Značkaři Klubu českých turistů (KČT) letos v rumunském Banátu vyznačili téměř 70 kilometrů nových tras s využitím tradičních českých turistických značek. Navázali tak na svoji činnost z předchozích let, kdy značenými pěšími trasami propojili všech šest českých vesnic, kterými jsou Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál a Šumice. Celkově tak ve zdejší oblasti dosahuje síť turistických tras délky 160 kilometrů.
Součástí Panonské roviny v jihovýchodní Evropě je oblast Banátu, která je od severu ohraničena řekou Mureş, od západu řekou Tisa, zatímco jižní hranici tvoří řeka Dunaj a na východě pohoří jižních Karpat. Za Rakouska-Uherska byl jeden Banát a teprve poválečná dělení jej rozdělila hranicemi.
Tuto cestu, respektive její cíl, jsem si vybral z důvodu poznání. Poznání života, tradic, lidí a jejích zvyků, které si i v současné době stále uchovali. Vy teď máte možnost poznat tento kout Evropy společně se mnou… Větší možnost poznání, zážitků a kultury máte v případě, že si cestu do rumunského Banátu naplánujete v období druhé poloviny měsíce srpna, kdy se koná již pravidelný festival – Festival Banát. Ten se koná ve vesničce Eibentál a každoročně na něm vystoupí několik českých skupin a dalších zajímavých hostů. Z České republiky jsou plánovány také organizované odjezdy a speciální vlaky. Doporučuji!
Hlavní město Rumunska návštěvníkům nabízí různorodý architektonický styl – od socialistických budov 20. století po domovy se silným vlivem německého a francouzského slohu. Rozhodně ho při cestě do Rumunska nevynechejte!
Pokud při prohlídce hlavního města Rumunska zatoužíte po zelené oáze klidu, zamiřte do městského přírodního parku Văcăreşti!
Národní park je zážitkem pro milovníka přírody i památek. Základní osu tvoří řeka Dunaj v délce asi 100 kilometrů a přilehlé hory uzavírající ji do údolí mezi Srbskem a Rumunskem.