Melbourne a nejslavnější dostih v Austrálii

Melbourne a nejslavnější dostih v Austrálii

Melbourne je moderní město s velmi nápaditou architekturou. Mezi mrakodrapy si můžete odpočinout v městských zahradách nebo se vydat třeba na dostih.

Procházíme drahou pěší zónou kolem řeky Yara. Na obou březích ční věže plné kanceláří renomovaných značek. Nejznámější budovou je mrakodrap Eureka Tower s červenou sponou na zlaté čepičce. Brzy ho ale zastíní jiná stavba. Už je rozhodnuto, že nejvyšší budova Austrálie bude v Melbourne a stane se jí Green Spine s plánovanou výškou 356m. Ve městě se staví na plné obrátky. Podíváte-li se na panoráma, řadu jeřábů nelze přehlédnout. Ve stínu velikánů se krčí malé domečky. Vás patrně více zaujmou výškové budovy projektované se zřetelem na biophilic design. V interiéru se počítá se spoustou rostlin, celými zelenými stěnami. Přiblížení přírody k lidem a důrazu na to, aby se při práci dobře cítili, je v australských městech věnována velká pozornost.

Městské zahrady

Místo, které byste v Melbourne rozhodně měli navštívit, jsou Royal Botanic Gardens. Zahrada je rozsáhlá a nádherná. Říká se, že nejkrásnější na světě. Najdete zde jak australskou vegetaci, tak rostliny z celého světa. Je to také oblíbená lokalita, kde místní tráví volný čas. Dalším turistickým cílem je památka Unesco Royal Exhibition Building a Carlton Gardens. Byly vybudované v roce 1880 pro mezinárodní výstavu konanou v Melbourne. Pro tehdy chudé město měl výstavní areál velký význam. Dnes je budova částečně v lešení a zahrada kolem ní, i když pěkná, nesnese s tou botanickou srovnání.

Pohyb po městě s návštěvou významných míst vám zpříjemní historická tramvaj, která jezdí zdarma kolem centra a zaveze vás také do přístavu.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Když máte hlad

Australské kuchyni dominují smažená jídla. Všude najdete řízky z různých druhů masa i mořských plodů a hlavně hranolky v neuvěřitelném množství. Dalším typickým pokrmem jsou masové koláče – meat pies a tradičně se zde vaří také skopové. V současnosti města zaplavily asijské restaurace, které přinesly lehčí stravu. Specialita, kterou patrně jinde na světě nenajdete je vegemite – tmavá zeleninová pomazánka s vysokým obsahem vitamínu B vyrobená z pivovarského kvásku. Pokud se chcete v Melbourne najíst, doporučuji úzké uličky kolem Degraves Street. Je zde jedna hospoda vedle druhé. Konečně sedíme v jedné z nich.  Vybrala jsem si skopové a je výtečné. Jako přílohu mám pšeničné placky a samozřejmě taky hranolky. Běžnou praxí v restauracích je pomoc potřebným. Na tabulích zde najdete nápisy, že podnik servíruje určitý počet jídel za den zdarma nebo se počet rozdaných porcí odvíjí od konkrétních objednaných chodů.

Dráha Flemington

Důležitý svátek  – Melbourne Cup Public Holiday

Melbourne Cup jsou nejslavnější dostihy v Austrálii a jedny z nejvýznamnějších na světě. Na dostihové dráze Flemington s délkou 3200m závodí plnokrevníci od tří let. Cup probíhá každoročně již od roku 1861 a od roku 1877 byl ustanoven jako svátek pro celý stát Victoria. Koná se vždy první úterý v listopadu. V dnešní době se jedná o mezinárodní závody. Sázení na vítěze se účastní prakticky každý. Na akci se točí velké peníze. Dostihovou arénu Flemington ten den navštíví více než 100 000 lidí a dalších 650 miliónů událost sleduje v televizi. Do města se sjedou celebrity, shromáždí se přátelé i rodiny. Servírují se gurmánské speciality. Možná ještě důležitější než dostihy je, co má kdo na sobě. Událost přerostla ve velkolepou přehlídku městské módy, ve které podstatnou roli hrají klobouky. V době hlavního závodu ve tři odpoledne ustávají pracovní aktivity v celé zemi.

Lidé uzavírají sázky, v restauracích sledují televizi a popíjejí šampaňské. V roce 2019 se Melbourne cup konal 5.11. Ten den jsme pozorovali sváteční atmosféru ve městě již od rána. Rodiny s dětmi trávily čas v parcích a zahradách, v ulicích bylo plno. A co teprve po skončení dostihů. Nastrojení a vystylovaní lidé zaplavili město jako vlna. Chlapi měli na hlavě nejrůznější typy klobouků, ženy také nebo jen malé kloboučky – kapotky a všichni velmi slavnostní oblečení. V parcích a zahradách se pořádaly venkovní slavnosti. Veřejná doprava jezdila o hodinu méně a restaurace se zaplnily k prasknutí. I když někteří Australané považují dostihy za surový sport a léta protestují, pro většinu zůstává Melbourne Cup velmi významnou událostí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí