Afgánistán bohužel dnes patří k jedněm z nejméně bezpečných zemí světa, avšak jeho zajímavá historie a netradiční nádech některé cestovatele láká. Při cestě do Afghánistánu dejte podstatně větší pozor na svou bezpečnost a věnujte se přípravě více, než při cestách do jiných zemí. Dobře zvažte, zda vůbec pojedete! Posuďte své zkušenosti a aktuální bezpečnostní situaci.
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR MAP A PRŮVODCŮ na www.KnihyNaHory.cz:
MAPY A PRŮVODCE AFGHÁNISTÁNU
Štít Nošak (persky Devět rohů, 7492 m.) je druhou nejvyšší horou Hindúkuše a nejvyšším bodem Afghánistánu. Navíc je možné sjet kopec na lyžích. Navíc je to jedna z mála sedmitisícovek, na kterou vás propustka stojí 20 dolarů. To je jedním slovem výzva. Jak se to celé přihodilo, že se parta kluků z Krkonoš rozhoupala k této akci?
Plánujete delší cestování a nevíte, jak to ovlivní vaše zdravotní a sociální pojištění? Co je všechno potřeba oběhat a zařídit, abyste se později nedostali do problémů kvůli neplacení a nebo nezaplatili zbytečně moc? Níže najdete stručného průvodce, jak se připravit na cestu a minimalizovat své výdaje právě za zdravotní a sociální pojištění.
Historie afghánských koberců se začíná psát v odlehlých vesnicích na úpatí Hindúkuše, kde místní lidé věrně ctí kmenové zvyklosti, probouzí se a usínají s pokornou myšlenkou na Boha a kde vládne křehká symbióza lidí a přírody.
Expedice v létě 2013 na nejvyšší horu Afghánistánu, kterou je Noshaq (7492 m) v pohoří Hindukush. Přístup byl veden tzv. „tádžickou cestou“, což obnášelo přílet do Dushanbe a následně pozemní přesun na hraniční přechod Tádžikistán / Afghánistán v Ishkashimu, ze kterého je to už jen dvě hodiny do Qazi Dehu, výchozího bodu treku do BC. Výstup z BC byl veden západním žebrem.
Lékařka, záchranářka, skvělá hudebnice i cestovatelka a horolezkyně v jedné osobě. Kristina Höschlová vyrostla v Podještědí a hory jí navždy přirostly k srdci. Jako záchranářka působila v různých alpských střediscích, věnuje se studiu vlivu pobytu ve vysokých nadmořských výškách na lidský mozek a působila jako anestezioložka v afghánském traumacentru. Povídali jsme si o tom, jak testovala Radka Jaroše na Annapurně, rodila šerpské miminko či hrála na housle v base campu pod Everestem.