Toulky kouzelným údolím Lauterbrunnen

Toulky kouzelným údolím Lauterbrunnen

Švýcarsko je zemí neuvěřitelných přírodních krás a na nějakou zajímavost narazíte doslova na každém rohu. V samém srdci této alpské země leží dvě dlouhá údolí, která toho návštěvníkům mohou nabídnout opravdu hodně. Jedním z nich je kouzelné údolí Lauterbrunnen, kde můžete objevovat desítky jedinečných vodopádů, ale třeba také vyjet lanovkou k muzeu Jamese Bonda nebo se zdálky kochat světoznámou trojicí hor Eiger, Mönch a Jungfrau.

72 vodopádů k prozkoumání

V údolí Lauterbrunnen nemusíte ani vylézat z vlaku nebo auta, abyste si užili podívanou na některé místní proslulé vodopády. Strmé skalní stěny, kterými je údolí sevřeno, jsou ideální pro to, aby se z nich řítila voda, a to se také v mnoha případech děje. Mezi nejznámější místní vodopády patří 297 metrů vysoký Staubbach, který se stal ikonou této části Švýcarska. Koneckonců je to nejvyšší volně padající vodopád v Evropě vůbec, takže se určitě máte na co těšit. Nejen tento vodopád můžete navštívit v rámci poznávacího zájezdu do Švýcarska s CK Mundo.

Přestože byste si jeho návštěvu rozhodně neměli nechat ujít, ještě o něco zajímavější podívanou nabízí nedaleký Trümmelbach. Ten sice není vidět již z dálky, ale nabízí zcela jiné zážitky. Tento ledovcový vodopád se totiž řítí přímo uvnitř hory. Voda zde vytváří nevídané skalní útvary a vy se tak můžete pokochat úžasnou podívanou v nitru naší země. Kromě burácející vody skrze skalní průrvy jsou odsud navíc i nádherné výhledy na okolní hory a několik vodopádů na druhé straně údolí.

Schynige Platte

Výlety do hor

Při prozkoumávání údolí se určitě neubráníte upřeným pohledům vzhůru na okolní horské masivy. Koneckonců můžete odsud pozorovat jednu z nejznámějších švýcarských čtyřtisícovek Jungfrau. Skvělé zážitky ale nabízejí také výlety do hor po svých nebo lanovkou. Velmi oblíbený je výstup na Männlichen a následně cesta přes jednu z nejkrásnějších hřebenových cest ve Švýcarsku. Užijete si výhledy nejen na místní velikány, ale také do obou sousedních údolí.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Populární je také cesta do Mürrenu, městečka na skále ve výšce 800 metrů nad Lauterbrunnenem. Nahoru nevede žádná cesta, a tak musíte vyrazit po svých, nebo lanovkou. Dále se můžete vydat krásnou vyhlídkovou cestu nad údolím, ze které budete mít výhled dolů i na okolní vrcholky Bernských Alp. Kdo má energie na rozdávání, může si dát do těla a vyrazit z Mürrenu nahoru po svých až na vrchol Schilthorn, kde mimo jiné narazíte na muzeum Jamese Bonda. Alternativou je cesta příjemnou lanovkou s výhledy na krásy okolní přírody.

Pohled do údolí Lauterbrunnen

Soutěsky a kouzelné městečko

Pokud se navíc ubytujete v Lauterbrunnenu, není nic jednoduššího než se sebrat a vyrazit na výlet i mimo toto údolí. Jen přes jeden hřeben leží Grindelwaldské údolí, odkud se můžete vypravit proslulou zubačkou nahoru na Jungfrau. To je sice poněkud drahá zábava, ale Grindelwald nabízí i levnější alternativy. Jednou z nich může být například krásná soutěska Gletscherschlucht. Za zmínku určitě stojí i pěší výlet v horách k ledovcovému jezeru Bachalpsee. Unikátní výhledy do údolí a na okolní švýcarské hory nabízí také náhorní plošina Schynige Platte.

Až objevíte všechna lákadla Grindelwaldského údolí, můžete pokračovat ještě k městu mezi dvěma jezery s názvem Interlaken. Tam lze podniknout rozmanité plavby po jezerech, nebo další výstupy do hor na vyhlídky. Centrální Švýcarsko zkrátka nabízí spoustu míst k objevování na dlouhé týdny, takže se můžete spolehnout, že i v případě delší dovolené se tu rozhodně nebudete nudit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí