HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Počasí

Špicberky jsou z 60 % pokryté ledovci nebo sněžnými pláněmi. Místní arktické podnebí ovlivňuje Severní Atlantik. Ostrovy leží daleko za polárním kruhem, přesto zde moře většinou nezamrzá. Průměrná teplota se pohybuje mezi plus deseti a mínus čtyřiceti. Půlnoční slunce je na obloze od 19. dubna do 23. srpna, polární noc lze zažít od 26. října do 16. února.

[cut]

Počasí a světlo

Arktické počasí je nestabilní a závislé na terénu. Paradoxně je velmi malý roční úhrn srážek (méně než 500 mm), ačkoliv se zdá, že prší často. Všudypřítomná vlhkost je dána hlavně nedostatečným odpařováním a trvale zamrzlou půdou, do níž se voda nevsakuje.

Časté jsou mlhy a hlavně vítr. Průměrně 28% dní v roce vane vítr o síle 6 stupňů Beaufortovy stupnice nebo silnější.

O teplotě říkají měření z letiště Longyearbyen v letech 1976-1996 toto:
Průměr: -6.7°C (rok), 5.9°C (červenec), -16.2°C (únor)
Absolutní extrémy: 21.3°C (červenec), -46.3°C (březen)
Kolísání teploty mezi dnem a nocí však je po značnou část roku poměrně bezvýznamné, díky polárnímu dni nebo noci.

Světlo a tma

[/cut]Svalbard leží tak daleko za polárním kruhem, že fenomén polárního dne a noci je tam velmi výrazný. Na 78. rovnoběžce, kde leží Longyearbyen trvá období půlnočního slunce od 21. dubna do 21. srpna a polární noc od 28. října do 11. února.[cut]

Polární noc však není úplně tmavá. Kromě měsíčního svitu a jevů jako polární záře se na osvětlení podílí nadále i světlo sluneční. Soumrak, tedy odražené a lomené světlo Slunce nízko pod obzorem (až 18°) trvá dlouhá období a kolem poledne bývá zřetelný i o zimním slunovratu.

Za poskytnutí textu děkujeme spřátelenému webu www.svalbard.cz


[/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: