HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Cestování podle aktivit


Národní park Sundarbans
Památky UNESCO

Národní park Sundarbans

Národní park Sundarbans se rozkládá v deltě řek Gangy, Brahmaputry a Meghny v Bengálském zálivu. Jeho polovina leží na území Indie. Má rozlohu 10.000 km2 a nacházejí se v něm největší mangrovníkové porosty na světě. Je domovem mnoha druhů vodních i pozemních zvířat – mimo jiné i ohroženého bengálského tygra.

GHADAMES
Památky UNESCO

GHADAMES

Město Ghadames (Perla pouště) patří mezi místa uvedená na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ghadames se nalézá na hranici Libye, Tuniska a Alžíru. Nachází se v oáze, která je obydlená již od Římských dob.

Posvátné město Anuradhapura
Památky UNESCO

Posvátné město Anuradhapura

Historické posvátné město Anuradhapura bylo hlavním městem Srí Lanky od 4. stol. př. Kr. až do začátku 11. stol. Po dlouhá léta bylo centrem politického i náboženského života. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou archeologickou lokalitu. Asi nejdůležitějším objektem je posvátný fíkovník (Maha Bodhi Tree), který vyrostl z větve, přinesené sem zakladatelkou řádu buddhistických mnišek, princeznou Sangamittou v roce 236 př. Kr. Anuradhapura je na seznamu světového dědictví UNESCO.  

Historické město Polonnaruwa
Památky UNESCO

Historické město Polonnaruwa

Polonnaruwa se v 10. století stala hlavním městem dnešní Srí Lanky. Tehdy zde vládla indická dynastie Chola. Největšího rozmachu však město dosáhlo ve 12. století za vlády krále Parakramabaha I. Z té doby se dochovaly ruiny královského paláce a Gal Vihara, skupina obřích soch Buddhy.

Zlatý chrám v Dambulla
Památky UNESCO

Zlatý chrám v Dambulla

(Golden Temple of Dambulla) Nejrozsáhlejší a nejlépe zachovaný jeskynní chrám na Srí Lance. Zdokumentováno je 80 jeskyní, ale hlavních, které obsahují sochy a malby, je 5. Převažují malby a sochy buddhistické, jen několik je hinduistických. Nejstarší pocházejí z 1. století př. Kr., později byly ale renovovány a přemalovány.  

Posvátné město Kandy
Památky UNESCO

Posvátné město Kandy

Město Kandy leží v krásné kopcovité krajině stejnojmenné plošiny v centru Srí Lanky, obklopeno převážně čajovníkovými plantážemi. Toto posvátné buddhistické místo, známé také jako Senkadagalapura, bylo posledním hlavním městem králů Sinhala. Nejdůležitější památkou je Chrám Buddhova zubu (The Temple of the Tooth Relic), ve kterém je uchovávána tato posvátná relikvie. Chrám, postavený v 16. století, je dodnes významným poutním místem. Kandy je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Bodhgaya
Památky UNESCO

Bodhgaya

Nejsvětější buddhistické místo, kde Buddha r. 623 př. n. l., po dlouhém půstu a meditaci, dosáhl pod stromem „bodhi“ osvícení.  Bodhgaya je malé městečko, kde hoří mnoho svíček a máslových lampiček, je zde spousta květin, do vínova oděných mnichů, tibetských poutníků, ale také žebráků, dětí a samozřejmě chrámů. Většina zemí vyznávajících buddhismus zde más svůj vlastní chrám. Pokud hledáte spirituální prostředí, klid a mír či pokud chcete absolvovat meditační kurs, navštivte Bodhgayu od října do února. Do Bodhgayi se dostanete autobusem z 13km vzdálené Gayi, kam jezdí mnoho vlaků z Dillí či Kalkaty.

Khajuraho
Památky UNESCO

Khajuraho

Tichá a vlídná vesnice ve státě Madhya Pradesh, je známa desítkami hinduistických chrámů s vyobrazeními slunečních bohů, posvátných býků a především žen a sexu. Zdejší erotická výzdoba chrámů, která je jakousi Kámasútrou pod širým nebem, je mezinárodně proslulá. Největší a nejvýznamnější chrámy, které jsou nádhernými ukázkami Indo-Árijské architektury, pocházejí z 10.-11. století. Chrámy patří dvěma náboženstvím – hinduismu a džinismu – a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Delhi (Dillí)
Památky UNESCO

Delhi (Dillí)

Hlavní město s cca 10 miliony obyvatel je po Bombaji a Kalkatě třetím největším městem Indie. Dillí je městem kontrastů, což se odráží i v jeho rozdělení na starou a novou část. Původní “staré” Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie až do 19. století, moderní Nové Dillí vybudovali Britové ve 20. letech 19. století a bylo hlavním městem v době britské koloniální nadvlády. Nejvýznamnější stavbou Starého města je masivní Červená pevnost.   Tento opevněný palác ze 17. století, nese název podle červeného pískovce, ze kterého je postaven. Nechal ji vybudovat moghulský vládce Šáh Džáhán a je vrcholem tvořivosti moghulského období. Obytné prostory se skládají z mnoha pavilonů, které spojuje vodní kanál Nahr-i-Behisht (Říčka ráje). Její architektonický styl měl silný vliv na pozdější stavby budov i zahrad v jiných oblastech, například v Agře, Dillí nebo Radžastánu. Červená pevnost je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historické město Sigiriya
Památky UNESCO

Historické město Sigiriya

Ruiny hlavního města, které nechal postavit král Kasyapa I. (5. stol.), leží na svazích a vrcholku Lví skály (Lion´s Rock). Tento žulový blok se svou výškou 370 m vyčnívá z džungle a je přístupný řadou schodišť a galerií. Na plochém vrcholku se nachází horní palác (vodní nádrže jsou dodnes funkční), na střední terase je proslulá Lví brána a tzv. zrcadlová zeď s mnoha freskami. Dolní palác ve spodní části je obklopen příkopy a hradbami a na úpatí skály se rozprostírají zbytky rozlehlých zahrad.

Staré opevněné město Galle
Památky UNESCO

Staré opevněné město Galle

Před příchodem Portugalců v 16. století bylo Galle známo jako Gimhathiththa a bylo hlavním přístavem ostrova. Vrcholu svého rozvoje dosáhlo v 18. století během holandské koloniální nadvlády. Galle je příkladem opevněného města postaveného v jižní a jihovýchodní Asii Evropany. Evropské a tradiční asijské architektonické styly se zde prolínají a mísí.

Ostrov LUZON
Památky UNESCO

Ostrov LUZON

Na ostrově Luzon najdete kromě Manily i mnoho jiných zajímavých míst. Angeles City Angeles leží asi dvě hodiny jízdy po dálnici na sever od Manily. Část 260 000 města byla zničena při výbuchu sopky Mt. Pinatubo v roce 1991. Dnes je město proslulé zejména svými go-go bary a nočními podniky na Fields Avenue. Zábavu pro gentlemany zde nabízí více jak 60 barů, k dispozici je komfortní levné ubytování a množství kvalitních restaurací. Město je výchozím bodem k výletům na sopky Mt. Pinatubo a Mt. Arayat. V únoru se na nedalekém bývalém vojenském letišti Clark koná populární festival horkovzdušných balónů. K dispozici jsou i dvě dobrá golfová hřiště Mimosa Golf Club a Greenhills Golf Club. Milovníci nákupů se mohou vydat do bezcelní zóny Clark.

Poprvý Ginza a Marunouchi
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Poprvý Ginza a Marunouchi

Využil jsem toho, že se Ginza vždy během víkendu odpoledne zavírá pro auta a vyrazil tam. Samozřejmě mě zase hnala posedlost udělat hromadu fotek, i když bylo jasný, že o krásnejch záběrech s modrou oblohou si můžu akorát tak nechat zdát – nebe bylo souvisle šedivý, což je pro fotografování ta nejhorší varianta.

Poprvé do Afghánistánu
Cestopisy a reportáže

Poprvé do Afghánistánu

Když člověk cestuje po těch divočejších místech, kde se cítí jako v jiném světě, důležité problémy se najednou stávají směšnými nebo postupně zcela mizí. Věci získávají jinou perspektivu. S tím jsem projel Afghánistán ze západu na východ.

Výlet do města Livingstone a na Viktoriny vodopády
Cestopisy a reportáže

Výlet do města Livingstone a na Viktoriny vodopády

Zase jsme se nechali nachytat a rozhodli se jet minibusem! Z Chomy do Livingstonu je to skoro 200 km a jet narvaný v minibusu není žádnej med, obzvlášť když je vedro k padnutí, zastavujme u každý odbočky do buše a pod sedadlem přede mnou se veze několik živých slepic.