HELP CAMP BANÁT 2019

HELP CAMP BANÁT 2019

Pojeďte s námi na cestu do české historie, poznat život krajanů a nádherný kus země na samém konci karpatského oblouku, na rumunsko-srbském pomezí.

Činnosti v projektu v roce 2019:

Tradičně se budeme věnovat údržbě stezek a turistického značení v okolí českých vesnic; dále budou probíhat některé práce spojené s údržbou vodních náhonů a mlýnků poblíž Gerníku. V případě zájmu pomůžeme přímo v rodinách a hospodářstvích krajanů se sezónními pracemi, jako bude např. sklizeň brambor, kukuřice, příprava dřeva na zimu apod. Na závěr se zúčastníme přípravy banátského festivalu, jehož část se bude na Gerníku konat.

Místo:

Rumunsko- Banát, česká krajanská vesnice Gerník (Garnic)

Termín:

17. – 24. 8. 2019 s možností prodloužení. Více informací zjistíte u Martina Koudelky, [email protected], tel. 604 189 765.

Informace o Banátu:

Český Banát v Rumunsku je místo, kam před 200 lety odešli krajané z Čech za příslibem lepšího živobytí a kde založili několik ryze českých vesnic. Díky své izolovanosti se zde česká komunita udržela až do současnosti a udržela si nejen původní český jazyk ale i ostatní tradice a zvyky, které si přinesli ze své staré vlasti. Tyto věci se však díky vlivům globalizace rychle mění, proto neváhejte.

Více informací o oblasti např. na www.banat.cz

Nejširší nabídku průvodců a map Rumunska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Popis projektu a potřebných prací:

Základní obživou místních je zemědělství, proto většinu času tráví prací v hospodářství, často ještě tradičními způsoby za použití základních nástrojů, jednoduché mechanizace a zvířecí síly. Banát bohužel v posledních letech trpí vylidňováním, kdy zejména mladí lidé odcházejí hromadně za prací do Čech a na hospodářství tak zůstávají rodiče a příbuzní sami. Jelikož starost o hospodářství zahrnuje často fyzicky náročné činnosti, rádi přijmou dobrovolnou pomoc. Do pomoci Banátu jsou zapojeny různé organizace, především Člověk v tísni, Duhový skřítek aj., které realizují dlouhodobé projekty, zaměřené na vznik nových pracovních míst pro krajany. Snažíme se tyto projekty doplnit také o přímou dobrovolnickou pomoc obcím a rodinám, které o ni projeví zájem. Tato pomoc může být přínosem pro obě strany, místním se aspoň zčásti ulehčí a aktivní lidé z Čech mají možnost poznat tradiční život krajanů pomocí bezprostředního zážitku, ne pouze zpovzdálí jako obyčejní turisté.

Krajané, Banát

Krajané, Banát

Odměnou dobrovolníkům tak může být upřímná vděčnost místních, nahlédnutí do zákulisí tradičních krajanské domácností, možnost být při tradičních činnostech jako výroba sýra, pečení chleba, mlácení obilí, mletí mouky, práce s koňmi apod., pozvání na společné jídlo (výborná domácí strava), možnost si popovídat o všem co vás zajímá, …

Zaujal vás Banát a zajímají vás zkušenosti dobrovolníků, kteří zde již byli? Přečtěte si článek na blogu Hany Redererové.

Doprava, ubytování, stravování:

Dopravu si zajišťují a hradí účastníci sami, možností je několik. Vlakem nebo busem do Temešváru a pak místním autobusem, druhou možností je přímý autobus/mikrobus, který provozuje soukromý dopravce mezi ČR a vesnicí Sv. Helena. Podle druhu dopravy vychází cena na cca 2500 – 3000 Kč (za zpáteční jízdenku). Autobusovou linku do Temešváru z ČR provozuje i Regiojet (Student Agency). Pak lze samozřejmě přijet stopem, spolujízdou, na kanoi po Dunaji apod…;) Účastníci se zpravidla domlouvají na společné dopravě. Kontakty a podrobné informace k dopravě rozesíláme přihlášeným. Pravděpodobně budeme moci na jízdné poskytnout i malý příspěvek.

Základní společné ubytování (vlastní spacák a karimatka) zajišťujeme zdarma. Není problém domluvit i individuální komfortnější ubytování u místních.

Stravování – při práci v rodinách je strava poskytována přímo tam, jinak si zajišťují účastníci sami. Částečně budeme zajišťovat společnou stravu (1 teplé jídlo denně). Veškeré potraviny lze sehnat na místě, ceny podobné cenám v ČR, zázemí pro vaření bude k dispozici. Na jídlo lze zajít i do místní pekárny/restaurace. Detailní informace dostanou všichni přihlášení před akcí.

Aktuálně hledáme pomocníka, který by měl přípravu společných jídel na starosti. Nabízíme dopravu na akci zdarma ale i prostor účastnit se aktivit akce a poznávání Banátu.

Další možnosti:

Banát je malebnou a málo osídlenou podhorskou krajinou pokrytou hustými listnatými lesy, pastvinami a prořízlou hlubokými karpatskými údolími. Kromě toho je to i zčásti krasová oblast, kde se nacházejí stovky jeskyní, závrtů, vyvěračky, vápencové skály a krasová údolí. Vše je ohraničeno tokem Dunaje sevřeným soutěskou na hranicích se Srbskem. Je zde tedy mnoho možností k výletům, toulat se dá po dalších českých vesnicích, stopách lesních železnic, na okraji oblasti jsou bývalé římské termální lázně apod. Návštěva Banátu se dá samozřejmě výhodně propojit i s další cestou po Rumunsku či okolí.

Nebudeme organizovat speciální doprovodný program, nicméně podle situace a zájmu bude možnost realizovat výlety po vsi i zajímavostech okolí s případným komentářem, návštěvu u místních řemeslníků apod.

Kontakt

Pro další informace a přihlášky se obracejte na Martina Koudelku, email [email protected], tel.+420 604 189 765.

Banát

Zkušenosti čtenářů

STARŠÍ DISKUSE

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Martin22. 05. 2010, 08:59:47
Ahojte dobrovolnici,help camp v Banatu se blizi,mistni se jiz tesi na pomocniky z Cech a pomalu se nam taky plni, tak nevahejte a prihlaste se, at vime, ze s Vami muzeme take pocitat !:)

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Martin 9. 06. 2010, 06:47:36
Ahojte,i pokud jste sem zabrousili az nyni a dobrovolnictvi v Banatu vas zaujalo,nevahejte se jeste prihlasit,prihlasky prijimame do odjezdu nebo do zaplneni kapacity, nekolik mist se nam ted uvolnilo. Pokud je problem prijet na celou dobu,lze i na tyden od 20.6. 😉

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Hana 6. 07. 2010, 00:25:19
Zdravím,
chystáte další termín Help campu? Pokud ne, je možné odjet samostatně, ale aby bylo opět ubytování zajištěno? Děkuji za zprávu. H.

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Klára12. 07. 2010, 18:41:47
Ahoj, taky jsem to trochu propásla a ráda bych vyrazila. Takže budu ráda za veškeré info jestli se ještě něco chystá:)

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Jindra16. 07. 2010, 18:44:31
ahoj, tak to je nás víc ,co bysme vyjeli teď.Pojdme se domluvit a vyrazit tam společně.Jindra

Re:HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Hana17. 07. 2010, 14:15:00
To by bylo supr, já teď zrovna mám čas, ale nevím, jak ještě dlouho. Kdy byste mohli jet a na jak dlouho?

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Hana18. 07. 2010, 08:53:20
Ahoj, psala jsem Martinovi Koudelkovi. Psal, že ubytování by se dalo zařídit přes pana ředitele Boudu, kontakt na banat.cz. Ale přes léto je většinou méně prace, až zase na podzim budou brambory, ale jet můžeme a zkusit se poptat sami. Co vy na to?
H.

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Martin13. 08. 2010, 21:03:40
Ahojte vsichni,co se ozyvate se zajmem o pomoc v Banatu i po oficialnim terminu. Prace je tam jiste stale, i kdyz napriklad prave pres leto je ji vetsinou mene nez na jare a na podzim. Vyrazit lze kazdopadne i individualne,informace rad poskytnu,piste mi nejlepe primo na email.Je mozne,ze vypiseme i nejaky podzimni termin.Do konce srpna jsem v zahranici,takze pocitejte prosim se zdrzenim pripadnych odpovedi.Diky a mejte se.

Re:HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Anet21. 01. 2011, 15:13:22
Ahojky chystá se někdo letos ? :-)))

Re:Re:HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Tereza25. 01. 2011, 18:05:54
Ahoj Anet, ja bych docela jela. Ale bude to dost zalezet na terminu. Jak to vidis ty? Kdyz tak mi napis mail na [email protected] a muzem spolecne shanet info a tak. Mej se fajn. T.

Re:Re:HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Pavlina 9. 02. 2011, 22:17:29
Ahoj, taky mě to docela zaujalo, do Banátu se chci podívat už hodně dlouho…a spojit příjemné s užitečným by byla paráda. Ale bude u mě také záležet na termínu. Snad to vyjde :))

Re:Re:Re:HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Majda31. 03. 2011, 23:10:25
Ahoj holky,taky chceme jet s kamarádem…
jsem zvědavá kdy tu bude přesné datum,ale myslím si,že to bude stejné asi jako loni. Jak se tam chcete dopravovat? M.

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT Odpovědět Karel23. 08. 2010, 20:28:57
Viděl jsem dnes pořad Kluci v akci, jak vaří v Banátu, a byl jsem nadšený čistotou češtiny obyvatel. Začal jsem hledat na internetu a přišel na tyto stránky. Vzhledem k tomu, že bydlím na samotě a ruce jsem si bez techniky už stačil doslova sedřít, nebudu nabízet velké pracovní výkony. Ještě sice něco zastanu, ale možná bych mohl být užitečný pro obyvatele i pro brigádníky více jako hudebník – buď sám (klávesy, harmonika, zpěv) nebo s kolegou (kytara, zpěv). Myslím, že různorodý melodický repertoár a zaměření na osvědčené kousky české a zahraniční k poslechu, ke zpěvu a k tanci by mohl potěšit a povzbudit i po těžké práci. Letos už asi ne, ale snad by to mohlo vyjít v r.2011. Tímto chci vyjádřit podporu krásné myšlence pomoci krajanům. Karel

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Jana12. 02. 2011, 18:17:46
Zdravím, expedisté, můj dotaz směřuje k předpokládanému termínu, ve kterém by se měl letošní HC konat. Rozhodně bych ráda přiložila ruce k dílu, (trávu kosím jako nikdo:D), termín je pro mě však rozhodující. Je možné poskytnout bližší informaci o časovém plánu výjezdu?
Díky, janka.

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Josef Břečka15. 02. 2011, 00:31:38
Ahoj Martine Koudelko, tak se Ti oficielně na ten Help camp hlásím i sem. taky bych rád jako Jana znal termín. Ahoj,Pepa.

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět pavel15. 02. 2011, 14:54:31
já bych jel na podzim na brambory apod.., tak pokud budete organizovat, dejte sem vědět. jinak tam vyrazím i individuálně…

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Martin24. 02. 2011, 09:51:53
Ahojte vsichni zajemci,pokud mate konkretni dotazy prosim smerujte je primo me na mkoudy[zavináč]centrum.cz, rad odpovim.Termin se zatim rysuje na druhou puli cervna,nicmene pravdepodobne bude mozno prijet i drive.O podzimnim terminu rovnez uvazujeme.Martin

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Martin21. 03. 2011, 20:30:37
Ahojte,vsiml jsem si,ze nektere vase emaily me sklouznou do Spamu a neda se to nijak ovlivnit.Proto, kdybych na vas email vice nez tyden nereagoval,poslete jej radeji znova,treba i z jine adresy.diky Martin

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Majda31. 03. 2011, 23:13:04
Ahoj Martine, už jsem se u tebe přes mail předběžně zarezervovala – já+kámoš…..kdy to tak vidíš na nějaké závazné \“přihlášky\“? říkal jsi ať se průběžně ptám … 🙂 Díky
Majda

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Josef Břečka11. 04. 2011, 13:28:41
Ahoj Martina,
díky za termín. apočítej se mnou, počítám s tím a potvrzuji tímto svoji přihlášku. Čau, Josef.

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Zuzana27. 04. 2011, 22:07:14
Ahoj, chci se zeptat, jestli je v HELP CAMOPU ještě volné místo? Díky, Zuzana

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět pavlína 9. 05. 2011, 12:23:25
Ahoj, prosím o informace jestli je camp nějak věkově omezen 🙂 (středněvěká, práce v zemědělství aktivně znalá, fyzicky zdatná 🙂 ) a zda je možno domluvit se na nějaké společné cestě (odkud jezdí bus z Čech do Sv.Heleny??) ???? Dík za info pavla

Re:HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Martin23. 05. 2011, 01:27:14
Ahoj,dolní věková hranice je 18 let,horní je bez omezení.Společná domluva na cestu možná určitě bude,všichni potvrzení účastníci dostanou seznam s kontakty na ostatní.Přímý bus pana Hrůzy vyjíždí z jižních Čech (různá místa) a pak zpravidla přes Brno a Bratislavu…Martin

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Kateřina17. 05. 2011, 20:59:01
ahojte všichni,s holkama máme naplánovaný Banát až na červenec, takže kdo by se chtěl přidat třeba jen na cestu tak pište!

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011 Odpovědět Zuzka23. 05. 2011, 21:09:04
Ahoj Martine,
je ještě volno na září?
Dík za odpověď

Misha

Ahoj, můžu se zeptat, jestli už je na tento červen nějaké konkrétnější datum, popř. kolik už je nás na letošek přihlášených?:)

Šikulová

Ahojte všichni. Ráda bych se s kamarádkou jela podívat do Banátu a klidně i pracovat. Ale můžeme jen buď od 29.6.- 7.nebo 8.7. nebo od 4.7. – 9.7.2012. Můžeme se k někomu přidat? Díky za odpověď

Petr Martin

Vážení. Je jednou velkou pravdou, že České vesnice Banátu jsou a budou dále vylidňovány, neboť Rumunský stát, potažmo EU, se o tyto lidi nestará. Pro ně je to jen vyhazování peněz do vzduchu. Pro Vás, co se tam chcete vydat do kempu na výpomoc, je to obdobné. Zaplatíte si cestu, budete makat od rána do večera na polích, dostnete trochu najíst a napít, možná ani to ne (zkušenost), spát budete po školách bez sprch a základního sociálního zabezpečení. No a největší gol je, že druhý den po té, co odvedete 10% práce na poli, nebo na stráních s hráběmi, neboť se nemůžete místním v jejich technice vyrovnat, nikdo po vašem výkonu ani neštěkne. Zánik těchto vesnic je neodvratný, pokud se o ně nepostará stát, nevybuduje infrastrukturu a nepřiláká firmy, které by dali mladým lidem s rodinami práci. Myslím si, že přínosnější, než pomáhat na poli, nebo na louce je, když pojedete k těmto lidem jako turisté, ubytujete se u nich, budete se u nich starvovat a pomůžete jim s nějakou tou korunou do domácího rozpočtu. Víte proč mladí utíkají do čech, neboť dřina, kterou zažívají v Rumunských kopcích je vykoupená zdravím……Neblázněte a jeďte za zážitkami, né za dřinou a za vlastní peníze.

Martin Koudelka
Petr Martin:

Vážený pane Petře,
HelpCampy nepředstavují nějakou formu „záchrany“ Banátu a místní komunity. Jde spíše o umožnění vzájemného setkání, poznání, narušení vysilujícího každodenního pracovního stereotypu, sdílení zkušeností a v neposlední řadě i reálné fyzické pomoci. Dokud o to budou mít místní lidé zájem, má smysl za nimi do Banátu jezdit. Jestli chcete jet do Banátu jako klasický turista, možností je samozřejmě celá řada a nemusíte při tom hnout prstem. Komerční vztah host-hostitel ale je, a vždy bude, o něčem úplně jiném, než je tato akce. Helpcamp je určen těm, kteří se chtějí dostat k místním blíže, nahlédnout bezprostředně do jejich náročné každodenní reality a přitom jsou ochotni pro to a pro ně něco udělat. Vše není jen o penězích. Ano, místním lidem nějaká koruna od turisty může pomoci, ale v žádném případě to tamní komunitu nezachrání. Navíc, dle mých zkušeností, většinu peněz vybraných od turistů místní stejně pošlou svým dětem a vnukům, kteří odešli do Čech. Z peněz od turistů profituje v každé vesnici pouze omezená skupina lidí a jsou to právě ti, kteří se nejrychleji vzdalují místním tradicím. Mnoho lidí turisty komerčně neubytovává a ani to dělat nechtějí. To jsou právě ti, za kterými jezdíme. Potěší je mnohem více, když se za nimi přijedeme podívat, mohou si popovídat s lidmi, které zajímá co a jak dělají a případně jim s něčím užitečným pomohou, i když pomoc samozřejmě není tak efektivní, jako by ji dělali podmínek znalí lidé.
Mnoho lidí jezdí do Banátu jen za zážitky, bez jakéhokoli respektu k místní kultuře a tradicím. S tím, že oni si za to přece platí, tak si tam mohou dělat co se jim zlíbí (především jsou to motorkáři apod). Takoví „turisté“ rozhodně k zachování komunity nepřispívají. Na druhou stranu mnoho místních se rychle přizpůsobilo a udělali si z ubytování jen důl na peníze, zmizela tradiční dobrosrdečnost, lidskost.
Rozumím, že máte třeba nějakou osobní negativní zkušenost z kontaktu s krajany. I v Banátu, jako kdekoli jinde, žijí lidé méně příjemní a laskaví. Rozhodně to však není důvod, proč bychom za těmi ostatními neměli jezdit.

Vendula

Ahoj! Já bych docela ráda jela, jen by mě zajímalo na jak dlouho by to bylo, kvůli dovolené v práci a případnému treku ještě!:)

Michal

Vracím se z Bigru (Schnellerruhe) snad v neděli,4.8. mohu někoho vzít. Na mejlu už nejsem, ale telefon 603771186 smskami funguje. Podobně rád do neděle potkám případné pomocníky na místě a v okolních vsích.

Dostálová

Dobrý den zajímají mě termíny pomoci pro rok 2014.

Katka

Dobrý den, termín zatím není znám. Zveřejníme ho okamžitě po tom, co se rozhodně organizátor.

Veronika
Katka:

Dobrý den,
kde komu a jak poslat přihlášku na workcamp?
Moc děkuji, Veronika.

Martin
Veronika:

Ahoj,napiš mi na email (viz výše),budu tě pak evidovat jako zájemce a dostaneš průběžně další info + instrukce k přihlášení.Martin

Pája

Dobrý den,
měla bych zájem o help camp. Už jsou známy bližší informace o letošním ročníku?
Díky! 🙂

Helča

Ahoj Martine.
Letos se jede jen na týden? To by bylo bezva, nebylo by třeba tolik dovolené. Úplně mě to nadchlo. Probereme to doma a ještě se ozvu:-). Měj se krásně.

Helča

Ahoj Martine.
Letos se jede jen na týden? To by bylo bezva, nebylo by třeba tolik dovolené. Úplně mě to nadchlo. Probereme to doma a ještě se ozvu:-). Měj se krásně.

Kačka

Nešel by ten termín o něco posunout? Takhle to je začátkem zkouškového … 🙁

Tereza

Mám stejný problém jako Kačka, kdyby bylo možné termín alespoň o týden a kousek posunout, bylo by to super.

Martin
Tereza:

Ahojte,termín je bohužel z několika důvodů takto nastaven. Ozvěte se mi případně na email, můžeme probrat další možnosti. M

Natálie

Jojo, také se mi to bohužel kryje se zkouškovým, jinak bych jela:(

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: