Hlavní město Rumunska nepatří k nejstarším v Evropě. K jeho prvním obyvatelům se ovšem nezařadil nikdo méně významný nežli samotný kníže Vlad III. Tepes. Své přízvisko si vysloužil středověkou balkánskou krutostí, hraničící až s brutalitou a krvelačností. Tepes totiž znamená Napichovač.
Nicolette se vydala na pěší pouť z rodného Havířova až do dalekého Turecka přes Slovensko, Maďarsko, rumunský Banát, Srbsko a Bulharsko. Jak její cesta probíhala? Jaké útrapy a patálie jí potkaly, a co si naopak z cesty odnesla? To vše se dozvíte v rozhovoru, který je zároveň i pozvánkou na banátské slavnosti k 200. výročí od příchodu prvních krajanů.
Značkaři Klubu českých turistů (KČT) letos v rumunském Banátu vyznačili téměř 70 kilometrů nových tras s využitím tradičních českých turistických značek. Navázali tak na svoji činnost z předchozích let, kdy značenými pěšími trasami propojili všech šest českých vesnic, kterými jsou Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál a Šumice. Celkově tak ve zdejší oblasti dosahuje síť turistických tras délky 160 kilometrů.
Součástí Panonské roviny v jihovýchodní Evropě je oblast Banátu, která je od severu ohraničena řekou Mureş, od západu řekou Tisa, zatímco jižní hranici tvoří řeka Dunaj a na východě pohoří jižních Karpat. Za Rakouska-Uherska byl jeden Banát a teprve poválečná dělení jej rozdělila hranicemi.
Tuto cestu, respektive její cíl, jsem si vybral z důvodu poznání. Poznání života, tradic, lidí a jejích zvyků, které si i v současné době stále uchovali. Vy teď máte možnost poznat tento kout Evropy společně se mnou… Větší možnost poznání, zážitků a kultury máte v případě, že si cestu do rumunského Banátu naplánujete v období druhé poloviny měsíce srpna, kdy se koná již pravidelný festival – Festival Banát. Ten se koná ve vesničce Eibentál a každoročně na něm vystoupí několik českých skupin a dalších zajímavých hostů. Z České republiky jsou plánovány také organizované odjezdy a speciální vlaky. Doporučuji!
Pojeďte s námi na cestu do české historie, poznat život krajanů a nádherný kus země na samém konci karpatského oblouku, na rumunsko-srbském pomezí.