Korsika – ostrov outdoorových aktivit 

Korsika – ostrov outdoorových aktivit 

Čtvrtý největší ostrov ve Středozemním moři – Korsika, je známý nejen pro svou nádhernou přírodu, malebná městečka, bílé pláže a skvělé jídlo, ale zejména nepřeberným množstvím příležitostí pro outdoorové aktivity. Dá se tu šplhat po horách, jezdit na kole, potápět se i kajakovat nebo třeba hrát golf.  

Horami napříč Korsikou 

Zhruba 180 kilometrů dlouhá a velmi dobře značená stezka GR20 protíná ostrov po celé jeho délce ze severu na jih – z Calenzany přes Vizzavonu do Concy – a dá se pohodlně zvládnout v 15 dnech. Nejlepším obdobím, kdy na trek po GR20 vyrazit, je přelom června a září – většina chat je otevřena, počasí není tak horké a stezka je méně přeplněná. Severní část stezky je kvůli strmým a skalnatým úsekům mnohdy považována za obtížnější, ale zároveň i za krásnější. V jižní části mohou chůzi komplikovat vyšší teploty, a to především v letních měsících. 

Celý ostrov je doslova protkán i méně náročnými a přece nádhernými turistickými stezkami. Vůbec nejznámějšími jsou stezky Mare e Monti na severu poblíž Calenzana, Mare à Mare Nord v horském sedle Col de Vergio a Mare à Mare Center v sedle Bocca di Laparo. 

Z Bastie do Bonifacia na (elektro) kole 

Na ostrově najdete také možnost dálkového cyklistického přejezdu. GT20 nabízí 12 nádherných úseků v délce od 30 do 70 kilometrů, které můžete překonávat nejen na klasickém kole, ale i na elektrokole. Začíná na severu ostrova ve městě Bastia a končí na jihu v Bonifaciu. Jet samozřejmě můžete i v opačném směru, nicméně většina průvodců a informací preferuje trasu od severu na jih. Dohromady najedete okolo 600 kilometrů. 

Možnost absolvovat dálkovou trasu GT20 i na elektrokole je zásluhou společnosti APPeBIKE, která instalovala nabíjecí stanice na trase i v hotelech každých 50 km. Díky tomu je tenhle zážitek dostupný doslova pro každého. Další informace najdete na appebike.com a kompletní přehled všech etap i s mapami, profilem trati a doporučenými zastávkami na www.visit-corsica.com. APPeBIKE umožňuje také zapůjčení elektrického kola v Ajaccio, Porticcio, Propriano, Pianě, Porto a na mnoha dalších místech na Korsice.  

GT20 ©Sylvain Alessandri
GT20 ©Sylvain Alessandri

Ajaccio – rodiště Napoleona Bonaparte 

Pro jízdu na kole je jako stvořené historické město Ajaccio i jeho okolí. Až se nabažíte městského ruchu a památek, vydejte se do zálivu Le golfe de Lava s nádhernou rodinnou pláží bez davů turistů. Nachází se asi hodinu jízdy od centra města po panoramatické silničce. Z Ajaccia se vydejte směrem k vesnici Alata a na Pruno Pass s nedalekým hradem Punta postaveným v 19. století. Pak jeďte směrem k vesnici Villanova, odkud už budete mít jedinečný výhled na záliv – pláž a křišťálově čistou vodu. 

Na krátkou vyjížďku podél pobřeží láká i severní špička zálivu. Na obzoru se z mořského indiga do výšky 80 metrů zvedají skalnaté ostrůvky Iles Sanguinaires, které si své jméno vysloužily pro krvavě rudou barvou, jež dostávají během romantického západu slunce. V minulosti byly ostrůvky útočištěm pirátů a psanců, dnes jsou vyhledávanou oblastí jachtařů, surfařů i potápěčů. Zajeďte si sem na podvečerní piknik a užijte si nádherný výhled na město a záliv se sklenkou oblíbeného vína v ruce. 

Na Ajaccio se přes záliv dívá rybářská obec Porticcio se svými nádhernými plážemi a bílým pískem. Prozkoumejte i tyto zázraky praktickým a ekologickým způsobem pomocí elektrokol a vyhněte se zácpám, které se občas při cestě na pláže tvoří. 

Bastia a Porto – skalnaté útesy a malebné přístavy 

Našim dalším tipem je Bastia založená na konci 14. století. Architektura historického centra města byla silně ovlivněna architekturou janovských měst a je dodnes velmi zachovalá. Navíc na kole se dá skvěle vydat i do okolí, směrem na jih najdete lagunu Biguglia, kde si slunečný den můžete zpestřit na oblázkové pláži Mariana.  

Na sever od města můžete prozkoumat korsický mys Cap Corse známý pro svou drsnou krásu. Skalnaté útesy posázené typickými vesničkami na západním pobřeží kontrastují se zelenými kopci, opuštěnými plážemi, malebnými přístavy a janovskými strážními věžemi na pobřeží východním. Celá oblast je zaplavena divokými květy a sladce provoněna makchií. 

Elektrokolo využijete i v zálivu Golfe de Porto na západě korsického ostrova. Leží zde malé, ale malebné přístavní městečko Porto. Oblast sevřená mezi vysokými horami byla díky své neuvěřitelně bohaté fauně a floře zařazena na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Nedotčená příroda regionu je protkána několika cyklistickými trasami a nabízí se zde mnoho mimořádných míst k prozkoumání. 

Z Porta vyjeďte k vesničce Ota vystavěné na úbočí hory. Okrově zbarvené domky protínají malé klikaté silnice a úzké uličky – typický příklad korsické horské vesnice. Půvabným horským kaňonem Spelunca Gorges se pak dostanete až do horské vesnice Evisa, která leží 850 metrů nad mořem a je známá svými kaštanovými háji. 

Do tajemných mořských hlubin 

Modrozelené vody Tyrhénského a Ligurského moře, které obklopují ostrov, v sobě skýtají množství fantastických lokalit pro potápění. 

Poblíž města Calvi zve na písčité dno do hloubky 30 metrů americký bombardér B17, jehož křídla se čtyřmi motory a sedačky pokryté barevnými porosty hub působí monumentálním dojmem. Za druhé světové války bylo jeho úkolem shodit pumy na železniční uzel u italské Verony a znemožnit tak zásobování německých vojsk. Nepřátelským stíhačkám se však během útoku podařilo letoun těžce poškodit, přičemž tragicky zahynuli tři vojáci z desetičlenné posádky a letoun byl posléze nucen nouzově přistát na vodní hladinu. 

Poměrně snadný, ale zato velmi hezký ponor se nabízí poblíž městečka Tizzano v zátoce Mortoli. Pilot dvoumotorového vrtulového letounu Vickers Vicking v roce 1950 zachránil životy celé posádky i všech cestujících, kterým se po nouzovém přistání v moři podařilo bezpečně doplavat na nedaleký břeh. Dnes tu v hloubce zhruba 12 metrů na písečném dně leží už jen torzo britského letadla s rozpětím křídel 27 metrů, které prozatím poskytlo útočiště hejnům drobných rybek, ale pod vlivem ničivé síly mořských proudů velmi pozvolna podléhá své zkáze. 

Další havárii s nešťastným koncem připomíná přes osm metrů vysoký kamenný památník French frigate Sémillante. V roce 1855 se v bouři, husté mlze a silném větru ztratil a následně potopil 54 metrů dlouhý trojstěžník francouzského námořnictva s názvem Sémillante. Během havárie zahynulo bezmála 600 pasažérů, jejichž mrtvá těla moře po několik týdnů omývalo o skalnaté břehy na jihu ostrova Lavezzu. Pozůstatky obětí byly nakonec z moře vyloveny a pohřbeny na hřbitově Cimetière de La Sémillante na ostrově. V hloubce 16 metrů na tomto místě leží již jen nepatrné pozůstatky vraku lodi. 

Korsika – ostrov outdoorových aktivit 

Mezi ostrůvky Lavezzu a Cavallo se rozkládá přírodní rezervace Merouville, jejíž název vznikl odvozením z francouzského „mérou“ – „mořský okoun“. Pokud si zde chcete užít ničím nerušené potápění, přivstaňte si a vyrazte už časně z rána, jedná se totiž o velmi oblíbenou potápěčskou destinaci. Mezi mohutnými zatopenými žulovými bloky, které porůstají trsy zlatavých gorgónií, můžete narazit například na chobotnice i další středomořské živočichy. Navzájem se zde prohánějí obrovští kanici i drobounké salpy nebo kněžíci a u dna líně polehávají maskované ropušnice i pestrobarevné hvězdice. 

V přilehlé zátoce Porto-Vecchio k nenáročným ponorům z hloubky 12 metrů vybízí dokonale zachovalý vrak 50metrové lodi s příznačným názvem „La Pecorella“, tedy „Ovečka“, kterou zde přímo na útes, jenž jí učinil mohutnou díru do dna, navedl její opilý kapitán. 

Nejširší nabídku průvodců a map Korsiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Golf s horskou scenérií 

Na závěr tu pro vás máme několik golfových tipů. Jednoznačným favoritem je trochu „nekonvenční“ a z pohledu golfistů na první pohled možná neobvyklé 12jamkové hřiště Domaine de Murtoli. Hřiště, které navrhl jeden z největších golfových architektů Kyle Phillips, bylo vytvořeno tak, aby maximálně respektovalo okolní krajinu, nezasahovalo do starých olivových hájů a svěže zelených luk. Zkrátka tak, aby si místo zachovalo svou přirozenou krásu. 

V Murtoli razí heslo: „Příroda především!“, a přestože pro některé zastánce uměle vytvořených hřišť s falešnými nerovnostmi a překážkami bude možná trochu oříšek tuto unikátní filozofii přijmout, nakonec si toto úžasně divoké a takřka nedotčené přírodní prostředí, které svou podstatou připomíná první skotská golfová hřiště z 18. století, stejně získá srdce nejednoho hráče. Podobné hřiště jinde ve Francii nenajdete. 

Golfový klub tady navíc nabízí kurzy pro všechny, od začátečníků až po pokročilé hráče a klidné noci ve stylových kamenných domech, které připomínají korsickou architekturu 17. století, mají jedinečnou atmosféru. Zážitek umocní gastronomická zkušenost v místní restauraci, kde se využívá široká škála s láskou a péčí vypěstovaných místních produktů. 

Se svými 75 hektary divoké zeleně a 18 jamkami patří k dalším favoritům golfové hřiště Sperone ležící na samém jižním cípu ostrova. Podle mnohých patří toto hřiště mezi ta nejkrásnější na světě. Výhledy na úžinu mezi Korsikou a Sardinií a ostrůvky Île Lavezzu a Île Cavallo vám při hře doslova vyrazí dech. 


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Co ještě na Korsice vidět?  

  • Bonifacio – malebné městečko vyskládané na bílých útesech. Projděte se uličkami, koukněte do románského kostelíka nebo janovské pevnosti. Zajímavý je také přístav plný jachet a restaurací a nezapomeňte na procházku po úzkých schodech vytesaných v útesu. Výhled na bílá skaliska poházená v moři je nádherný.  Bonifácký průliv je mořskou rezervací, v níž sídlí asi deset ostrůvků Lavezzi. V okolí města pak najdete množství pláží ukrytých mezi vápencovými útesy. Tady budete úplně sami s neskutečnými scenériemi.  
  • Corte – středověké opevněné městečko s výrazným hradem leží ve středu ostrova mezi žulovými masivy hor. Vydejte se údolím Restonica a Tavignano vzhůru podél nádherných tůní až na pláně se salašemi a pastvinami a k úpatí Monte Rotondo.   
  • Col de Bavella – horský silniční průsmyk v jižní části ostrova. Jsou tu pěkné procházky mezi skalními jehlami a různými bizarními útvary i výborné lezecké terény.  
  • Kaskády Polischellu – řada jezírek, kaskád a malých vodopádů s křišťálově čistou a ledovou vodou. Cestou vzhůru je potřeba sem tam šplhat po skalách, cestou dolů skáčete do hlubokých tůní. Doporučuji sem zavítat s canyoningovým průvodcem.  
Bonifacio
Bonifacio

Korsika nabízí naprosto jedinečnou rozmanitost krajiny, především v kombinaci moře a hor. Zdejší vrcholky se zvedají do výšky více než 2000 metrů a odpočívat pak můžete na 1000 kilometrech středomořského pobřeží. Ostrov navíc obývá komunita, která je velmi hrdá na své přírodní i kulturní dědictví, a tak Vám nabídne autentickou dovolenou. Všechny informace o Korsice najdete na www.visit-corsica.com. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí