Cestování ve všech svých podobách se stalo ve 21. století životním stylem. Každý se rozlétá jiným směrem ochutnávat svobodu, každý hledáme jiný způsob, jak se toulat pod cizím nebem. Mezi námi – cestovateli 21. století, existuje spousta rozdílů, ale je mnohem víc toho, co nás spojuje.
Fyzický geograf, milovník hor a vodních toků, dálkových trailů a ultralehké výbavy na treky, kterou testuje pro Pod 7 kilo. Po českých a evropských stezkách nachodil za posledních sedm let 12 000 km. Absolvoval například trojnásobný přechod Pyrenejí (3x 800+ km), přechod alpského oblouku (2 050 km), Via Dinarica Trail ze Slovinska až do Severní Makedonie (1 620 km) a řadu dalších kratších treků. Pracuje a žije na cestě ve svém obytném autě, kterému říká Felix, a jeho přednášky o cestách jsou tak inspirativní, že by člověk nejradši vyrazil na cestu rovnou z kina.
Veronika Jiříčková má neklidné nohy – tohle je nejspíše nejtrefnější popis její osoby. Toulá se po světě s koloběžkou a objevuje nové kouty. Její dosavadní expedice směřovaly na Island, do Irska nebo podél polského pobřeží. Nedávno se ale vypravila na ostrov v Karibském moři, který si žije svým vlastním životem. Řeč je o krásné, ale divoké Kubě.
Cestovatelka a influencerka z Brazílie se na svou první cestu vydala během studia v zahraničí a zamilovala se do sólo cestování. Procestovala 44 zemí světa a všude zůstává delší dobu, aby pořádně poznala místní kulturu. Mluví plynně portugalsky, anglicky a španělsky a věnovala se i dobrovolnictví – například v Mexiku, Nikaragui nebo Řecku.
Smažení červi, tarantule, kobylky s bazalkou nebo cvrčci na másle – to jsou dobroty, na které nejsme zvyklí, a přece patří v mnoha zemích k vyhledávaným specialitám i běžným pokrmům. Cestování zavedlo brněnského kuchaře Milana Václavíka k extrémní kuchyni a stal se významným českým propagátorem využití hmyzího proteinu. Pořádá hmyzí večery i kurzy vaření na festivalech a firemních akcích a je spoluautorem knížky Hmyzí kuchyně.
Cestovatelka Jolana Sedláčková pochází z Jihlavy a miluje cestování po vlastní ose – po ní už urazila více než 300 tisíc kilometrů a navštívila více než 70 zemí na 4 kontinentech. Nejraději se vydává do odlehlých míst v horách či do turisty méně navštěvovaných zemí a oblastí. Miluje divokou přírodu a krásně fotí, o cestách autem po Asii napsala dvě knížky s názvem Po vlastní ose. Její aktuální cesta do Indie a Pákistánu zatím trvá 10 měsíců. Spolu s přáteli urazili přes 60 tisíc kilometrů. Svou pouť starou toyotou začali v létě 2023 a čas od času auto zaparkují, odletí domů a zase se k němu vrátí, aby v ní pokračovali.
Jako první Čech a třetí nejmladší muž dokončil projekt 82 × 4000, tj. vystoupal na všech 82 alpských čtyřtisícových vrcholů. To zaujalo Máru Holečka natolik, že ho s sebou vzal na Sura Peak. Vznikl z toho prvovýstup severozápadní stěnou a cesta nazvaná Simply Beautiful. Matěj je zubař, a ještě navíc provozuje obchod se sportovním vybavením. Kde na to všechno bere čas?
Tereza Daněk je cestovatelka, veselá duše, ale v prvé řadě je také máma. Jejím nejoblíbenějším způsobem přepravy je stop. Objevování krás světa dopřává jak sobě, tak i svým dětem, se kterými cestuje stejným způsobem. Přečtěte si rozhovor o její cestě s dětmi do Íránu.
Adam Ondra je považován za jednoho z nejlepších lezců historie, který posouvá limity tohoto sportu již od dětského věku. V rozhovoru se rozpovídal nejen o lezení, ale i o cestování a učení jazyků.
Filip Ouroda je aktuálně už rok na své cestě kolem světa. Za sebou má již Filipíny, Thajsko, Nový Zéland, nebo třeba Guatemalu a Kostariku. Kam směřují jeho nohy dál? Kde všude dobrovolničil, kam přinesl radost, jaké nejhorší zážitky si z cesty odnáší a co pěkného ho potkalo?
Sylva Vojtíšková má společně s manželem 3 děti, ale narozením dětí rozhodně její život neskončil, právě naopak. Užívá si s rodinou každou volnou chvíli, pomáhá ostatním cestovatelům (nejen rodičům), jak na levné letenky a jak si zkrátka zařídit s dětmi krásnou dovolenou.
Martin Úbl je spoluautor a propagátor prvního dálkového přechodu v ČR, Stezky Českem. Je dlouhá 2000 km, často vede horami, po hřebenech a podél hranic a jejím motem je „Stezku Českem může jít každý“.
Sám se ve dvaceti letech vydal stopem do světa: do Turecka, Iráckého Kurdistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Prožil dva měsíce čistého nefalšovaného punku a svobody, nespočet dobrodružství, jak v horách, tak ve vyprahlých oblastech nebo na pobřeží moří. Vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, prošel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu, spal na benzínkách, v mešitách a třeba i v kamionu. Teď se chystá o svém putování vyprávět na čtvrtém ročníku cestovatelského festivalu Diáky (20. – 21. 2.) v pražském kině Bio Oko.
Dana a Jožo Arvayovi si troufli na cestu, která není pro každého. Se svými dvěma malými syny Jurkem (8) a Maťkem (5) se vydali na 14 000 km dlouhou cestu terénním autem do Iráku, Íránu, Arménie a Gruzie. Jezdili offroad, spali ve stanech na střeše auta a zažívali nejrůznější setkání a dobrodružství. O nich budou také vyprávět v rámci Diáky festivalu IV.
Makalu (8485 m) je pátá nejvyšší hora na světě. Po patnácti letech od poslední české stopy zde se horolezci Lukáši Jasenskému loni v květnu podařilo zdolat její vrchol. Na Makalu vylezl bez kyslíku a osobních šerpů, promrzlý a s obrovskou radostí. Splnění životního snu však předcházelo pět let příprav a nevydařených expedic. Příběh o jedné velké cestě za velkým snem teď Lukáš představí v pražském kině Bio Oko v rámci čtvrtého ročníku cestovatelského Diáky festivalu (20. – 21. 2.).
Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.