Málokterá země naší planety skrývá tolik různých světů. Najdete tu izolované resorty na malých ostrovech i rušná letoviska, klidná městečka i pulzující velkoměsta. Objevovat můžete nejenom nedotčené pralesy plné endemických rostlin i zvířat, domorodce stále žijící původním životem a jedinečné scenérie, ale i pestrou kulturu a gastronomii zdejšího multinárodního obyvatelstva. Velkou výhodou pro evropského turistu je čistota a vysoká životní úroveň oproti jiným asijským destinacím. Na své si zde přijdou dobrodruzi, rodiny s dětmi, gurmáni, potápěči i klasičtí plážoví povaleči. Podíváme se do hlavního města Kuala Lumpur, strávíme několik dní v pralese s návštěvou domorodců a odpočineme si na plážích západního i východního pobřeží.
Už to bude rok, co jsem se vrátila z dobrovolnické stáže v Malajsii. Dobrovolnictví mi umožnilo strávit tři měsíce v malé malajské vesničce obklopené džunglí. Marketingová stáž? Ne tak úplně! Opravdu jsem nečekala, že většinu času strávím s mačetou v džungli a po boku domorodého kmene Batek.
Na koloběžce už procestoval celou Jižní Ameriku, jeho loňská cesta, během které jsme s Markem udělali rozhovor, byla dlouhá 9000 km a vedla skrz naskrz Asií.
130 miliónů let dělá z Taman Negara nejstarší panenský deštný prales na světě. Návštěva místa byla hlavním bodem našeho tripu po Malajsii. Jelikož se jedná o moji první návštěvu tropického pralesa, jsem rozhodnutý strávit tam alespoň jednu noc. S tím souhlasí i ostatní z naší pětičlenné party, nezbývá než se do toho dát.
Podzemí je obvykle část planety země, kam se obyčejný člověk často nedostane. Občas to možné ale je, a návštěva vždy stojí za to. Tajemné obrovské dómy i podzemní řeky provokují naši fantaziji i zvědavost.
I když do té doby na kole skoro nejezdil, pořídil si Jiří Bína k padesátce kolo a o pár let později na něm vyrazil do světa. Už přes 15 let na etapy objíždí zeměkouli.