NEWSLETTER HedvabnaStezka.cz: Cesty za etnokuchyní po celém světě

NEWSLETTER HedvabnaStezka.cz: Cesty za etnokuchyní po celém světě

S vánočními svátky souvisí nejen spousta pohody, tradic a hodně volna na nějakou zajímavou cestu, ale i velké množství dobrot. A právě o jídle, ale hlavně o tom exotickém, vám prozradíme pár tipů. Nejen na gurmánské destinace, ale i podivuhodné perličky z etnokuchyně či pár exotických receptů. A třeba můžete své svátky obohatit o nějaký netradiční kulinářský zážitek.

Jak se stravovat ve světě

Láska, nejen k lidem, ale i ke kulturám, chtě nechtě prochází žaludkem. A jedna z nejlepších cest k místním zvyklostem je přes kuchyni, proto se jí nebojte a přečtěte si tipy na Kulinářské speciality napříč světem. Místní jídlo v té nejryzejší podobě najdete většinou v pouličních vývařovnách a pojízdných stáncích, které někdy nepůsobí nejlákavěji.

Proč stojí za to je jen neminout zjistíte v 10 důvodech, proč se na cestách nevyhýbat pouličnímu občerstvení. Opravdoví gurmáni mohou na cestách vyzkoušet i velké zvláštnosti, například pečená morčata, hmyz nebo ještě živé chobotnice. Více o netradičních pochoutkách se dozvíte v článku Hnus na talíři aneb co ve světě komu chutná.

A teď už ke konkrétním destinacím

Někde najdete jako hlavní surovinu rýži, jinde nechybí maso. O zvycích spojených s jídlem napříč světem najdete více v následujících článcích. Poznejte například Mexiko přes chuťové pohárky a připravte si doma například pravé mexické guacamole. Maledivská kuchyně mísí chutě tří kontinentů – ochutnejte i zde tradiční dhal, hojně rozšířený i v Bangladéši, Nepálu, Srí Lance a na Maledivách, který je vlastně hustá polévka ze žluté či červené čočky. Jeho příprava je rychlá a jednoduchá i v českých podmínkách.

Mezi TOP 7 specialit, které musíte zažít ve Slovinsku na vlastní chuťové buňky, patří kremna rezina, žganci nebo štruklji. Ke Švédsku patří masové kuličky, přestávky na kávu a sladké pečivo zvané fika a ke švédským Vánocům zase obložené stoly zvané Julbord. Pokud se vydáte do exotického Vietnamu, ráje pouličního jídla, nezapomeňte si na svůj cestovatelský seznam poznamenat, jaké speciality v této zemi ochutnat. Mezi TOP 5 kulinářských specialit z nedaleké Malajsie zase patří roti jala, satay a nebo nasi lemak.  Pokud se tam chystáte, ani ty nevynechejte.

Až zamíříte do Afriky, nevynechejte TOP 7 věcí, které musíte ochutnat v Maroku a nebo se inspirujte 5 jídly, které v Africe musíte vyzkoušet. Na hranicích Evropy a Asie vám pomůže s orientací v místní kuchyni gastronomický průvodce Gruzií. Kulturní univerzálií je také chleba, který nechybí téměř na žádném stole. Přesto je jeho podoba různá – jak se jí chleba v Indii, Maroku a nebo arabských zemích?

Zážitky spojené s jídlem

Jednu z největších jídelen světa můžete najít v indickém Zlatém chrámu v Amritsaru. Kromě toho, že se zde zdarma najíte, můžete se i jako dobrovolníci podílet na přípravě jídel. Pokud se chystáte do Indie, rozhodně ho navštivte. Článek o tom, jak je náročný život na farmě na olivový olej, možná změní vaše romantické představy. Případně se podívejte na farmu jedlých slávek. Každá cestovatelská duše by měla jednou za život také vyzkoušet hmyzí dobroty. Kdyby se vám to nepoštěstilo na cestách, přijďte na hmyzí večer do naší restaurace Klub cestovatelů.

Jídlo je také potřeba zapít

V Česku často zapíjíme jídlo pivem, trošku jiné je vietnamské bia hoi, které sice stojí pár drobných, ale s naším pivem má pramálo společného – a rozhodně stojí za ochutnání. V Mexiku se zase můžete těšit na pravou tequillu. Nejzajímavější jsou pro mě ale rozdílné chuťové preference k horkým nápojům – poznáte je v článku 5 nejoblíbenějších horkých nápojů světa.

Koho sledovat, abyste byli v gastronomickém obraze?

Inspirujte se například články blogerky Bohunky Kosové z Authentic world food, blogem Cesty chutí Milana Václavíka nebo jednou z nejlepších českých kuchařek a blogerek o exotické kuchyni Kamilou Rundusovou.

Exotické bylinky a další ingredience nakoupíte na vietnamské tržnici

Pár receptů na závěr

A na závěr nemůžeme neprozradit pár receptů. Třeba na vietnamskou polévku Pho, originální marocký kuskus, „marockou whisky“ čaj, oblíbený arabský salát tabouleh a sladkou baklavu.

Na závěr si nemohu odpustit dva tipy. Mě osobně na cestách baví právě ty zmíněné horké nápoje, naposledy jsem se zamilovala do kolumbijské kávy, o níž se více dozvíte v mém článku o kolumbijské kávové kultuře. A aby tenhle newsletter nebyl jen o jídle, přečtěte si na závěr moje tipy na 9 zemí, kde ještě vládnou tradice.

Jestli vás naše články o etnokuchyni baví, máte se na co těšit i do budoucna, už na následující týdny máme naplánované reportáže o africké kuchyni či kostarické kávě. Krásný zbytek prosince a spoustu zajímavých cest v novém roce přeje za celou redakci

Kateřina Petríková (Smolová), šéfredaktorka cestovatelského portálu HedvabnaStezka.cz

Článek je obdobou našeho občasného newsletteru s nejnovějšími tipy na cesty. Chcete mít podobné informace vždy s předstihem a jako první? Přihlaste se do našeho newsletteru také:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: