Toulky kouzelným údolím Lauterbrunnen

Toulky kouzelným údolím Lauterbrunnen

Švýcarsko je zemí neuvěřitelných přírodních krás a na nějakou zajímavost narazíte doslova na každém rohu. V samém srdci této alpské země leží dvě dlouhá údolí, která toho návštěvníkům mohou nabídnout opravdu hodně. Jedním z nich je kouzelné údolí Lauterbrunnen, kde můžete objevovat desítky jedinečných vodopádů, ale třeba také vyjet lanovkou k muzeu Jamese Bonda nebo se zdálky kochat světoznámou trojicí hor Eiger, Mönch a Jungfrau.

72 vodopádů k prozkoumání

V údolí Lauterbrunnen nemusíte ani vylézat z vlaku nebo auta, abyste si užili podívanou na některé místní proslulé vodopády. Strmé skalní stěny, kterými je údolí sevřeno, jsou ideální pro to, aby se z nich řítila voda, a to se také v mnoha případech děje. Mezi nejznámější místní vodopády patří 297 metrů vysoký Staubbach, který se stal ikonou této části Švýcarska. Koneckonců je to nejvyšší volně padající vodopád v Evropě vůbec, takže se určitě máte na co těšit. Nejen tento vodopád můžete navštívit v rámci poznávacího zájezdu do Švýcarska s CK Mundo.

Přestože byste si jeho návštěvu rozhodně neměli nechat ujít, ještě o něco zajímavější podívanou nabízí nedaleký Trümmelbach. Ten sice není vidět již z dálky, ale nabízí zcela jiné zážitky. Tento ledovcový vodopád se totiž řítí přímo uvnitř hory. Voda zde vytváří nevídané skalní útvary a vy se tak můžete pokochat úžasnou podívanou v nitru naší země. Kromě burácející vody skrze skalní průrvy jsou odsud navíc i nádherné výhledy na okolní hory a několik vodopádů na druhé straně údolí.

Schynige Platte

Výlety do hor

Při prozkoumávání údolí se určitě neubráníte upřeným pohledům vzhůru na okolní horské masivy. Koneckonců můžete odsud pozorovat jednu z nejznámějších švýcarských čtyřtisícovek Jungfrau. Skvělé zážitky ale nabízejí také výlety do hor po svých nebo lanovkou. Velmi oblíbený je výstup na Männlichen a následně cesta přes jednu z nejkrásnějších hřebenových cest ve Švýcarsku. Užijete si výhledy nejen na místní velikány, ale také do obou sousedních údolí.

Populární je také cesta do Mürrenu, městečka na skále ve výšce 800 metrů nad Lauterbrunnenem. Nahoru nevede žádná cesta, a tak musíte vyrazit po svých, nebo lanovkou. Dále se můžete vydat krásnou vyhlídkovou cestu nad údolím, ze které budete mít výhled dolů i na okolní vrcholky Bernských Alp. Kdo má energie na rozdávání, může si dát do těla a vyrazit z Mürrenu nahoru po svých až na vrchol Schilthorn, kde mimo jiné narazíte na muzeum Jamese Bonda. Alternativou je cesta příjemnou lanovkou s výhledy na krásy okolní přírody.

Pohled do údolí Lauterbrunnen

Soutěsky a kouzelné městečko

Pokud se navíc ubytujete v Lauterbrunnenu, není nic jednoduššího než se sebrat a vyrazit na výlet i mimo toto údolí. Jen přes jeden hřeben leží Grindelwaldské údolí, odkud se můžete vypravit proslulou zubačkou nahoru na Jungfrau. To je sice poněkud drahá zábava, ale Grindelwald nabízí i levnější alternativy. Jednou z nich může být například krásná soutěska Gletscherschlucht. Za zmínku určitě stojí i pěší výlet v horách k ledovcovému jezeru Bachalpsee. Unikátní výhledy do údolí a na okolní švýcarské hory nabízí také náhorní plošina Schynige Platte.

Až objevíte všechna lákadla Grindelwaldského údolí, můžete pokračovat ještě k městu mezi dvěma jezery s názvem Interlaken. Tam lze podniknout rozmanité plavby po jezerech, nebo další výstupy do hor na vyhlídky. Centrální Švýcarsko zkrátka nabízí spoustu míst k objevování na dlouhé týdny, takže se můžete spolehnout, že i v případě delší dovolené se tu rozhodně nebudete nudit.

Autorka: Lucie Šajnarová, CK Mundo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: