Baskicko – národní parky, výtečné víno, skvělé vlny pro surfaře

Baskicko – národní parky, výtečné víno, skvělé vlny pro surfaře

Baskicko v sobě skrývá krásu přírodních parků i architektonické perly v kulturní metropoli Bilbau. Je centrem španělské silniční cyklistiky, na své si však přijdou i vyznavači horských kol, treků i nadšenci do vodních sportů. Vlny v Biskajském zálivu jsou mezi surfaři v Evropě vyhlášené.

Baskicko je zemí protikladů. Na severu jej lemují strmé vrcholky hor pokryté lesy svážející se přímo na pobřeží s písečnými plážemi. Na jihu se díky výborným klimatickým podmínkám nachází jedna z nejlepších vinařských oblastí v Evropě, Rioja Alavesa. Mezi řekou Ebro a pohořím Cantabria se na zvlněných svazích díky práci místních vinařů každý rok sklízí nejlepší vinná réva. Víno je zde vyráběno podle tradičních postupů, ale současně obohacené o nové technologie. Skleničku si tak zde můžete dát jak ve středověkých sklípcích, tak i v nejmodernějších vinařstvích.

Centrem celé oblasti Rioja Alavesa je středověké městečko Laguardia, které bylo založeno v 10. století jako obrana Navarrského království. Malebné uličky Laguardie jsou lemovány renesančními, barokními i neoklasicistními budovami. Určitě si nesmíte nechat ujít jeden z klenotů baskického umění, kostel Santa María de los Reyes s polychromovanými dveřmi, jehož nejstarší části pocházejí z 12. století. Jak se říká v Laguardii, nejlepší víno je to, které vypijete. Nechte se tedy uchvátit místní pohostinnou atmosférou, dejte si doušek kvalitního víno a vyrazte až k překrásné vyhlídce „El Collao“.

TIP: Poblíž městečka Zumaia na severu Španělska v Baskicku jsou dvě pláže, které vás uchvátí flyšovými skalami. Fotku z nich jsme zařadili jako úvodní k tomuto článku. Usazené vrstvy pískovců a jílů se tu vyvrásnily do výše a tvoří nádherné útesy. Tento geologický unikát pod ochranou UNESCO můžete zažít nejlépe procházkou po pobřeží nebo plavbou podél něj. Více zjistíte na https://en.unesco.org/global-geoparks/basque-coast nebo https://geoparkea.eus/en/.

Přírodní park Urkiola 

Hornatý park s vápencovými srázy, roklemi a hlubokými údolími. To je národní park Urkiola, který se rozkládá na nejvyšší část pohoří Aramotz a tvoří vápencovou bariéru mezi lokalitami známými jako Arratia a Duranguesado (Bizkaia) a údolím Aramaio (Alava). Národní park Urkiola odděluje kantabrijskou pánev Atlantiku od středomořské pánve. Pokud máte rádi drsnou krajinu, toto je místo přesně pro vás. V parku se můžete vydat k nejvyšší hoře Anboto nebo třeba do Mariiny jeskyně. Park je pojmenovaný podle svatyně Urkiola vzdávající hold Svatému Antonínu. Přímo před svatyní najdete posvátný kámen, který má podle legendy kouzelnou moc. Pokud jej třikrát obejdete dokola, velmi brzy najdete tu pravou lásku a budete moci chystat veselku.

Přírodní park Gorbeia, www.bilbaoturismo.net 

Přírodní pakr Gorbeia 

Dalším přírodní park, Gorbeia, můžete nalézt mezi historickými oblastmi Bizkaia a Alava, kolem hory Gorbeia s nadmořskou výškou 1 481 m. Je oblíben především mezi horolezci. Krajina v Gorbeia je velmi rozmanitá, od holé skalní stěny po mírné, zvlněné pastviny až po bukové a dubové lesy. Na místních loukách se nachází bezpočet chatrčí a ovčínů jako odraz důležité pastýřské tradice. Pozoruhodný je  i chráněný biotop Itxina a vodopád Gujuli se 100 metrovou kaskádou.

Žije zde také několik ohrožených druhů. Při toulání se dubovými lesy můžete natrefit na vydry, pyrenejského desmana, konipasa šedého či vodního kosa. Na vrcholu hory Gorbeia se tyčí slavný 17 metrů vysoký Kříž Gorbeia. Jedná se už o třetí verzi kříže, první dva kříže nevydržely na vrcholku dlouho a počasí nad nimi vždy zvítězilo. 

Přírodní park Armañón

Nejmladší chráněnou oblastí v Baskicku je přírodní park Armañón. Najdete jej v regionu Las Encartaciones ve Vizcaya. Největším lákadlem parku je jeskyně Torca del Carlista, která je jedním z největších podzemních systémů v Evropě a útočištěm pro hlavní chovnou kolonii vrápenců středomořských.

Jeskyně Pozalagua, www.bilbaoturismo.net 

Další zajímavou jeskyní v parku je Pozalagua. Ta byla objevena náhodou v roce 1991 po explozi v nedalekém lomu. Ve 125 metrů dlouhé místnosti najdete jednu z nejvyšších koncentrací excentrických stalaktitů na světě. Na první pohled vám bude připadat, že místní stalaktity naprosto popírají gravitační zákony. Rostou totiž divoce všemi možnými směry. 

TIP: Nejlepší vlny na surfování najdete v malém městečku Mundaka. Leží na baskickém pobřeží přibližně 24 km severovýchodně od města Bilbao.

https://www.spain.info/en/

www.bilbaoturismo.net 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: