Další den vstáváme brzy a v přístavu nastupujeme na velkou loď, která nás odveze do asi 50 km vzdáleného opuštěného ruského městečka Pyramiden. Cestou vidíme mrože a tuleně, slunící se na ledových krách.
První den na Špicberkách si dáváme „výlet na rozehřátí“. Dopadne to ale trošku jinak, než jsme čekali.
Souostroví Špicberky je cestovateli a dobrodruhy považováno za jakési arktické Galapágy. Je tady pár míst, která jsou trvale osídlená a honosí se nejrůznějšími „NEJ“, takže zde najdete nejseverněji položenou banku, školu či poštu.
Nakladatelství Brána vydalo cestopis autora Jana Šťovíčka, tentokrát o cestách na Špicberky, daleko za polární kruh. Přečtěte si recenzi na tuto knihu!
Špicberky jsou souostroví v Severním ledovém oceánu a jsou nejsevernější část Norského království. Trvale obývané jsou pouze tři ostrovy: Západní Špicberk (Spitsbergen), Medvědí ostrov (Bjørnøya) a Hopen. Zdejší krajina má co do sebe, ať už jde o holé kopce a hluboká údolí, nebo opuštěná hornická města. Vydejte se sem toulat!
Špicberky jsou v našich představách většinou spojené s poetickou divočinou, barevnými domečky a krutým mrazem v zimě. Málokdo ví, že jejich součástí jsou také černouhelné doly na Svalbardu. Ty jen velmi těžce zapadají do našich představ o krásách Norska. Odsud si totiž odnesete spíše atmosféru sovětského Ruska….