Lázně v Afghánistánu: Očista těla, ale i místo setkání

Lázně v Afghánistánu: Očista těla, ale i místo setkání

Hammány jsou tradiční afghánské lázně, které jsou nejen místem očisty, ale hlavně místem shromažďování. Za vlády Talibanu byly rušeny a zakázány. Nyní dochází k jejich obnově.

Mnoho Afghánců si muselo po po mnoho let návštěvu lázní odepřít. Veřejné lázně (neboli hammámy) byly po celá staletí jako místa pro očistu i diskuzi. Za vlády Tálibánu (1996 až 2001) však byla návštěva hammámů zakázána. Lidé to neměli asi moc jednoduché, zvláště v období sucha, kdy si většina Afghánců nemohla teplou koupel vůbec dovolit.

Hammámy vznikaly na základě docela přísných požadavků islámu na čistotu těla. Lázně se využívají nejen k očistě těla, ale jsou také místem společenského setkání a k odpočinku. Veřejné lázně v Afghánistánu se zaplňují především v pátek, což je muslimský svátek.Tyto lázně najdete téměř po celém muslimském světě, ale třeba také v Budapešti. Ty jsou ze 16. století a jsou to relikty osmanské říše. Hammám se dělí na tři části – barrání, wustání a džuwwání. V první části je mírná teplota, ve druhé části je pak vyšší, zatímco v poslední části, džuwwání, je nejvyšší. Obvykle návštěvníci začínají místností s mírnou teplotou a pak postupují do těch teplejších částí.

Před 10 lety zahájil UNDP (United Nations Development Programme) program na obnovu veřejných lázní v Afghánistánu. Zasasdili se například o otevření asi 30 hammámů v hlavním městě Kábulu, později pak v Mazar-i-Šarif, Kandaháru a Džalalabád. Nové hammámy navazují na tradici a zároveň se nevyhýbají novým technologiím.

Nejširší nabídku průvodců a map Afghánistánu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

A jak to v hammámu probíhá?

Muslimové si nejdříve odloží oblečení, a s ručníkem vstoupí dál do místnosti, kde si omyjí mýdlem celé tělo pomocí mýdla a speciální žínky. V nejteplejší místnosti se pak myjí důkladněji a provádí si peeling (mechanické odstraňování staré kůže) pomocí speciální houby s drsným povrchem. Na konci pak může následovat masáž. Pak se zase vrací návštěvníci z nejteplejší místnosti do středně teplé až po tu nejchladnější. Ale mezitím popíjí kávu, mátový čaj nebo pokuřují vodní dýmku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí