Členové české expedice SKI Nošak 2016 jako první Češi a druzí v historii sjeli na lyžích afgánský Noshaq (7492 m. n. m.)

Členové české expedice SKI Nošak 2016 jako první Češi a druzí v historii sjeli na lyžích afgánský Noshaq (7492 m. n. m.)

Štít Nošak (persky Devět rohů, 7492 m.) je druhou nejvyšší horou Hindúkuše a nejvyšším bodem Afghánistánu. Navíc je možné sjet kopec na lyžích. Navíc je to jedna z mála sedmitisícovek, na kterou vás propustka stojí 20 dolarů. To je jedním slovem výzva. Jak se to celé přihodilo, že se parta kluků z Krkonoš rozhoupala k této akci?

Oblast Váchánu rozprostírající po obou březích horního toku řeky Pjandž (ze školních lavic ji možná pamatujete spíš jako Amu-Darju), tedy na území jihovýchodního Tádžikistánu a severovýchodního Afghánistánu, navštěvuji pravidelně od roku 2006. Na terénním etnologickém výzkumu jsem koncem srpna 2011 potkal v afghánské vesnici Kazi Deh skupinu pěti alpinistů z Ruska. Chlapi se právě vrátili ze sedmidenního výstupu na Nošak. Nasával jsem čerstvé dojmy a informace jako houba a začal spřádat plány… Parta sveřepých nadšenců z rodných Krkonoš se postupně zformovala v průběhu zimy a jara letošního roku.

Nošak byl poprvé zdolán Japonci v roce 1960, o dekádu později ho Rakušané sjeli na lyžích. Tento majstrštyk od té doby nikdo nezopakoval, i když pokusy v posledních letech byly, ale hora lyžaře nepustila. V osmdesátých, devadesátých letech a po roce 2000 se horolezecké expedice na Nošak nehrnuli.

Ani to nebylo možné, protože v Afghánistánu zuřila válka – nejdřív s bolševikem, potom občanská s „asistencí“ USA a zemí NATO. Postupně se politická situace uklidnila a ledy prolomil Váchánec Malang se svými kumpány v roce 2009. Od té doby se kopec stává rok od roku častějším cílem výprav. Ti soudnější a „statečnější“ si uvědomili, že se v Afghánistánu nestřílí všude, jak nám předkládají západní média. Takže je nejvyšší čas vyrazit na Nošak s lyžema, než bude hora úplně „profláklá“.

Festival Obzory

V rámci festivalu Obzory 2016 se uskuteční křest knihy Trojí tvář Váchánu, kterou napsal vedoucí expedice Libor Dušek, mimo jiné také etnolog a odborník na kulturní oblast Váchánu a střední Asie.

Na vrchol volíme jihovýchodní cestu z tzv. Váchánského koridoru. Zázemí máme ve vesnici Kazi Deh (2 600 m), odkud je to 30 km do základního tábora (převýšení 2 300 m). Základní tábor postavíme ve výšce 4 900 m. Odtamtud je to 5 km na vrchol (převýšení 2 600 m). Času nemáme nazbyt, ale jsme optimisté a z hlediska dlouhodobé perspektivy je počasí v druhá polovině října relativně stabilní a přívětivé…

Vrcholu nakonec dosáhl jeden člen výpravy a potom se mu podařilo sjet na lyžích 3. výškového tábora a druhý den do základního. Ostatní členové volili návrat do základního tábora dříve. Podstatné je, že všichni bezpečně dorazili a v současné době už si zase užívají „svých“ Krkonoš.

logo Expedice Ski Nošak 2016

Členy Krkonošské expedice SKI NOŠAK 2016 můžete kromě festivalu Obzory potkat také na plánovaných besedách, kde vám povypráví ještě svěží zážitky z Váchánu. První z nich se koná už 3. listopadu ve Vrchlabí.
Řeč bude kromě příprav na expedici a jejím celkovém průběhu od A do Zet i o oblasti afghánského a tádžického Váchánu a jeho kulturní rozmanitosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: