„El riesgo es que te quieras quedar,“ říkají s oblibou Kolumbijci, právem hrdí na svou zemi. Mimo jiné tím naráží na stále přetrvávající stereotyp o tomto jihoamerickém státu – drogové kartely, guerilla, únosy, nebezpečná území, narkomafie, vysoká kriminalita. Časy se však mění, naprostá většina území je dnes pro cestování a poznávání země bezpečná.
Funguje zde bezproblémová doprava i nepřeberné množství ubytovacích kapacit. A míst, která stojí za návštěvu, je v Kolumbii nepočítaně. Odhoďte tedy roušku stereotypu a zbytečného strachu a vydejte se do této úchvatné a v dnešní době již naprosto zbytečně opomíjené jihoamerické země. Opětovně nastolovanou bezpečnost dokládá i vzrůstající počet turistů. Zatímco v roce 2003 jich navštívilo zemi pouhých půl milionu, v roce 2014 to byly již téměř čtyři miliony.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Od všeho dost
Jen málokterá země světa nabízí na svém území kombinaci tolika ekosystémů. Příroda se zde opravdu vyřádila – bujný a nepropustný tropický deštný prales, nádherné štíty, vrcholy a průsmyky rozeklaných vysokohorských And i příjemné oceánské pobřeží. K některým státům Jižní Ameriky byla příroda také více než štědrá, ale Kolumbie jako jediná země tohoto kontinentu nabízí kromě studenějšího Tichého oceánu i luxus teplého Karibiku a s ním pro turisty spojené šnorchlování i potápění.
Jazykem geografa lze toto území o rozloze 1 038 700 km2 (čtvrtý největší stát Jižní Ameriky) rozdělit do čtyř hlavních regionů – Andy s nejvyššími vrcholy Pico Cristóbal Colón a Pico Simón Bolívar – obě hory mají shodně téměř 5 780 m. n. m, Karibské nížiny, Pacifické nížiny a Los Llanos a tropický deštný les na jihovýchodě země. V Kolumbii existuje padesát šest národních parků a nesčetné množství chráněných oblastí, suma sumárum se jedná o 11,28 % z celkového území. Kam se tedy vydat?
Pro milovníky hor jen namátkou vybírám možnost jedno či vícedenních treků a výstupů v národním parku El Cocuy nacházejícím se v Sierra Nevada. Shodné aktivity, možná v trochu přístupnější oblasti, můžete páchat i v národním parku Los Nevados. Na severu země se lze vydat na několikadenní trek k bájnému Ciudad Perdida (Ztracené město). A co teprve takové procházky po kávových plantážích v Zona Cafetera. Pro vyznavače plážového, mořského i podmořského světa jsou ideální místa jako Národní Park Tayrona (zde i v kombinace úžasných procházek v tropickém lese) či mořský národní park Corales del Rosario.
„Něco“ na každém rohu
Příroda však není tím jediným důvodem, proč se do Kolumbie vypravit. Bohatá historie včetně té předkolumbovské, živá a pestrá kultura, nepřeberné množství festivalů – to vše vás bude doprovázet téměř na každém kroku. Začněme v Bogotě, hlavním městě. Osmimilionová metropole se rozkládá v nadmořské výšce 2 600 m. n. m – v údolí obklopeném siluetami hor.
Historickým a kulturním srdcem města je čtvrť La Candelaria, které vévodí rozlehlé náměstí Plaza de Bolívar s neoklasickou katedrálou a klasicistní budovou Capitolio Nacional, ve které sídlí kongres. Čtvrť samotná je směsicí ulic s mnohými koloniálními domy se zdobenými okny, dřevěnými vyřezávanými dveřmi a červenými střechami. Nádherný pohled na celé město se naskýtá z kopce Monserrate. Na vrchol v nadmořské výšce 3 152 m. n. m se dostanete buďto pěšky nebo lanovkou a když bude počasí přát, je možné zahlédnout i siluety majestátních andských vrcholů východních Kordiller (Cordillera Oriental).
To pravé El Dorado
Opravdovým skvostem metropole je bogotské muzeum zlata (Museo del Oro). Nachází se v budově Státní banky, v několika podlažích je umístěna největší světová sbírka zlatých předmětů z doby před španělskou kolonizací. Vše je moderně vystaveno, rozsáhlou kolekci doplňuje mnoho audiovizuálních efektů, naučných videí i graficky zdařilých popisků ve španělštině i angličtině. Naleznete zde i zajímavé informace a především originál zlatého voru se soškami z tzv. procesu El Dorado.
Město prvenství
Mezi dvěma andskými hřebeny se nachází Cali, co do počtu druhé největší město Kolumbie. Prvenstvích má však hned několik. Přezdívá se mu hlavní město salsy, což dokazuje obrovské množství tančíren a barů a také každoročně v prosinci se konající festival Feria de Cali. Toto město bývá v Kolumbii také nazýváno hlavním městem sportu. Sídlí zde dva tradiční prvoligové fotbalové kluby a město hostí nejrůznější mistrovství světa.
Nelze zmínit všechna zajímavá místa, ale nerada bych zapomněla například na Cartagenu (Cartagena de Indias), která byla jedním z nejdůležitějších přístavů v celé španělské Americe, což dokládá i nejrozlehlejší systém opevnění (ne náhodou je centrum města a jeho opevnění zapsáno na seznam UNESCO). Pobřežní město Barranquilla zase každoročně nabízí čtyřdenní pestrobarevný karneval, o kterém se říká, že je po Riu nejdůležitějším karnevalem Jižní Ameriky. Nelze vynechat ani Santa Martu, kde zažil své poslední dny Osvoboditel Simón Bolívar. Mnoho předkolumbovských památek naleznete v okolí San Agustínu či v oblasti tzv. Tierradentro v jihozápadní části Kolumbie.
Vydejte se však i do zapadlých horských vesniček – nejspíše nenajdete historické skvosty a památky ani nenarazíte na velkolepé oslavy, jsem si však jistá, že celkovou atmosférou, lidmi a okolím budete nadšeni.
 Skupina Air France – KLM neustále posiluje lety do destinací v Jižní Americe. Obzvlášť o Kolumbii jeví cestující v poslední době zvýšený zájem., země nabízí v poslední době lepší služby i více komfortu a bezpečí. Do Bogoty pravidelně létá Air France a od března také KLM, která dále pokračuje do města Cali. KLM nabízí lety taktéž do Ekvádoru (Quito a Guayaquil) a Paramariba, společně s Air France pak do Buenos Aires, Sao Paula a Rio de Janeira. Naproti tomu Air France přepravuje cestující ještě do unikátních destinací, jako je Brasilia, Cayenne, Montevideo a Santiago de Chile. Aktuální cenové nabídky najdete na webových stránkách www.airfrance.cz, www.klm.cz, Facebooku www.facebook.com/airfrance, www.facebook.com/KLM.Czech anebo volejte zákaznickou linku 233 09 09 33.
|
Strávil jsem v Kolumbii 6 měsíců a osobně jí nikomu nedoporučuji.
První věc: Kolumbie není levná. Je často dražší než ČR. Hlavně u Karibiku je draho, ale stejně tak ve velkých městech. Levno je jen ve vesnicích ve vnitrozemí.
Druhá věc: V Kolumbii není bezpečno. Ačkoliv to není jako Venezula, kde aktuálně turista má prakticky jisté okradení (když bude mít štěstí), tak v Kolumbii je přepadení s nožem nebo pistolí zcela běžná věc. Slyšel jsem hodně historek o okradění. Nepotkal jsem ANI JEDNOHO místního, který by neměl historku o tom jako ho okradli! Mě osobně se pokusili okrást tři puberťáci s nožem v 8 hodin večer, po setmění, na ulici kde byli i další lidé. Podařilo se mi vykroutit a utéct, víceméně instinktivně.
Kolumbijci jsou na svojí zem hrdí a budou vždy tvrdit „to bylo dřív, teď už je to v pořádku.“ Ale to samozřejmě není pravda, kriminalita nezmizí ze dne na den. Situace se zlepšuje, ale pořád to není nic super. Kolumbijci chtějí co nejdřív zapomenout na dobu Pabla Escobara, která pro ně byla hodně těžká.
Co je v Kolumbii hezké jsou hory. Takové pěkné hory se hned tak nevidí a můžete i jako amatér vyšlapat do 5-ti tisíc metrů, kde je led. A přitom Vám bude teplo, protože ve dne je tam teplo od slunce.
Kromě těch hor není v Kolumbii nic, co byste nenašli jinde i za hodně lepších podmínek. Třeba Mexiko je krásné, lidi jsou milejší a kulturnější a je to tam levnější.