HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ETNOKUCHYNĚ A RECEPTY

POSLEDNÍ DISKUSE

Jak a kde si nejlépe užít všechny chutě Vietnamu, ráje pouličního jídla

Jak a kde si nejlépe užít všechny chutě Vietnamu, ráje pouličního jídla

Za vším hledej koriandr. I tak by se dala popsat vietnamská kuchyně. Možná si myslíte, že ji díky mnoha bistrům a restauracím, kterých v posledních letech v České republice vyrostlo jak hub po dešti, znáte velmi dobře, ale ve Vietnamu toho můžete ochutnat mnohem více. Nahlédněme společně pod pokličku pravých vietnamských hrnců a pánví!Vietnam, jehož tvar na mapě připomíná písmenko S, rozlohou nepatří mezi největší asijské země. Přesto byste po zemi cestovali z jednoho konce na druhý velmi dlouho. Mezi bývalým hlavním městem, „francouzským“ Saigonem a současným hlavním městem Hanojí totiž leží 1750 km. Po cestě z jihu na sever si všimnete, že se gastronomie liší region od regionu. Nabídka pokrmů je nepřeberná a ty největší delikatesy neochutnáte v restauracích označených michelinskou hvězdou, ale doslova za pár korun na ulici, na malých plastových židličkách u pouličních stánků s jídlem.


Ve Vietnamu umí také skvělé bagety, VietnamVe Vietnamu umí také skvělé bagety, Vietnam

Pivo a smažené dobroty v Hanoji, VietnamPivo a smažené dobroty v Hanoji, Vietnam

Ty největší lahůdky ochutnáte v ulicích, VietnamTy největší lahůdky ochutnáte v ulicích, Vietnam

 

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Vietnam - země polévek

Vietnamci milují polévky. Jistě všichni znáte hvězdu této kategorie, která se dostala i k nám – polévku phở. Klasická varianta je s hovězím masem - phở bò, můžete si objednat i kuřecí - phở gà. Zajímavostí je, že tento hutný vývar s vařeným masem, rýžovými nudlemi a spoustou bylinek Vietnamci často snídají (nicméně v Hanoji, kde polévka původně začátkem 20. století vznikla, si ji můžete objednat po celý den). Méně známá, ale stejně chutná varianta klasické phở je polévka z centrálního Vietnamu, konkrétně z císařského města Hue - Bún bò Huế. Liší se chutí, která je sladkokyselá a lehce pikantní. Dominantní bylinkou není koriandr, ale citronová tráva a nudle jsou silnější.

Pouliční prodavačka zeleniny, HanojPouliční prodavačka zeleniny, Hanoj

Bagety Madam Khahn

Společně s polévkou phở, která se stala světoznámou poté, co se dostala do Evropy, Spojených států a Austrálie s uprchlíky před Vietnamskou válkou, je jedním z nejvíce exportovaných pokrmů bageta bánh mì. Pochází z jihu, kde se za dob francouzské koloniální vlády pekly klasické bíle bagety, tak jak je známe i u nás. Nicméně dnes jsou bánh mì rozšířené po celém Vietnamu, kde na ulicích můžete potkat nezaměnitelné stánky na kolečkách, ve kterých vám bagetu připraví, nůžkami rozpůlí na dva kusy a zabalí do starých novin, které zavážou gumičkou.

Zelená rýžová políčka, historické památky i vápencové homole utopené v tyrkysovém moři - to všechno a spoustu dalšího najdete v každém průvodci. Přesto však po příjezdu do Vietnamu zůstanete ohromeni jeho ruchem a životem. Přečtěte si o této zemi více v článku Vietnam – aneb co jsem v průvodci nenašel: Sa Pa, Cuc-Phuong, Halong Bay.

Objednat si ve Vietnamu bez znalosti vietnamštiny bánh mì je vždycky dobrodružství, protože nikdy nevíte, jaká bude náplň – skoro vždy je bageta namazaná vietnamskou paštikou a najdete v ní nakládanou ředkev, mrkev, čerstvou okurku a koriandr, ale tím podobnost končí – někdy ji dostanete s grilovaným vepřovým masem, jindy s dlouho taženým hovězím, někdy s tofu, jindy s šunkou. Variant je nespočetně. Pokud zavítáte do městečka Hoi An ve středním Vietnamu, nesmíte minout stánek staré vietnamské babičky s uvázaným šátkem, Madam Khahn. Tam jsem jedla ty nejlepší bagety a na Madam Khahn dodnes s láskou vzpomínám. Její stánek, označený jako Bahn Mi Queen, naleznete na ulici Tran Cao Van 115.

"Benátky Vietnamu" na talíři

V městečku Hoi An si nepochutnáte jen na skvělých bagetách. Toto malebné přístavní město středního Vietnamu, někdy označované jako “Benátky Vietnamu”, je známé svou fantastickou kuchyní a vyhlášené místními kurzy vaření. Pokud sem budete mít cestu, nesmíte zapomenout ochutnat některé z místních specialit: vynikající nudle s vepřovým masem Cao lầu, o kterých se říká, že se mohou vařit jen s vodou z hoianských studní nebo výborné wontonské knedlíčky Hoành thánh chiên. Kromě skvělého pouličního jídle naleznete u Hoi An i spoustu špičkových restaurací, které stojí za návštěvu i přes to, že budete muset sáhnout trošku hlouběji do kapsy.

Káva se podává nejčastěji s kondenzovaným mlékem, VietnamKáva se podává nejčastěji s kondenzovaným mlékem, Vietnam

Bia hơi , nejlepší pivo v Asii

A co pití? Ve Vietnamu žízní neumřete - i když se tu v České republice pyšníme levným pivem, ve Vietnamu nás velmi snadno trumfnou. Stačí si v jakékoliv hospůdce objednat Bia hơi (bia pochází z francouzského bière, pivo), zaplatit v přepočtu asi 8 korun a dostanete kelímek piva, často servírovaný s ledem, které se vaří denně čerstvé v mnoha místních minipivovarech. Toto pivo je rozšířené hlavně na severu v Hanoji, na jihu země vám budou muset stačit plechovky nebo láhve místních či importovaných značek. Ochutnejte místní značky 333, Saigon Green / Red / Special nebo lahvové Bia Hanoi.

Je libo kávu?

Mezi tradiční nápoje patří i místní káva cà phê đá, která se nechává překapávat ve speciálním filtru přímo do jednotlivých hrnků a pije se buď horká, nebo studená se spoustou ledu. Přídává se do ní kondenzované mléko, takže nápoj je velmi sladký.

Five boy number one nabízí nejlepší smoothie, Saigon, VietnamFive boy number one nabízí nejlepší smoothie, Saigon, Vietnam

Nejlahodnější smradlavé ovoce - durian

Opravdovou lahůdkou jsou sinh tố - smoothie a džusy z čerstvého tropického ovoce, které vám připraví v mnoha stáncích zejména na jihu Vietnamu. V Saigonu si nenechte ujít stánek anglicky nazvaný Five boy number one na ulici Bui Vien 84 v Distriktu 1, kde si za zhruba 40 korun dopřejete půllitrovou vitamínovou bombu z libovolné kombinace ovoce. Rozhodně vyzkoušejte kombinaci z durianu - nechvalně známeho smradlavého ovoce, se kterým nikde v Asii nemůžete cestovat veřejnou dopravou. Výrazně zapáchá slupka, proto se nenechte odradit, dužina ovoce je lahodná a voňavá.

Cestovní kancelář GO2Poznejte krásy Sapy, ale i celého Vietnamu od hor severu až po krásné pláže jihu. Dovolená Vietnam na míru je naší doménou. Originální zájezdy Vietnam spojené se zážitky a poznáním se specialisty z CK Go2. Velkou výhodou je také český delegát přímo na místě.


Nikola Štěrbová se do Vietnamu poprvé podívala jako turista v rámci velké cesty po Asii a ihned si jej zamilovala. V Go2 připravuje a realizuje zájezdy do Vietnamu. Více o její práci naleznete na portálu Dovolená Vietnam.


05.12.2017, Nikola Štěrbová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo čeká od života málo, nedostává nic.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ