KUALA LUMPUR: Podrobný průvodce městem

KUALA LUMPUR: Podrobný průvodce městem

Jak se dostat z letiště, kde se najíst, kam si zajít nakoupit, kde se ubytovat v Kuala Lumpur? Nechte si poradit díky našemu podrobnému průvodci.

Příjezd do města

Z/na letiště KLIA

Kuala Lumpur mezinárodní letiště, známé jako KLIA je jeden z asijských leteckých hubů. Nachází se v části zvané Sepang asi 50 kilometrů od centra Kuala Lumpur (KL – čti KejeL).

Nejrychlejší, ale také drahý způsob dopravy z letiště je letištní vlak KLIA Expres, cesta trvá do centra města cca 30 minut. V 15 minutových intervalech, jezdí mezi 5:00 a 24:00. Cena se může pohybovat od 15 do 35 RM, podle speciální nabídky, počtu přepravovaných osob a zda koupíte i zpáteční jízdenku.

Využít můžete „Air Coach“, který jezdí cca každých 30 minut od 7:00 do 24:00. Cena cca 25 RM.

Využít můžete i kombinaci městský autobus a vlak, cena je kolem 7 RM, cesta trvá kolem 1,5 hodiny. Poslední možnost z KLIA je ve 22:30, z centra na letiště pak ve 20 hodin.

Taxi z centra na letiště stojí kolem 80 RM. Když jste dva za KLIA express byste zaplatili 40 RM a ještě se nějak musíte dostat na zastávku/ze zastávky KL Sentral do hotelu, takže taxi vyjde skoro nastejno.

Přijíždíte-li vlakem nebo autobusem

Do KL můžete dorazit i meziměstským autobusem, obzvláště jste-li na cestě z Thajska. V KL je několik nádraží. Jednak je zde Puduraya Bus Station, které je v centru města. Největším, moderním nádražím je TBS (Terminal Bersepadu Selatan), které je poměrně kus jižně od města (asi 20 RM taxíkem). A z menšího nádraží Perkeliling, nazývaného také podle blízké stanice metra Titiwangsa jezdí autobusy do Jerantutu (pokud jedete do Taman Negara.)

Velmi oblíbenou volbou spojení při cestách na sever Malajsie, do Thajska či naopak na jih Malajského poloostrova a do Singapuru je vlaková doprava. Centrálním nádražím je Sentral Railway Station – Jalan Hishamuddim.

Městská hromadná doprava

Klíčovou dopravní stanicí je KL Sentral, kde se křižují všechny trasy městských i letištních rychlovlaků a železnice. Všude jsou k dostání mapky toho integrovaného dopravního systému. Ty seženete i na hotelech či hostelech.

Nejpohodlnější způsob dopravy v KL je používání sítě rychlovlaků. Single Ticket pořídíte již od 1,30 RM.

Vyzkoušejte i magnetickou dráhu monorail, která je v provozu od r. 2003. Cena lístku již od 1,20 RM.

Používat celkem bez problémů je možné i hustou síť městských autobusů, jejichž provoz je ovšem značně ovlivněn vysokým stupněm dopravní zátěže.

Ani použití taxi vás nezruinuje – za první kilometr obvykle zaplatíte 2 RM a pak tachometr naskakuje po 50 centech za kilometr. Pozor, tuto levnější sazbu mají jen menší auta taxislužby. Pokud si mávnete na větší, luxusnější auto, budete platit skoro 2x tolik. Jako obvykle se na turistických místech budou snažit taxikáři vyhnout použití taxametru a naúčtovat vám vyšší sazbu: na taxametru prostě trvejte nebo počkejte na jiný taxík.

Orientace

Kuala Lumpur (překládáno jako: „blátivý soutok“), kde jeho odhadovaný počet obyvatel je 1,6 miliónu. Městská aglomerace Kuala Lumpur, také nazývána údolí Klang, je ovšem obydlena  7,2 milióny obyvatel. Celý katastr města zahrnuje i přilehlá města Petaling Jaya, Subang Jaya, Shah Alam, Klang a Port Klang. Město je rozděleno několika proudými dálnicemi jako pizza na jednotlivé části. Město působí kompaktně. Hlavní oblastí pro poznávání zajímavostí KL je část města Kuala Lumpur City Centre (KLCC), které je plné výškových budov, nákupních center a prvotřídních koncertních prostor. Oblast Golden Triangel, zejména ulice Bukit Bintang a její okolí, je přeplněná obrovskými obchodními centry (největší je asi Pavillion s 500 obchody a cca 100 restauracemi), restauracemi a lepšími hotely. Z pulzujícího Chinatown do voňavé Little India je to jen 10 minut chůze. V těchto dvou čtvrtích najdete nejlevnější jídelny i hostely. Oddech hledejte v oblasti Lake Gardens, jihozápadně od Chinatown. Tradiční malajskou zástavbu a pulzující současný život v KL hledejte ve čtvrtích Kampung Baru a Chow Kit. Jalan Tuanku Abdul Rahman je tradičnější a barvitá oblast s tržišti a obchůdky na sever od centra Kuala Lumpur.  A konečně na jihu města v oblastech Bangsar a Midvalley – naleznete populární restaurace, kluby a obchody.

Stravování

Situace s malajskou kuchyní je stejná jako v ostatních zemích Jihovýchodní Asie. Jídlo je k dostání snad všude na ulici. Je chutné, pestré a hlavně nezávadné. Vynikající jsou místní vývařovny, kde se stravuje většina obyvatel. Jídlo je zde čerstvé a nudlová polévka ze silného vývaru je doslova vzpruhou na celý den. Nebojte se jíst na ulici!

Dobrou volbou jsou restaurace v Chinatown nebo Little India. V obchodních centrech volte bufety, které nabízejí dobré a levné jídlo. V okolí Bukit Bintang si večer zajděte třeba do menší uličky Alor, která je totálně zaplněná pouličními stánky s jídlem všeho druhu.

Samozřejmě jsou zde řetězce západních fast foodových prodejen.

Velice důležitým místem pro nákup potravin je v Malajsii řetězec obchodů 7/11, který má otevřeno nonstop. Dostanete zde ranní kávu, hygienické potřeby, stejně jako instantní polévku nebo čerstvý croissant. Pivo je zde nejlevnější.

Pozor, jste v muslimské zemi.  Jako turista můžete alkohol popíjet v barech či v restauracích, ale konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích je zakázána.

Ubytování

Nejlepší volbou pro rezervaci ubytování je oblast ulice Bukit Bintang, neboť leží na místě, ze kterého se dá vyrážet nadzemkou všemi směry a navíc v noci opravdu žije.  Hodně hostelů je i v oblasti Chinatown. Je dobré mít ubytování rezervované ještě před příjezdem do KL, ale na druhou stranu ve městě najdete nocleh vždycky.

Kuala Lumpur je také dobrým místem, abyste se trochu rozmazlovali. Ubytování v kvalitních a luxusních hotelech je totiž v Malajsii velmi levné ve srovnání třeba s Evropou, takže čtyř či pětihvězdičkový komfort si dopřejete za zlomek jinde běžné ceny.

Noční život

Tradičním místem pro noční život v Kuala Lumpur jsou bary ve čtvrti Golden Triangle. Najdete je například v okolí ulice Bukit Bintang v oblasti Changkat: zde je hromada barů s živou i reprodukovanou hudbou, restaurací otevřených dlouho do noci a s mnoha turisty, z nichž někteří zde hledají zábavu pro dospělé. Další místa například Jalan P. Ramlee, Bangsar a Midvalley.

Nakupování

Kuala Lumpur má vše. Od pouličních obchůdků po drahá nákupní střediska. Naleznete zde obchody s možností nákupu elektroniky, po krámky, kde nakoupíte ručně zpracované výrobky a zajímavé umělecké kousky.

Zajímavé obchody s uměním a suvenýry najdete v oblasti Jln Hang Kasturi nebo Bukit Bintang.Při návštěvě hlavní tržnice také nebudete zklamáni.

Hlavní tržiště hledejte na Bangsar Baru, Kampung Baru a v Little India.

Největší nákupní střediska najdete například v prostorách Petronas Tower (Suria) nebo Bukit Bintang (např. Pavillion).

Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Služby

Lékařská péče:

Volejte: 999

Doporučovány jsou nemocnice:

Hospital Kuala Lumpur, Jln Pahang

Tung Shin Hospital, 102 Jln Pudu

Twin Towers Medical Centre KLCC, Level 4, Suria KLCC

Policie:

Volejte 999

Internet:

Dnes už je Wi-Fi vybavím každého hotelu, hostelu nebo kavárny.

Turistické informace:

Turistické informace naleznete v sousedství Petronas Twin Towers ve čtvrti KLCC , na zastávce nadzemky Bukit Nanas nebo na KL SENTRAL.

Co vidět

Petronas Twin Towers (Dvojčata) společnosti Petronas a KL Tower (Menara KL) – jsou dominantou města viditelnou z dálky ze všech stran. Dvojčata leží ve čtvrti KLCC (viz výše) a KL Tower leží nedaleko Dvojčat, jejichž výška je 452 metrů. Sídlí zde významné firmy a dolní část zaplňují drahé butiky a restaurace. Lze dojet výtahem do 41. patra (stojí to cca 500 Kč). Prohlídku si rezervujte brzy ráno. Počet návštěvníků je omezen. Televizní věž KL Tower je 421 metrů vysoká. Park hned vedle Petronas Twin Towers je docela hezký, má fontánu s vodotrysky a v noci s barevnou hudbou a je zde také 1.3 km dlouhá tartanová běžecká trať vinoucí se parkem, po které si můžete zaběhat spolu s místními.

Merdeka Square (Náměstí Nezávislosti) je hlavním centrem KL, je to oblast kolem mešity Masjid Jamek, nejstarší mešity v KL. Stékají se zde dvě hlavní řeky KL, Klang a Gombak. Je plná obchodů, restaurací a hotýlků.

Rozhodně nemiňte před vstupem do Chinatown budovu hlavní tržnice ve stylu art-deco z roku 1888.Určitě navštivte Chinatown, pro její atmosféru a možnost ochutnání dobrého jídla a piva.  V blízkosti této čtvrti je i velice zajímavé staré koloniální nádraží z roku 1911 a mešita Masjid Negara (Národní mešita) s jejím 73 metrů vysokým minaretem.

Dobrou volnou je i návštěva Istana Negara, jako oficiálního palác jeho veličenstva malajského krále.

Klid hledejte ve čtvrti Lake Gardens, které se nacházejí na kopci a zůstally tu po Britech. Je odtud nádherný výhled na město. Můžete zde navštívit i zahrady orchidejí, ibišků nebo i ptačí a motýlí zahrady. Doporučována je i návštěva Národního muzea tomu, koho zajímají fakta malajské historie, umění a různých etnických skupin.

Milujete-li ruch na tržišti nebo jste-li fotograf, vyrazte na Pudu Market, seženete zde od ovoce po prasečí penis úplně všechno.

Okolí Kuala Lumpur

Ve vašem hostele budete jistě dostávat nabídky na výlety pořádané do okolí turistickými agenturami. Je jen na vás, zvolíte-li tento pohodlný, trochu dražší způsob návštěvy, nebo zda se spolehnete na místní dopravu.

Hlavní zajímavostí v okolí KL je Batu Caves. Jde o soubor jeskyní, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti. Nejznámější je Chrámová jeskyně, ke které vede 272 schodů. V prostorách jeskyní se nacházejí malé obřadní prostory. Dostanete se sem metrem, autobusem z oblasti  Bukit Bintang, nebo taxíkem.

Rozhodně si v KL jeden den vyhraďte na výlet do Melaky (Malacca), která leží asi 2 hodiny jízdy autobusem z nádraží BTS (viz doprava výše). Autobusy jezdí nejméně každých 30 minut. Město z 15. století bývalo nejrušnějším přístavem celé jihovýchodní Asie. Setkáte se zde s neuvěřitelnou směsicí architektury a v jedné ulici naleznete křesťanské, buddhistické i muslimské svatostánky. Asi nejhezčí a nejzajímavější část Melaky je Holandská čtvrť, ležící u přístavu.

Administrativním centrem, plným vládních a soudních budov, rozlehlých parků a vodních ploch je nově vystavěná Putrajaya.

Jste-li v KL na přelomu března a dubna, možná vás bude zajímat Grand Prix Malajsie F1, která se pořádá každoročně na okruhu v Sepangu.

Kultura a svátky

City Day KL je každoročně slaven 1. února.

Na přelomu března a dubna se každoročně koná Grand Prix Malajsie F1 ve městě Sepang.

V červenci vás možná zaujme KL festival malajského umění, tance, divadla a hudby.

Malajským národním dnem je 31. srpen, oslavující Malajský den nezávislosti vybojované v roce 1957.

Jste-li milovníci asijského filmu, třeba uvítáte v listopadu návštěvu KL mezinárodního filmového festivalu.

Zkušenosti čtenářů

Verča

KLIA express už bohužel stojí 55 RM.

Helena

Super článek, jen bych po letošní zkušenosti doplnila, že nádraží Puduraya už téměř nefunguje, skoro všechny spoje jsou přesměrovány na centrální autobusové nádraží TBS (Terminal Bersepadu Selatan), mezi oběma nádražími jezdí kyvadlový autobus a cesta trvá min. 30 minut.. Dále doporučuji jízdenky koupit aspoň den předem přes internet, letos začátkem května jsme tam přijely v 9 ráno a první volné místo bylo v autobusu, který odjížděl do Georgetownu až  v 8 večer. A to odjíždí busy každou hodinu.
 
http://www.starwira.com/

Helena

Ještě vkládám odkaz na bus z letiště do Kuala Lumpur za 12 RM
http://www.starwira.com
 

katarina

Ten link na autobusy mi nenasiel ziaden listok z letiska do Kualy Lumpur,asi to nezadavam spravne.Inak super clanok

Peter
katarina:

Ahoj Katka. Skús tento odkaz – http://www.busonlineticket.com/bus/airport-coach. Ak cestuješ na/z medzinárodného terminálu (všetky lety do/z Európy), napíš KLIA. Ak cestuješ na/z nízkonákladového terminálu (AirAsia, Tiger Air, …), napíš KLIA2.

Verča

KLIA express už bohužel stojí 55 RM.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí