Články a reportáže

Objevte nejkrásnější místa Murcie
Kulturní památka

Objevte nejkrásnější místa Murcie

Město Murcia je pohodové město plné kavárniček, se spoustou mostů přes řeku Segura a i přestože nemá přístup k moři, oceníte jeho historickou stránku se spoustou nezapomenutelných zákoutí. Murcia je nejen skvělou destinací pro víkendovou návštěvu, ale i pro delší pobyt.

Největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR filmový festival Expediční kamera
Adrenalin

Největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR filmový festival Expediční kamera

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR. Tento unikátní projekt přinese do 150 míst v ČR a SK nejlepší filmy sezóny z celého světa i novinku s Adamem Ondrou nebo nový film Mirka Haluzy z Amazonie

ROZHOVOR: Šebestián Bok – 13 000 km autostopem do Asie 
Cestovatelé 21. století

ROZHOVOR: Šebestián Bok – 13 000 km autostopem do Asie 

Sám se ve dvaceti letech vydal stopem do světa: do Turecka, Iráckého Kurdistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Prožil dva měsíce čistého nefalšovaného punku a svobody, nespočet dobrodružství, jak v horách, tak ve vyprahlých oblastech nebo na pobřeží moří. Vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, prošel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu, spal na benzínkách, v mešitách a třeba i v kamionu. Teď se chystá o svém putování vyprávět na čtvrtém ročníku cestovatelského festivalu Diáky (20. – 21. 2.) v pražském kině Bio Oko. 

Hilux family: Offroad s dětmi přes Irák, Írán a Arménii do Gruzie
Cestování s dětmi

Hilux family: Offroad s dětmi přes Irák, Írán a Arménii do Gruzie

Dana a Jožo Arvayovi si troufli na cestu, která není pro každého. Se svými dvěma malými syny Jurkem (8) a Maťkem (5) se vydali na 14 000 km dlouhou cestu terénním autem do Iráku, Íránu, Arménie a Gruzie.  Jezdili offroad, spali ve stanech na střeše auta a zažívali nejrůznější setkání a dobrodružství. O nich budou také vyprávět v rámci Diáky festivalu IV.

ROZHOVOR: Lukáš Jasenský – Výstup na Makalu
Rozhovory s cestovateli

ROZHOVOR: Lukáš Jasenský – Výstup na Makalu

Makalu (8485 m) je pátá nejvyšší hora na světě. Po patnácti letech od poslední české stopy zde se horolezci Lukáši Jasenskému loni v květnu podařilo zdolat její vrchol. Na Makalu vylezl bez kyslíku a osobních šerpů, promrzlý a s obrovskou radostí. Splnění životního snu však předcházelo pět let příprav a nevydařených expedic. Příběh o jedné velké cestě za velkým snem teď Lukáš představí v pražském kině Bio Oko v rámci čtvrtého ročníku cestovatelského Diáky festivalu (20. – 21. 2.). 

Láska na kolech – proč je cestování obytným autem ten nejlepší způsob cestování
Cestování s dětmi

Láska na kolech – proč je cestování obytným autem ten nejlepší způsob cestování

Co kdyby vám někdo řekl, že existuje dovolená, která může být už od prvního okamžiku nekonečným dobrodružstvím plným jedinečných zážitků a nezapomenutelných vzpomínek pro celou rodinu? A navíc, že ani nemusíte cestovat někam daleko a tohle všechno si můžete užít klidně pár kilometrů od vašeho domova? Že je to nepředstavitelné? Přitom je to tak snadné! Řeč je o cestování obytným autem.

Průvodce zeměmi

Aneb to nejlepší, co byste měli navštívit.


Diskuzní fórum

„KONČÍM“. Takto předběžně zakončila Nicolette Havlová svou plánovanou 3500 km pěší pouť
Diskuse k článkům

Zdravim, rad cestuji sam a dlouho, nekdy to proste chce vytrvat, i kdyz je treba pocasi na prd a mate problemy. Me by zajimala trasa, kde jste se pohybovala. Co jste prosla a kde jste to ukoncila, protoze jsem tam nekolikrat trekoval a takove Altiplano se s nikym nepripravenym nesere, silny vitr, v noci mraz, vse je hodne daleko a neni kde si dokoupit jidlo. Diky

Když jsem přečetl tento článek, byť jsem nikdy o této cestě dívky předtím neslyšel, okamžitě se mi vybavilo mé dvouleté plánování odletět do Jižní Ameriky, kde v šedesáti začnu žít podle sebe. Vše jsem měl naprosto propracované a vše co jsem měl jsem prodal. Odletěl jsem v říjnu loňského roku (2023). Nejprve poznat Venezuelu a posléze zůstat v Kolumbii, kde jsem chtěl zůstat. Nemluvě o Ekvádoru, kde ale již dnes není bezpečno. Po pár týdnech jsem měl podobné reakce na své rozhodnutí. Najednou pocit, že mi dost chybí a už nikdy nebudu se svými přáteli, ve svém životě který mi vyhovoval, pouze potřeboval změnit. Vše mi při této cestě v hlavě zrálo, poznal jsem v sobě co jsem neznal a kde mám výhody a kde mínusy. Vrátil jsem se a začal žít jinak a lépe opět v ČR. Tím chci sdělit, že vždy obdivuji odvahu každého a rozhodnutí dokázat maximum svých možností. To jak to později dopadne je vždy nepředpokládané a vždy je to poznání sama sebe a zocelení do dalších etap života s větší silou uvnitř sebe. Díky tomu jsem objevil maximum jaký jsem a co dělá člověka silným. M.K.