HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ETNOKUCHYNĚ A RECEPTY

POSLEDNÍ DISKUSE

Top 7 specialit, které musí ve Slovinsku zažít vaše chuťové buňky!

Top 7 specialit, které musí ve Slovinsku zažít vaše chuťové buňky!

I když je Slovinsko malá zemička, může se pochlubit neuvěřitelně různorodou kuchyní. Je silně ovlivněná kulinářskými styly sousedních zemí, které si ovšem upravila po svém. Z Rakouska Slovinsko převzalo například klobásy a štrúdl, z Itálie žlikrofi podobné raviolám a z Balkánu pljeskavicu (pirohy plněné masem nebo zelím) a burek.Ve slovinském jídelníčku najdete především masité pokrmy a kromě hovězího, kuřecího a vepřového obsahuje často také telecí nebo zvěřinu. V nabídce se občas objeví i koňské nebo dokonce medvědí maso. A které speciality byste si neměli nechat ujít, pokud chcete zažít Slovinsko také „na vlastní jazyk“?

Slovinci dbají na čerstvost a místní produkci, Lublaň, SlovinskoSlovinci dbají na čerstvost a místní produkci, trhy v Lublani, Slovinsko

1. Blejska kremna rezina

Kremná rezina se skládá z vrstvy vanilkového puding a silné vrstvy šlehačkového krému, které jsou vložené mezi dva tenké plátky lístkového těsta. Pochází z regionu okolo města Bled a i v některých českých cukrárnách ji můžete ochutnat něco podobného pod názvem „kremšnit“, kde ale nikdy nebude tak dobrý, jako v bledské cukrárně s výhledem na jezero.

Kremna rezina v Bledu, SlovinskoKremna rezina v Bledu, Slovinsko

2. Jota

Jota je typická slovinská polévka. Vaří se ze směsi fazolí, kysaného zelí a brambor a někdy se do ní přidává i klobása nebo uzené. Slovinci jsou zvyklí jíst polévky před většinou hlavních jídel a jako méně sytou variantu někdy volí drůbeží nebo hovězí vývar s vaječnými nudlemi (juha z rezanci) nebo polévku obara s dušeným drůbežím nebo telecím masem.

Polévka jota, SlovinskoPolévka jota, Slovinsko

3. Štruklji

Slovinských štrukljů existuje bezpočet variant. Ve sladké úpravě si je můžete dát k snídani či svačině, slaná varianta se hodí i jako příloha k hlavnímu jídlu namísto knedlíků nebo místo knedlíčků do polévky. Štruklji jsou vlastně takové malé roládky a těsto může být naplněno podle požadovaného účelu – ořechy, mákem, sýrem nebo třeba vejci či tvarohem s čerstvou pažitkou.

Tradiční Štruklji s tvarohem a ořechy, SlovinskoTradiční Štruklji s tvarohem a ořechy, Slovinsko

4. Slovinské víno

Slovinsko patří mezi vinařské země a pěstování vína zde má dlouhou tradici – první víno zde prý rostlo už v době Keltů a ve městě Maribor přes 400 let pěstují dnes nejstarší hlavu vinné révy na světě. V zemi se rozlišují tři hlavní vinařské oblasti – Podravje, Posavje a Primorsko. Každá exceluje v jiné oblasti produkce, zatímco nejsevernější Podravje se specializuje téměř výhradně na vína bílá, jižní Primorsko produkuje skvělá červená. Teran, Malvazija nebo Rebula jsou některé z typických místních odrůd, které byste ve Slovinsku rozhodně měli ochutnat.

Jedna z oblíbených degustací, SlovinskoJedna z oblíbených degustací, Slovinsko

Přečtěte si více o nejstarší hlavě vinné révy na světě, která roste v Mariboru!

5. Žlikrofi

Žlikrofi jsou raviolám podobné těstovinové knedlíčky plněné bramborami, cibulí, masem nebo vším dohromady. Mohou se podávat buď s teplou omáčkou či jako příloha k masům.

Žlikrofi, SlovinskoŽlikrofi, Slovinsko

6. Žganci

Jedná se o kaši, nejčastěji pohankovou (ajdovi žganci), která je podobná italské polentě. Podává se s mlékem či jogutem a nebo škvarky, případně zvěřinou. Může se přidávat do polévek, jako příloha k hlavnímu jídlu nebo jako samostatný pokrm. Kromě pohanky se vyrábí i z kukuřičné, pšeničné nebo ovesné mouky.

Pohankové ajdovy žganci, SlovinskoPohankové ajdovy žganci, Slovinsko

7. Sýry, uzeniny a další místní produkce

Místní sýry, uzeniny, mléko a med jsou ve Slovinsku vyhlášené a těší se čím dál větší oblibě. Ochutnejte slavnou Krajnskou klobásu, Gorjanskou zaseku (pomazánku z uzeného špeku), čerstvé sýry a mléko přímo od farmáře nebo vyhlášený med z místní produkce. K tomu všemu zakusujte místní tradiční chléb.

Tradiční sýry a uzeniny, SlovinskoTradiční sýry a uzeniny, Slovinsko

Autorka Tereza Kramplová se v životě řídí heslem "svět patří těm, co se nepo..." a proto s radostí kombinuje studium na lékařské fakultě s cestováním po světě a vysněnou prací redaktorky v HedvabnaStezka.cz. Kromě těchto tří milovaných oblastí ji baví lezení, chození po horách, jízda na horském kole nebo trailový běh. Mezi její nejoblíbenější destinace patří Balkán a Indonésie.

 

IFeelSlovenia

Slovinsko je nádherná země jako dělaná pro letní i zimní dovolené. Najdete zde totiž malebné pláže ke koupánívysoké hory pro nadšené turisty, kvalitní lyžařská centra pro milovníky zimních radovánek, spoustu historie a přírodních krás k objevování a k tomu všemu navíc výborné jídlo a víno. Kromě toho všeho se sem dostanete z Česka pohodlně po kvalitní dálnici během pár hodin. Slovinsko můžeme vřele doporučit! Spoustu krásných fotek a aktuální informace můžete najít i na Facebooku.

13.06.2016, Tereza Kramplová


Diskuse


Luvák
Luvák

Chybí mi tam Vampi a Bakala.

14. 06. 2016, 10:26:36

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nechval dne před hotelem.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ