupně můžete přejít na stravovaní na „ulici“.

Při rozhodování, jaký stupeň ochrany před nakaženými potravinami a vodou zvolit, hraje důležitou úlohu také plánovaná délka pobytu. Při krátké, několikadenní cestě se vyplatí zodpovědně dodržovat hygienické zásady, neboť i krátké průjmové onemocnění by vám mohlo zkazit podstatnou část vašeho pobytu v Nepálu. Naopak při dlouhodobějším pobytu můžete z těchto zásad poněkud slevit. Tělo se většinou po pár dnech přizpůsobí novému prostředí a další pobyt již probíhá bez zdravotních komplikací.

Do Nepálu není povinné žádné očkování, ale jako vždy, jistota je jistota. Na hygienických stanicích nebo v Centru cestovní medicíny v Praze vám doporučí očkování proti hepatitidě A a B, a pokud se rozhodnete strávit převážnou část pobytu na řekách v nížinných oblastech Nepálu, je vhodné očkování také proti tyfu a japonské encefalitidě (v jarním období), případně přeočkování tetanu.

V Nepálu hrozí také nebezpečí malárie, za malarické se považují oblasti v nadmořské výšce do 1200 m (Kathmandu je zhruba 1500 m n. m.). Pokud tedy plánujete delší pobyt v nížinných oblastech (terajích), je dobré uvažovat o antimalarikách. Názory, který typ antimalarik je nejvhodnější, se často liší, proto doporučujeme poradit se s lékařem-specialistou. Pokud se rozhodnete antimalarika nebrat, musíte klást vyšší důraz na ochranu před komáry v dané oblasti: repelent a lehký oděv s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi na večer.

Veřejné zdravotnictví obecně je v Nepálu na velmi nízké úrovní. V případě vážnějších zdravotních problémů je nutná konzultace s asistenční službou vaší zdravotní pojišťovny, která vám doporučí vhodné lékařské zařízení. V Kathmandu má dobrou pověst CIWEC Clinic (Clinic Travel Medicine Center, www.ciwec-clinic.co) nebo B&B Hospital v Patanu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: