Bilbao, architektonický skvost a symbol Baskicka

Bilbao, architektonický skvost a symbol Baskicka

Společenství Euskadi, jak místní označují území Baskicky dokáže nadchnout i ty nejnáročnější cestovatele. I tak však celá tato oblast patří mezi nejvíce opomíjené regiony ve Španělsku.

Pestrá historie, netradiční architektura i bohatá kulinářská scéna – to vše si budete moci dosyta užít v hlavním městě provincie Vizcava, v Bilbau. 

Bilbao se experimentů rozhodně nebojí. Symbolickou stavbou celého města je extravagantní postmoderní budova Guggenheimova muzea tvořená titanovými destičkami. Jejíž dominanci musí ocenit i ti, co nejsou moderní architekturou políbení. Od roku 1997, kdy bylo muzeum postaveno, patří Bilbao mezi významná kulturní centra země.  

Už při příchodu k muzeu upoutají pozornost jeho dva maskoti. Téměř 12,5 metrů vysoký, květinami obalený Puppy i 9 metrový pavouk Maman. Uvnitř najdete díla Andyho Warhola nebo třeba i Rauschenberga. Zajímavé umělecká díla můžete vidět ale i mimo muzeum. Přímo nad Guggenheimem se tyčí ikonický most Puente de la Salve. Jeho pulzující červená barva doslova vystihuje atmosféru v Bilbau. 

Guggenheimovo muzeum a most Puente de la Salve, www.bilbaoturismo.net 

TIP: Pokud budete mít v Bilbau volnou chvilku, určitě zajděte na zápas místního klubu Atlético Bilbao. Že se takový zápas koná, vám bude při procházení městem určitě hned jasné. Baskové se budou v barvách klubu houfně hrnout ulicemi města. Jejich energie vás určitě strhne. Fotbalový zápas je tak v jejich podání velkým zážitkem. 

Kouzelná historická zákoutí

Bilbao patří mezi významná průmyslová centra s bohatou historii zaměřenou na výrobu lodí. Křivolakými uličkami historického centra se můžete dostat až ke gotické katedrále ze 14. století i k bazilice Panny Marie z Begony. Za návštěvu určitě stojí i jeden z nejvýznamnějších visutých mostů světa, Puente Colgante. Na konstrukci mostu se dokonce pohybuje zavěšená “lodička” neboli gondola, kterou se můžete přes řeku Nervion svést. Jedna jízda trvá přibližně minutu a půl. Během dne jezdí každých osm minut, v noci jednou za hodinu. Linka přes řeku je součástí městské hromadné dopravy. Nutno podotknout, že jízda nebo možná spíše více let na ocelových lanech nad hladinou řeky, může být dosti velkou hrou nervů. Gondola má kapacitu přibližně šest aut, šest motorek a téměř 200 lidí.

Puente Colgante, www.bilbaoturismo.net 

Most Puente Colgante je nejstarším gondolovým mostem na světě, který v roce 1893 postavil jeden ze žáků slavného Gustava Eiffela, Alberto Palacio. Díky propojení obou břehů tak nemusel být od moře odříznut přístav a současně ušetřili stavbu nákladných nájezdových ramp, které by bylo v třeba využít v případně klasické konstrukce mostu. V roce 2006 byl most pro svou nadčasovost a jedinečnou technologickou konstrukci zapsán na seznam památek UNESCO. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších staveb evropské průmyslové revoluce.

V tomto 160 metrů dlouhém mostu jsou nově v jeho v pilířích umístěny výtahy, díky kterým se můžete po mostě projít až na druhý břeh, kde vás čeká další skvělá lokalita v rámci Bilbaa, a to rybářská čtvrť Portugalete, kde stojí za to si prohlídnout uvnitř pravou rybářkou loď. Nachází se hned nedaleko místa, kde vás zanechá gondola industriálního mostu, a stojí to opravdu za to. Když si navíc pěšky vyšlápnete na vrcholek této čtvrti, Vista Alegre neboli veselá vyhlídka, uvidíte protější čtvrť Getxo s plážemi a krásnými vilami jako na dlani. Procházka po mostní konstrukci slibuje také skvělé výhledy na celou řeku a přilehlé budovy.

Pintxos, www.bilbaoturismo.net 

Nejen zážitky je člověk živ

Abyste zažili to pravé Bilbao, měli byste se také zastavit v Casco Viejo. Ve středověké části města, která byla až do 19. století opevněna hradbami. Tato všemi barvami hrající část města vás dostane a dýchne na vás typicky magickou atmosférou. Po potěšení duše byste neměli zapomenout ani na uspokojení těla a dopřát si v některé ze zapadlých taveren v centru města tradiční pintxos. Jedná se o severošpanělské označení pro tapas. Můžete si tak udělat výlet skrze vinařskou stezku severní oblastí Rioja Alavesa.
A doplnit to typickým baskickým vínem txacolí, které se v blízkosti Bilbaa pěstuje.

https://www.spain.info/en/

www.bilbaoturismo.net 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: