HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Cestopisy a reportáže


Zakavkazská odysea: Trekování v Gruzii, Arménii a Azerbajdžánu

Zakavkazská odysea: Trekování v Gruzii, Arménii a Azerbajdžánu

Hory Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu lákají dobrodruhy a milovníky divočiny od nepaměti. Region Zakavkazska ukrývá zelené travnaté svahy v podhůří, sněhem pokryté vrcholky čtyřtisícovek a pětitisícovek, vyhaslé sopky a prastaré kláštery. Kam se v tomto koutu světa vypravit za trekováním?

Toulejte se profláknutými i liduprázdnými treky v severní Gruzii

Toulejte se profláknutými  i liduprázdnými treky v severní Gruzii

Gruzie je země turistům a cestovatelům přívětivá. Mile překvapí cenami, přátelskými lidmi i množstvím nádherných treků.

Gruzií na koni aneb nejkrásnější pohled na krajinu je z koňského sedla

Gruzií na koni aneb nejkrásnější pohled na krajinu je z koňského sedla

Gruzie. Miluji tuhle krásnou, divokou, přívětivou a přátelskou zemi. Asi nejraději mám horské oblasti Chevsurska a Tušska na hranicích s Čečnou, které spojuje slavný trek Shatili – Omalo. Rozhodli jsme se tam s kamarády vydat a jako vždy v Gruzii z toho bylo Velké dobrodružství. Svou pouť začínáme v Tbilisi, úžasném městě, kde se mísí prvky secese, orientu, moderní architektury a slumů.

Klášterní komplex David Garedža: Tanky mezi mnichy

Klášterní komplex David Garedža: Tanky mezi mnichy

Klášterní komplex na pomezí dvou států, jež se zapsal do dějin. Směsice slohů, historických fresek i pohnutých osudů, takový je komplex David Garedža.

S kajakem okolo Gruzie

S kajakem okolo Gruzie

Zpočátku byla naše kajakářská expedice zahalena tajemstvím a nikdo netušil, co nás vlastně čeká. Až po kontaktu s místními raftaři jsme začali zjišťovat, že pravděpodobně míříme do země s velikým potenciálem a bohatou zásobou divokých řek. Ve skupině čtyř kajakářů jsme vyrazili vstříc Nízkému a Vysokému Kavkazu a doufali jsme, že přežijeme.

Gruzie tehdy a teď. Dvě různé země pohledem objektivu

Gruzie tehdy a teď. Dvě různé země pohledem objektivu

Gruzie prošla za posledních 25 let více než dynamickým vývojem ve špatném i dobrém slova smyslu. Většina obyvatel nikdy nebyla příliš prosovětsky naladěna a rozpad Sovětského svazu jim přinesl kýžené znovunabytí nezávislosti a svobody.

FOTOREPORTÁŽ: Jeden den s čajem v Gruzii

FOTOREPORTÁŽ: Jeden den s čajem v Gruzii

Začalo to před šesti? Kdo ví, možná více lety. Vlastně taky díky expedičnímu fondu HedvabneStezky.cz, který podpořil naší šílenou výpravu za hledáním čaje. Našli jsme v Gruzii spoustu dobrodružství a taky kapánek čaje. No, nakonec toho čaje bylo trochu víc. Ale žádný čaj nebyl bez nějakého šíleného zážitku, který z každého kousku udělal kus historie. Od neuvěřitelných náhod, které asi zná každý cestovatel, po laskavost Gruzínců a jejich těžko pochopitelnou pohostinnost

Svanetie - Aljaška na hranici Evropy

Svanetie - Aljaška na hranici Evropy

Svanetie je část Gruzie, která byla dlouhá desetiletí i staletí opředena spoustou pověstí o své divokosti a nebezpečnosti. Pojeďte se přesvědčit, že při nejmenším v současnosti už tomu tak není...a naopak neváhejte příliš dlouho, než zde budete potkávat davy západních turistů.

Gruzie: koně cválají na festival pohostinnosti Tušetoba

Gruzie: koně cválají na festival pohostinnosti Tušetoba

Dvacet koní tryská do kopce, za kopyty jim vstává oblak prachu. Vzduch nasávají široce rozevřenými nozdrami, za nimi vlaje hříva a ocasy. Jeden se snaží předjet druhého. Pohání je jezdci, sotva dvacetiletí kluci. Začíná festival Tušetoba.

Gruzie na horském kole

Gruzie na horském kole

Gruzie je hlavně o lidech. O lidech s velkým srdcem a neskutečnou pohostinností. O lidech, kteří mají rádi dobré víno a pijí domácí alkohol čaču. Lidech, jejichž stůl není nikdy prázdný.

Tušetie - praktické informace

Tušetie je patrně nejzapadlejší místo Gruzie, dostupné po poměrně špatné silnici, které projede auto na 4x4, a to pouze v letní sezóně. Přesto se jedná o duchovní atmosférou prosycené místo, kde se kloubí tvrdý život, konzervativní tradice i duchovní a filosofické hodnoty.

Doprava do Tušetie. Ze Tbilisi (nádraží Ortačala) se jede maršrutkou do tušetského městečka Alvani (nejlépe ráno, cena 8 GEL), případně pouze do Telavi (cena 6 GEL, společné taxi 10 GEL/místo, odjezd z Ortačaly), odtud dále taxi nebo další maršrutkou do Alvani.

Zde již čekají řidiči a nabízejí odvoz do Omala. Typická cena je cca 200-240 GEL za auto, pokud se řidič bude vracet do Omala, lze získat levnější odvoz. Vzhledem k tomu, že Tušetinci mají obvykle jeden dům v Tušetii a jeden dům v Alvani, nemusí toto pravidlo fungovat.

Při odjezdu ráno ze Tbilisi se tak lze do večera dostat do Omala. V roce 2010 se plánovalo sezónní zavedení letecké linky TelaviOmalo. Cena za 1 let by měla být 50 GEL, nicméně letový řád ani reálné otevření linky nejsou známy.

Ubytování.

Jenom v dolním Omalu jsou dva hotely pro 12-15 lidí každý. Typicky je to bez jídla, ale pokud si připlatíte, dostanete obvykle průřez tušetinskou kuchaní. Cena za nocleh bez jídla obvykle 30 GEL, za každé jídlo 10 GEL. Další možnosti ubytování jsou v horním Omalu, Šenaku, Dartlu, Češu a v mnoha dalších tušetských vesnicích. Pohostinnost místních lidí a Vaše taktnost může často otevřít dveře k jednoduchému noclehu i u někoho doma, pokud zabloudíte do některých opravdu zapadlých vesniček Tušetie.

 

Etiketa chování:

Tušetinské tradice jsou velmi živé a pro turistu z toho vyplývají některé zásady, které je velmi vhodné dodržovat. Jejich přestoupením sice neriskujete život, nicméně projevem úcty k místním zvyklostem si můžete snáze vydobýt úctu místních obyvatel. Viz podrobněji o tušetské mytologii a filosofii

Zajímavá místa v Tušetii

Horní Omalo a vrch Keselo. Rodové věže na kopci Keselo jsou typickým příkladem tušetinské obranné architektury. Byly obývané obvykle v létě, kdy hrozilo největší nebezpečí nájezdů ze sousedního Dagestánu či Čečenska. Od 19. století však pod vlivem stabilizace Ruska v oblasti tyto nájezdy skončili a obyvatelé Omalo se v letních měsících přestěhovali do pohodlnějších domů, jež tvoří dnešní Horní Omalo pod věžemi. Věže začaly chátrat a jejich epilogem se stala 2. světová válka, kdy je Rudá armáda ze strachu před vnitřním i vnějším nepřítelem zaminovala a následně na konci 2. světové války byly tyto věže vyhozeny do povětří. Péčí fondu Keselo se v posledních 15 letech podařilo vybudovat 5 věží a v plánu je rekonstrukce dalších. V jedné z věží se dnes nachází zajímavé etnografické muzeum a pokud se sejdete s místním správcem Nugzorem Idoidze (bydlí v dolním Omalo), může Vám povědět leccos zajímavého o místní kultuře.

 

Dartlo. Cca 3 h pěšky od Omala je vesnice Dartlo. Zde zaujmout především původní domy z 19. století, většinou ještě s původními kamennými střechami (v Omalo jsou tyto střechy často nahrazovány kovovými konstrukcemi. Jiné jsou již i místní věže, které jsou poněkud podobné chevsurským. Za zchátralým kostelem (ženy se k němu nesmějí přibližovat) byly pomocí českých brigádníků zrekonstruovány soudní kameny, které v minulosti sloužily pro místní soudní procesy podle zvykového práva, stejně jako pro rokování Rady starších o závažných otázkách komunity. Dnes je toto místo unikátní svého druhu v horských oblastech Kavkazu.

Na vesnicí Dartlo se potom nachází letní útočiště před leninskými (dagestánskými nájezdy) – Kvavlo. Tento hrad je dnes již opuštěný, avšak rovněž ukazuje typickou ukázku obranných věží chevsursko-tušetinského typu.

Ubytování. Ve vesnici je jediný guest house s možností stravování.

 

Šenako a Diklo.

Z dolního Omala vede cesta okolo bývalé pošty a telekomunikační ústředny, poté dolů do údolí Pirikiti Alazani a opět nahoru na náhorní plošinu. Šenako je vzdálené asi 6 km od dolního Omala. První jsou vidět dnes opuštěné domky starého Omala, které jsou charakteristickým způsobem rozeseté po strání. Dominantou nového Šenaka je kostel z 19. století, k němuž však ženy opět nemají přístup. Nicméně se zde konají pravidelné bohoslužby, jediné v celé vnitřní Tušetii.

 

Cesta pokračuje okolo starého Šenaka do Dikla, kam vede polní cesta, sjízdná autem. Z nového Dikla se otevírá panorama na pohraniční hřbet mezi Gruzií a Dagestánem. Dále se nachází ještě staré Diklo, vesnice opuštěna v roce 1836, kdy jí vypálil imám Šámil jako pomstu za podporu Tušetinců carskému Rusku v boji proti němu. Jakkoliv z této vesnice zbyly pouze trosky, představuje staré Diklo jedinečnou ukázku tušetské vesnice tak, jak vypadala od 17. do 19. století. Na cestě se může pohybovat gruzínská pohraniční hlídka. Dále za novým Diklem jsou totiž dvě dagestánské vesnice, které již jsou pouze pod částečnou kontrolou gruzínských úřadů (jakkoliv jde stále o gruzínské území).

Údolím Tušetis Alazani. Z Omalo lze vyjít směrem na Dartlo, avšak uhnout po hřebeni na vesnice Doču a Buchurta a dále pokračovat přes hřeben do Dartla, případně zpět po okruhu do Omala. Celá cesta zabere spíše 2-3 dny.

Fantastický help-camp v gruzínských horách. Obnova historických památek v tajemné Tušetii

Fantastický help-camp v gruzínských horách. Obnova historických památek v tajemné Tušetii

Je to země plná hor, milých lidí a příjemných chvil. Právě takto zažili gruzínskou Tušetii účastníci letního help-campu v Omalu. Pracovali na rekonstrukci starých věží a dalších kulturních pokladů.  Přečtěte si úryvek ze zprávy jednoho z dobrovolníků.

Města, příroda a památky Gruzie

Tbilisi

Tbilisi se rozkládá na březích řeky Kury, která tu proudí mimořádně úzkou soutěskou, v údolí obklopeném kopci. Jedná se o staré město s kamennými domy, úzkými uličkami a s mnoha kostely a kavárnami. Leží tu pevnost Narikkala založená Peršany ve 4. století se zbytky věží a hradeb z 5. století. Hrad sloužil jako královské sídlo. Další dominantní památkou Tbilisi je chrám Metechi ze 13. století. Nachází se zde také sirné lázně a Gruzínské národní muzeum. Nad městem se tyčí Davidova hora, na jejímž úpatí je kostel sv. Davida s panteonem slavných gruzínských osobností. U Narikkaly se tyčí socha Matka Gruzie (Kartlis Deda) vybudovaná v 70. letech 20. století. Za návštěvu stojí i etnografické muzeum nad parkem Vake u Želvího jezírka (doprava od jara do podzimu lanovkou). Tbilisi je multikulturní město, žijí zde vedle sebe Arméni, židé, pravoslavní a mnoho dalších kulturních a náboženských menšin.

Jak se kupuje čaj v Gruzii

Jak se kupuje čaj v Gruzii

 

Gruzie bývala za sovětské éry velmocí v pěstování čaje. Proč tomu dnes tak není, se vydala zjistit expedice, podpořená Expedičním fondem.

Vízová byrokracie jižního Kavkazu

Aktuální informace o vízové politice zemí Kavkazu, včetně vstupu na území Abcházie, Osetie, Karabachu atd.

Expedice Gruzie - Výstup na Kazbeg

Expedice Gruzie - Výstup na Kazbeg

Kazbeg je majestátní nádherná hora nad městečkem Stepancminda. Pokud náhodou vrcholek nehalí tradiční mrak, lze si jen těžko představit lákavější objekt výstupu...

Jeskynní komplex a skalní město Vardzia

Jeskynní komplex a skalní město Vardzia

V tomto dílu prolezeme spolu s Petrem Daubnerem jeskynní komplex a skalní město Vardzia. A také poznáme skutečnou pohostinnost Gruzie. Kde jinde by mohl člověk dostat pozvání na společný piknik s policajty?

Nejkrásnější oblast Gruzie? Přece Svanetie!

Nejkrásnější oblast Gruzie? Přece Svanetie!

Svanetie jako oblast s nebezpečnou pověstí mizí.  Stále více turistů dnes míří do tohoto království hor, architektonických skvostů a přátelských lidí. Podívejte se tam s námi dříve, než podlehne turistickému boomu.

Horské městečko Kazbegi a okolí

Horské městečko Kazbegi a okolí

 

V prvním z trojice článků o vybraných místech Gruzie nám cestovatel Petr Daubner představí  Kazbegi jako neobjevený  ráj pro milovníky hor a treků.


CESTOVATELSKÝ TWEET

Život je tak krátký a svět tak veliký!